IEO policzył gotowe do budowy projekty wiatrowe
Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, obecnie ważne warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej posiada 570 projektów wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej ponad 8 GW. Łączna moc projektów gotowych do realizacji ma wynosić 1,5 GW.
Wśród znajdujących się w bazie Instytutu Energetyki Odnawialnej projektów wiatrowych o łącznej mocy 8 MW około 90 proc. ma zawarte umowy przyłączeniowe z operatorami sieci dystrybucyjnych lub operatorem sieci przesyłowej PSE.
Wśród projektów będących na najbardziej zaawansowanym etapie Instytut Energetyki Odnawialnej wyróżnia dwa projekty wiatrowe o mocy około 57 MW będące już w trakcie budowy oraz 12 projektów po aukcji OZE w 2018 r. o mocy 880 MW.
Natomiast łączna moc projektów gotowych do realizacji wynosi 1,5 GW. Te projekty w większości uzyskały pozwolenie budowlane przed wejściem w życie ustawy antywiatrakowej.
IEO podkreśla, że pozwolenia dla tych projektów będą ważne do połowy 2021 roku, co daje im możliwość wzięcia udziału w tegorocznej aukcji.
Zapowiedzi Ministerstwa Energii wskazują, że aukcja w 2019 roku dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej powyżej 1 MW będzie miała łączną moc 2,5 GW.
Największym z realizowanych projektów aukcyjnych, który znalazł się w bazie projektów wiatrowych IEO, jest farma wiatrowa Potęgowo o łącznej mocy przyłączeniowej około 320 MW. Projekt podzielono na Potęgowo Wschód o mocy 101 MW (budowany w kilku miejscowościach w powiecie słupskim w województwie pomorskim) oraz Potęgowo Zachód o mocy 220 MW (budowany w powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim). Inwestorem jest fundusz Mashav Management.
Inwestycja jest finansowana przez pięć banków m. in. Pekao SA, którego udział przekracza 20 proc., a także przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Budowa farmy wiatrowej Potęgowo ma potrwać do końca 2020 roku – podobnie jak zdecydowana większość zidentyfikowanych przez IEO projektów aukcyjnych.
Instytut Energetyki Odnawialnej zaznacza, że operatorzy systemu dystrybucyjnego i przesyłowego w ostatnich latach wydawali znacznie mniej warunków przyłączeń do sieci.
Przeprowadzone przez IEO badania barier dla inwestycji wiatrowych wykazały, że do kluczowych problemów są zaliczane długotrwałe procesy decyzyjne związane z uzyskaniem warunków przyłączenia, ale jest wystarczająco dużo projektów, które mają ważne umowy przyłączeniowe, a ich ważność ma być też dodatkowo przedłużona w procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o OZE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.