IEO policzył gotowe do budowy projekty wiatrowe

IEO policzył gotowe do budowy projekty wiatrowe
EDPR

Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, obecnie ważne warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej posiada 570 projektów wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej ponad 8 GW. Łączna moc projektów gotowych do realizacji ma wynosić 1,5 GW.

Wśród znajdujących się w bazie Instytutu Energetyki Odnawialnej projektów wiatrowych o łącznej mocy 8 MW około 90 proc. ma zawarte umowy przyłączeniowe z operatorami sieci dystrybucyjnych lub operatorem sieci przesyłowej PSE.

Wśród projektów będących na najbardziej zaawansowanym etapie Instytut Energetyki Odnawialnej wyróżnia dwa projekty wiatrowe o mocy około 57 MW będące już w trakcie budowy oraz 12 projektów po aukcji OZE w 2018 r. o mocy 880 MW.

REKLAMA

Natomiast łączna moc projektów gotowych do realizacji wynosi 1,5 GW. Te projekty w większości uzyskały pozwolenie budowlane przed wejściem w życie ustawy antywiatrakowej.

IEO podkreśla, że pozwolenia dla tych projektów będą ważne do połowy 2021 roku, co daje im możliwość wzięcia udziału w tegorocznej aukcji.

Zapowiedzi Ministerstwa Energii wskazują, że aukcja w 2019 roku dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej powyżej 1 MW będzie miała łączną moc 2,5 GW.

REKLAMA

Największym z realizowanych projektów aukcyjnych, który znalazł się w bazie projektów wiatrowych IEO, jest farma wiatrowa Potęgowo o łącznej mocy przyłączeniowej około 320 MW. Projekt podzielono na Potęgowo Wschód o mocy 101 MW (budowany w kilku miejscowościach w powiecie słupskim w województwie pomorskim) oraz Potęgowo Zachód o mocy 220 MW (budowany w powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim). Inwestorem jest fundusz Mashav Management.

Inwestycja jest finansowana przez pięć banków m. in. Pekao SA, którego udział przekracza 20 proc., a także przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Budowa farmy wiatrowej Potęgowo ma potrwać do końca 2020 roku – podobnie jak zdecydowana większość zidentyfikowanych przez IEO projektów aukcyjnych.

Instytut Energetyki Odnawialnej zaznacza, że operatorzy systemu dystrybucyjnego i przesyłowego w ostatnich latach wydawali znacznie mniej warunków przyłączeń do sieci.

Przeprowadzone przez IEO badania barier dla inwestycji wiatrowych wykazały, że do kluczowych problemów są zaliczane długotrwałe procesy decyzyjne związane z uzyskaniem warunków przyłączenia, ale jest wystarczająco dużo projektów, które mają ważne umowy przyłączeniowe, a ich ważność ma być też dodatkowo przedłużona w procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.