Włochy: już 7% energii z fotowoltaiki

Włochy: już 7% energii z fotowoltaiki
foto: SolarWorld press
REKLAMA
Jak wynika z danych opublikowanych przez włoskiego operatora sieci przesyłowych Terna, udział fotowoltaiki we włoskim miksie energetycznym w 2013 r. wyniósł 7%. 

W ubiegłym roku systemy fotowoltaiczne we Włoszech wyprodukowały więcej energii niż farmy wiatrowe czy systemy geotermalne, których udział we włoskim miksie energetycznym wyniósł odpowiednio 4,7% i 1,7%. Najwięcej energii z OZE wyprodukowały pracujące w tym kraju elektrownie wodne (16,5%). 

W sumie źródła odnawialne we Włoszech w ubiegłym roku odpowiadały za 29,9% produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Wolumen produkcji z OZE wyniósł 94,9 TWh, podczas gdy całkowite zapotrzebowanie na energię wygenerowane w 2013 r. przez włoską gospodarkę wyniosło 317 TWh. 


W porównaniu z danymi z 2012 r., w którym włoski potencjał fotowoltaiki przekroczył 16 GW, instalacje PV we Włoszech wyprodukowały w ubiegłym roku o 19% więcej energii. Włoski sektor fotowoltaiczny odnotował wzrost produkcji mimo, że rząd tego kraju w połowie 2013 r. zawiesił wsparcie w postaci taryf gwarantowanych dla nowych instalacji fotowoltaicznych. 

Rekordowy dla włoskiego rynku PV okazał się rok 2011, w którym zainstalowano prawie 9,5 GW nowych elektrowni fotowoltaicznych. Rok później we Włoszech przybyło prawie 3,5 GW nowych instalacji PV. Wycofanie taryf gwarantowanych sprawia, że dynamika rozwoju włoskiego rynku PV z pewnością zwolni. 

Odnotowany w ostatnich latach spadek kosztów systemów PV sprawił, że zwłaszcza w dobrze nasłonecznionej południowej części kraju fotowoltaika osiąga już grid parity, a inwestycje w nią stają się opłacalne bez dodatkowych zachęt w postaci choćby taryf gwarantowanych. W efekcie spadku kosztów PV i zawieszenia systemu taryf gwarantowanych rozwój włoskiego rynku PV będzie w coraz większym stopniu bazował na systemach off-grid, czyli niepodłączonych do sieci energetycznej i produkujących energię zużywaną na miejscu przez ich właścicieli. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pv |
No o jak piknie...

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...