Deutsche Bank: nadchodzą złote czasy dla fotowoltaiki

Deutsche Bank: nadchodzą złote czasy dla fotowoltaiki
ell brown, flickr cc-by

{więcej}W najnowszym raporcie poświęconym perspektywom branży fotowoltaicznej na najbliższe lata analitycy Deutsche Bank zapowiadają globalny wzrost popytu na panele fotowoltaiczne. 

Zdaniem analityków DB, w 2014 r. globalny popyt na panele fotowoltaiczne wyniesie 46 GW, a rok później – 56 GW, co będzie efektem większego zapotrzebowania na panele PV generowanego przede wszystkim przez rynki japoński, chiński i amerykański. Prognoza DB na 2014 r. jest zbliżona do szacunków firmy NPD Solarbuzz, której zdaniem globalny popyt na panele PV wyniesie w tym roku 49 GW. 

Zdaniem DB, popyt na panele fotowoltaiczne w Chinach wzrośnie z 8 GW w ubiegłym roku do 12 GW w tym roku i 12,8 GW w 2015 r., w Japonii – z 7 GW do 8 i 8,8 GW, a w USA – z 5 GW do 8 i 12 GW. 

REKLAMA
REKLAMA

Deutsche Bank zapowiada dalszy spadek znaczenia Europy na globalnej mapie fotowoltaicznej. Wieloletni lider rynku – Niemcy zmniejszą – zdaniem DB – zapotrzebowanie na panele PV, które jeszcze w 2012 r. wyniosło 7,6 GW – do 2,8 GW w roku 2014 i 2015. Z kolei we Włoszech, w których jeszcze w 2012 r. zainstalowano 3,3 GW paneli PV, w tym i przyszłym roku liczba nowych instalacji spadnie poniżej 0,8 GW. W sumie w Europie – według DB – w 2014 roku powstanie ok. 7-8 GW nowych instalacji, czyli mniej więcej tyle, ile w ubiegłych latach montowali tylko sami Niemcy. 

Analitycy niemieckiego banku podkreślają, że na globalnym wzroście popytu na panele PV skorzystają w dużej mierze producenci polikrzemu. Według DB, takie firmy jak GCL-Poly, Wacker, Hemlock, Semiconductor czy OCI mogą liczyć w najbliższych latach na pełne obciążenie swoich lini produkcyjnych. 

Deutsche Bank zwraca ponadto uwagę, że fotowoltaika osiągnęła już grid parity w 19 krajach, a zrównanie się kosztów produkcji energii z PV z cenami energii konwencjonalnej będzie osiągane w tym roku na kolejnych rynkach – mimo wolniejszego niż zakładano wcześniej spadku kosztów inwestycji w PV. Zdaniem DB, konkurencyjność PV będzie rosła m.in. dzięki coraz korzystniejszym warunkom kredytowania. 
gramwzielone.pl