Chicago Solar Express: pozwolenia na montaż instalacji PV w jeden dzień

Chicago Solar Express: pozwolenia na montaż instalacji PV w jeden dzień
Chicago. Foto: Dave Sizer, flickr cc-by

{więcej}Władze Chicago stawiają na rozwój energetyki odnawialnej i ogłaszaja się miastem „coal free”. Rozwój OZE chcą promować głównie przez wsparcie rozwoju małoskalowej fotowoltaiki. 

Proklamując Chicago miastem wolnym od węgla jego władze postanowiły zamknąć dwie działające w obrębie metropolii elektrownie węglowe i w zamian chcą zwiększyć potencjał energetyki wiatrowej i słonecznej. 

Wielkim promotorem wykorzystania energetyki słonecznej w Chicago jest burmistrz tego miasta Rahm Emmanuel, który w ubiegłym tygodniu ogłosił realizację projektu Chicago Solar Express, którego celem jest zwiększenie potencjału domowych i komercyjnych instalacji fotowoltaicznych i przyjęcie pakietu administracyjnych ułatwień w ich instalacji. 

REKLAMA
REKLAMA

– [Chicago Solar Express] zachęci coraz więcej ludzi do zainstalowania fotowoltaiki w Chicago w domowym i komercyjnym wymiarze. Na poziomie domowym instalacja fotowoltaiki będzie tańsza i szybsza. Dostaniesz pozwolenie na jej montaż w jeden dzień – zapowiedział Rahm Emmanuel. Obecnie procedury administracyjne w przypadku rejestracji domowych systemów PV w Chicago zajmują ok. 30 dni. 

Władze Chicago zapowiadają także ograniczenie wydatków związanych ze zgłoszeniem i przyłączeniem systemów PV – ze średniego poziomu 375 dol. do 275 dol., a także opracowanie technicznych standardów przyłączania. 

W przypadku systemów na dachach budynków komercyjnych zdobycie pozwoleń na montaż fotowoltaiki ma potrwać dłużej niż jeden dzień, ale władze Chicago zapowiadają maksymalne skrócenie procesu administracyjnego. 

Władze stanu Ilinois, w którym znajduje się Chicago, chcą, aby do 2025 roku 25% energii konsumowanej na jego terytorium powstawało w źródłach odnawialnych – głównie na farmach wiatrowych, ale także w systemach fotowoltaicznych, z których ma pochodzić 6% energii i których już do 2015 r. ma powstać w Ilinois w sumie 700 MW. 
gramwzielone.pl