Przyłączenie mikroinstalacji OZE do sieci jak „czeski film”

Przyłączenie mikroinstalacji OZE do sieci jak „czeski film”
Zep Solar press
REKLAMA
Mimo wejścia w życie nowelizacji Prawa energetycznego, tzw. małego trójpaku, który wprowadził do polskiego prawa ułatwienia w zakresie montażu mikroinstalacji OZE, sytuacja inwestorów w konfrontacji z zakładami energetycznymi wcale się nie uległa poprawie. 
 
Wśród ułatwień dla prosumentów, którzy chcą eksploatować mikroinstalacje OZE, nowelizacja Prawa energetycznego, która weszła w życie 11 września 2013 r., przewiduje m.in. zwolnienie z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej, uzyskania koncesji czy dotychczasowych procedur i kosztów przyłączania do sieci. Pierwsze doświadczenia osób, które zgłaszają się do zakładów energetycznych w celu przyłączenia do sieci mikroinstalacji OZE, pokazują jednak, że regulacje z małego trójpaku w praktyce nie usprawniły procesu inwestycyjnego.
 
Zakłady energetyczne przeciągają kwestię przyłączeń mikroinstalacji, wymagając m.in. zatwierdzenia dokumentacji mikroinstalacji przez tzw. certyfikowanych instalatorów, których w naszym kraju jeszcze nie ma. Mimo, że Ministerstwo Gospodarki jasno stwierdziło, że wymaganie przez zakład energetyczny podpisu certyfikowanego instalatora jest bezprawne i może zostać zgłoszone przez inwestora do Urzędu Regulacji Energetyki w celu wszczęcia postępowania, sytuacja pierwszych prosumentów w Polsce w konfrontacji z zakładami energetycznymi wcale się nie poprawia.
 
Pokazuje to przypadek jednego z naszych czytelników, który chęć przyłączenia do sieci swojej mikroinstalacji fotowoltaicznej zgłosił do zakładu energetycznego Enei już w dniu wejścia w życie małego trójpaku, a więc 11 września. Jak relacjonuje Pan Maciej – po wykonaniu 10 telefonów usłyszał w końcu „Proszę przysłać co Pan uważa, będziemy musieli coś Panu odpisać”. Po wysłaniu dokumentacji wymaganej w zgłoszeniu przyłączenia mikroinstalacji zgodnie z ostatnią nowelizacją Prawa energetycznego, po dwóch tygodniach Pan Maciej otrzymał odpowiedź, w której Enea zażądała przetłumaczenia na język polski dokumentacji technicznej elementów instalacji PV, a następnie - po dostarczeniu tłumaczeń - po tygodniu Enea odpowiedziała naszemu czytelnikowi, że musi dostarczyć dodatkowe dokumenty, w tym podpisane przez certyfikowanego instalatora. Na pismo Enei Pan Maciej odpowiedział, powołując się na pismo z Ministerstwa Gospodarki, z którego wynika że przyłączenie mikroinstalacji nie wymaga wykonania dokumentacji przez certyfikowanego instalatora systemów PV. Na to pismo nasz czytelnik jak dotąd nie doczekał się jednak odpowiedzi, a kwestia przyłączenia jego domowego systemu fotowoltaicznego utknęła w miejscu.
 
W efekcie, prawie półtora miesiąca od zgłoszenia chęci przyłączenia mikroinstalacji, nasz czytelnik nie tylko nie przyłączył do sieci swojej mikroinstalacji, ale nawet nie wie, czy i ewentualnie kiedy zakład energetyczny takie przyłączenie zechce wykonać. Mimo przyjęcia małego trójpaku i deklaracji przedstawicieli rządu, że nowe regulacje ułatwią przyłączenie do sieci mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, nowe przepisy w rzeczywistości w dalszym ciągu nie poprawiły sytuacji prosumentów chcących przyłączyć do sieci mikroinstalacje OZE, a nowe prawo nie zachęciło zakładów energetycznych do przygotowania na czas procedur w tym zakresie – mimo, że energię produkowaną przez właścicieli mikroinstalacji – zgodnie z zasadą "80%" wpisaną do małego trójpaku - zakłady energetyczne będą mogły kupować od nich poniżej ceny rynkowej. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seas |
W PGE jest lepiej. Instalację zgłosiłem, została przyjęta. Otrzymałem potwierdzenie o możliwości przyłączenia. Czekam teraz na podpisanie umowy. Na tym etapie nastąpiło zatrzymanie procedury przyłączeniowej, gdyż panowie z PGE przygotowują wzory nowych umów dla prosumentów. Obiecali, że potrwa to do 2 tygodni
Kuba |
Tak właśnie wygląda nasze "państwo prawa". Nie dość, że osły z Wiejskiej wyprodukowały antypolskiego gniota, to teraz jeszcze trzeba się użerać z biurwami na każdym poziomie jego wdrożenia.
AB |
Już kiedyś pisałem ENEA , zawsze frontem do klienta !
Cetus 11 |
Współczuje, absurd goni absurd, co to za kraj gdzie przedsiębiorca jest śmieciem.
kaziu |
Do Energi dzwoniłem z pytankiem co z moim zgłoszeniem przyłączenia. Gość odpowiada- Panie my musimy sprawdzić JAKOŚ czy Pana instalacja nie zabije nam montera jak wyłączymy prąd w nasze sieci, JA pytam- i jak chcecie to sprawdzić ? Gość odpowiada- No własnie jesteśmy w trakcie określenia sposobów jak to sprawdzać. Jakaś masakra ))) odpowiadam- a nie wystarczy Wam sprawdzić czy inwerter posiada dopuszczenia które ten problem określają ? Gość- a jakie to normy i dopuszczenia ? jak Pan wie jakie to to może mi Pan na maila wyśle..))) normalnie mnie rozwalił..) Odpowiadam OK wyślę Panu ale wystarczy pewnie wziąc katalog jakiegoś producenta inwerterów i na pewno sami się tym chwalą jakie mają certyfikaty i normy..)) Oczywiście w zgłoszeniu jest tabela jakie panele sa w instalacji ale żadnego zapytania o inwerter )) panele z ich siecią maja mało wspólnego a ważny jest chyba inwerter o który wogóle nie pytają..))
usmarine |
Najlepiej byłoby odciąć się od dziadowstwa. PV + mały wiatrak + pompa ciepła + system akumulatorów i sajonara. Niestety przy obecnym wsparciu nie jest to możliwe dla zwykłego Kowalskiego. W Niemczech to dają dopłatę to akumulatorów, jak chcesz się odciąć, a u nas pewnie zrobią takie prawo, że jak ktoś będzie off-grid, to mu założą licznik i akcyzę naliczą za prąd wyprodukowany na własnej instalacji, powód - jesteś na terytorium Polski, jak się nie podoba to wypier.....
Seas |
Ja również przechodziłem tę drogę, ale nie była tak ciernista. Inicjatywa zawsze była po mojej stronie. Zdawałem sobie sprawę, że moja wiedza na temat mikroinstalacji i małego trójpaku jest dużo większa niż ludzi z firmy energetycznej. Wszystko więc robiłem twarzą w twarz tj. jeździłem osobiście. Wyjaśniałem, pokazywałem dokumenty, przedstawiałem zasadę działania, zaprosiłem do obejrzenia mikroinstalacji i jestem trochę dalej, czy u końca drogi? Okaże się w przyszłym tygodniu.
ekoprad.pl |
Witam. Energa (Toruń) w dniu 17.10 zainstalowała odpowiednie liczniki i instalacje działają. Nadmienię że zgłoszenia składane były 11.09. Umowy jeszcze Energa-Obrót nie przygotowała. Kolejne zgłoszenia Energa (Gdańsk) składane 22.10 informacja że w dwa tygodnie powinni się ogarnąć z tematem. Mamy instalację zgłoszoną w Enei (Bydgoszcz) sprawa w martwym punkcie (brak czasu w związku z nowymi instalacjami na wizytę w zakładzie - w przyszłym tygodniu jedziemy i będziemy dalej walczyć z tematem)
wieśniak |
Kolego "Seas" jak już dobrniesz do końca to napisz coś jak było. Dzwoniłem do PGE i pytałem o mikroinstalacje bo chciałbym zostać prosumentem energii elektrycznej to odpowiedzieli mi żebym nie zawracał im głowy bo mają ważniejsze sprawy na głowie.
Marian |
Witam w PGE dziś dostarczyłem dokumenty odnośnie zabezpieczenia inwertera przed praca wyspowa. Pan powiedział że wszystko w porządku początkiem następnego tygodnia mam przyjechać podspiać umowę. Jeszcze powiedziano mi że przy zakładaniu licznika sprawdzą czy faktycznie inwerter odcina się od sieci. Dodam że tylko dwa razy byłem w PGE Pozdrawiam
Seas |
Do kolegi Mariana : czy możesz zdradzić z jakiego rejonu jesteś, może będzie to kartą przetargową w moich rozmowach z PGE Rzeszów
Zdenek |
Potwierdzam, że PGE Rzeszów jest "przychylne" do przyłączania mikroinstalacji PV. Też dostałem potwierdzenie przyłącza i czekam na umowę.
stef |
nieśmiało pytam....? będziecie panowie sprzedawać w dzień po 16 gr. a wieczorem odkupywać ją po 67 gr.? jeśli tak...to gratuluję ... przebiliscie nawet Tuska !!! good joop !!!
Seas |
Dzisiaj uruchomiłem formalnie mikroinstalację. Panowie z PGE zainstalowali układ pomiarowy. Podpisałem dwie umowy. Jedna z PGE Obrót dotycząca sprzedaży energii do sieci nN, druga z PGE Dystrybucja na dystrybucję mojej energii (bez kosztów).
Osowek |
No właśnie,czy któryś z Kolegów którzy już podpisali umowy mógłby się pochwalić po jakich stawkach będą tą energie odsprzedawali do sieci? Ile to jest 80% i od od czego ?
tytus |
Prosze panstwa: Jak to teraz wyglada w Energii Gdansk,czy robia jakies problemy z podlaczeniem mikroinstalacji do sieci.Jestem na etapie kupna solarow ok. 3 kwp
Mig |
Cenę podaje Prezes URE w Marcu. Cena rynkowa uśredniona z poprzedniego roku. Cena myślę że będzie jakieś 28 do 30 groszy z kWh więc nie ma się czym podpalać. Lepiej tę energię wykorzystać na własne potrzeby bo za kWh do zakładu energetycznego odprowadzacie do 57 gr za kWh(sprzedaż i dystrybucja).

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...