Niemcy: pierwsze naziemne farmy fotowoltaiczne poza systemem wsparcia

Niemcy: pierwsze naziemne farmy fotowoltaiczne poza systemem wsparcia
Farma fotowoltaiczna koło Kaiserslautern. Foto: IBC Solar

{więcej}Koło Kaiserslautern zakończył się montaż trzech naziemnych farm fotowoltaicznych. Produkowana przez nie energia nie będzie trafiać do sieci, a bezpośrednio do odbiorcy końcowego. 

Farmy fotowoltaicze koło Kaiserslautern wykonała niemiecka firma IBC Solar dla spółki należącej do lokalnego dystrybutora energii Stadtwerke Kaiserslautern. Energię z farm PV, z których największa liczy 6,4 MW, Stadtwerke Kaiserslautern będzie sprzedawać bezpośrdnio odbiorcom końcowym, wśród których są firmy z oddalonego o niewiele ponad 1 km parku przemysłowego. W kolejnym etapie realizacji projektu, firmy kupujące energię z pobliskich farm PV, staną się ich właścicielami. 

REKLAMA

Jak informuje IBC Solar, koszt produkcji energii na farmach fotowoltaicznych spadł już poniżej 0,11 €/kWh. Tymczasem koszt energii dla przemysłu w Niemczech jest wyższy o kilka, kilkanaście eurocentów, a niemieckie gospodarstwa domowe płacą za energię już ok. 0,29 €/kWh. Dlatego produkcja energii słonecznej na własne potrzeby – poza systemem dopłat – zyskuje w Niemczech coraz większe grono zwolenników, a projekt zrealizowany dla Stadtwerke Kaiserslautern jest jedną z pierwszych dużych naziemnych farm fotowoltaicznych produkujących prąd w modelu off-grid. 

REKLAMA

IBC budując farmy fotowotlaiczne koło Kaiserslautern wykorzystał nowatorski sposób ułożenia paneli PV. Panele fotowoltaiczne w celu opytmalizacji uzysku energii ustawiono idelanie na Południe, standardowo pod kątem 30-35 st. Tymczasem na farmie PV pod Kaiserslautern panele ustawiono wbrew tej regule, aby cykl produkcji energii dopasować bardziej do potrzeb odbiorców. W celu zwiększenia uzysku energii w porze porannej i wieczornej, panele ustawiono pod niewielkim kątem w układzie Wschód-Zachód. Chociaż takie ustawienie paneli zapewni niższy, całkowity uzysk energii, instalacja PV ma produkować relatywnie więcej energii rano i wieczorem.

Ponadto, ustawiając instalację w ten sposób, uzyskano większe zagęszczenie paneli, a więc i większą moc nominalną instalacji. To rozwiązanie szczególnie korzystne w przypadku budowy naziemnych instalacji solarnych na trudniej dostępnych i droższych terenach w pobliżu większych miast. 
gramwzielone.pl