Polski rynek fotowoltaiczny w liczbach

Polski rynek fotowoltaiczny w liczbach
foto: Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0
REKLAMA
Podczas odbywającego się w Toruniu VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej Instytut Energetyki Odnawialnej zaprezentował wnioski z badań polskiego sektora fotowoltaicznego. 

Poniżej przedstawiamy dane liczbowe na temat polskiego rynku PV zaprezentowane przez IEO podczas pierwszego dnia Forum w Toruniu:

2,2 MW - to łączna moc instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w Polsce na koniec 2012 r., z czego 1,3 MW to instalacje podłączone do sieci (on-grid), a 0,9 MW to instalacje typu off-grid. 

300 MW - to według IEO łączny potencjał instalacji fotowoltaicznych, które w naszym kraju znajdują się obecnie na etapie projektowania.

22 MW - to łączna moc paneli fotowoltaicznych sprzedanych w Polsce w 2012 roku, z czego 19,9 MW to panele z przeznaczeniem do pracy w instalacjach ongridowych, a 2,1 MW - w offgridowych. W sumie w naszym kraju w ubiegłym roku sprzedano 93 tys. modułów PV. 98% z nich to moduły polikrystaliczne. 

61 mln zł - to wg Instytutu Energetyki Odnawialnej łączne obroty polskiego sektora fotowoltaicznego w 2012 r. 

4,4 MW - to łączna 
nominalna moc modułów fotowoltaicznych wyprodukowanych przez polskich producentów w ubiegłym roku. Z tego potencjału 1 MW trafił na rynek polski, a 3,4 MW modułów sprzedano na rynki zagraniczne. Jak poinformował IEO, nominalny potencjał produkcyjny zakładów produkujących panele PV w naszym kraju wynosi 500 MW. 

20,8 MW - taki był import paneli PV do Polski, który odnotowano w ubiegłym roku, z czego 15,1 MW to moduły zakupione od producentów OEM. 

91% - tyle modułów sprzedanych w ubiegłym roku w Polsce pochodziło z Chin. Udział importu z Niemiec wyniósł 2,3%, a z Czech - 1,4%. 

400 osób - to wg IEO liczba osób zatrudnionych w polskiej branży fotowoltaicznej. Według Instytutu, w branży PV w Polsce działa już ponad 200 firm, z czego 14 zajmuje się produkcją paneli, a ponad 140 to firmy instalatorskie. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pm |
Proszę o nie podawanie tych danych zachodnim sąsiadom, bo się posikają ze śmiechu... jeszcze raz dziękuję naszemu Słońcu Peru!
pv |
0 to jest prawda
fk |
22 MW sprzedanych paneli w Polsce w 2012??? chyba sie komus cos pomyliło
daka |
zainstalowano 2,2 MW a sprzedano 22 MW. 20MW na smietnik ktoś wywalił ??? bez sensu
Gosc |
W Monachium na Intersolar w czerwcu będzie się "tylko" ok.1200 firm wystawiało,a było ponad 2000, w Poznaniu aktualnie jedna i trochę hali.......
Przesada |
Ktos nakłamał w fomularzu do IEO. 22MW sprzedano w Polsce i co sie z nimi później stało? Pytanie było nieprecyzyjne czy ktoś może jednak chowa te moduły w stodole? Sam wypełniałem ten formularz i po wynikach wnioskuję że błąd tego badania rynku PV jest tak duży jak cyfry z sufitu przesłane przez kogoś do IEO. IEO powinnien to zweryfikować zanim opublikuje.
przesada 2 |
jakieś kompletne bzdury. 22MW :) z czego 61% jedna firma ha.ha.ha.
przesada |
To wiemy kto naklamal w formularzu. 61% to monopol aalbo niemcy przyjeżdżali kupować w Polsce mw od tej firmy. IEO dało ciala.
Instytut Energetyki Odnawialnej |
Szanowni Państwo, Celem badania jest ukazanie statystyk sprzedaży paneli fotowoltaicznych w Polsce, nie zaś instalacji zbudowanych czy przyłączonych do sieci. Dane z ankiet, w szczególności zaś wyniki największych dostawców paneli, zostały zweryfikowane stosownymi referencjami odbiorców. Panele zaś o których mowa zostały zafakturowane w roku 2012 którego to dotyczy niniejsze badanie. Pragniemy poinformować, iż w chwili obecnej wspomniane panele PV są montowane, przez co sprzedaż nie przekłada się teraz bezpośrednio na moc zainstalowaną. Czas trwania inwestycji w przypadku większych farm fotowoltaicznych (o których tu mowa) to zazwyczaj około 18 miesięcy. Dopiero po ich oddaniu do użytkowania będziemy mieli do czynienia z realnym przełożeniem ilości sprzedanych paneli na moc zainstalowaną / przyłączoną do sieci elektroenergetycznej. Mamy nadzieję, iż rozwialiśmy Państwa wątpliwości... Autorzy.
Przesada |
Szanowny IEO, w swoim zachwycie tak dobrej znajomości rynku mijacie się z prawdą. Czy ankieta jest rzetelnym źródłem informacji o rynku w Polsce? Proces inwestycyjny może i trwa 18 m-cy ale sama budowa i uruchomienie to jest kwestia m-cy lub tygodni w końcowym etapie inwestycji. Chciałbym zobaczyć te 20MW które oto wg. waszego wyjaśnienia nagle się pojawią, albo już powinny się pojawiać skoro zostały zafakturowane w 2012. Pokażcie mi inwestora który zapłacił za moduły rok temu a elektrownia jeszcze nie działa.I tacy inwestorzy wystawiają stosowne referencje? Czy referencją jest zakup modułów które później instaluje się poza granicami? Daliście się naciągnąć opowiadaczom bajek którzy instalują w Niemczech a towar może przerzucją przez spółkę w PL ale zapomnieli wypełnić tabelki export. Też wypełniałem te tabelki dla Was i nikt nie weryfikował tego co tam wpisałem. Dla mnie te cyfry są z sufitu i badanie było nierzetelne.
pv |
ankiety anonimowe mają to do siebie że każdy pisze co mu ślina na język przyniesie. Te wielkości to jedna wielka BZDURA, branża PV w Polsce jest na skraju bankructwa i każdy mądry o tym wie. Autorzy widać nie mają pojęcia co piszą. Kupa śmiechu.
hy |
Panie Grzegorzu, drodzy pracownicy IEO przyznajcie się do błędu jaki popełniliście przy opracowywaniu tego raportu. Nikt, nawet ta firma z 61% udziałem w rynku, o której nikt nie słyszał nie wieży w te liczby. Nie brońcie na się na siłę bo dalej się pogrążacie. Młody człowiek na polecenie szefa probuje wytłumaczyć się anonimowo z bzdur z imieniu IEO pod którymi podpisał się Prezes. Popełniacie ten sam błąd który popełniacie przy raportach paneli termicznych. Te same sprzedaże sumowane są po kilka razy. Raz producent, dwa hurtownia, trzy instalator, cztery inwestor. Nie weryfikujecie danych, a te badania nie mają nic wspólnego ze statystyką. Dodajecie panele 80Wp do paneli 250Wp i robią się duże ilości które później mnożycie przez średnią moc penela zadeklarowaną przez faktycznych producentów paneli i wychodzi eldorado. Tak nie jest i Pan o tym wie.
helion |
Najlepsze w tym jest, że znajdują się nadal chętni, żeby płacić za te pseudo-ekpertyzy i żenujące raporty, które nie wiedzieć czemu są najbardziej konkurencyjne na rynku, i tak mili Państwo IEO z radością wyciągnie dla was jeszcze nie jednego królika z kapelusza...

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...