Najnowsze zmiany zasad wsparcia dla fotowoltaiki w projekcie ustawy o OZE
{więcej}Ministerstwo Gospodarki wprowadzi pewne zmiany w zasadach wsparcia dla fotowoltaiki, ktore zostaną zapisane w projekcie ustawy o OZE.
O zmianach poinformował podczas konferencji Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej w resorcie gospodarki, a informacje przekazane przez niego znajdziemy na stronie fotowoltaika-szkolenia.pl.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Janusza Pilitowskiego, w stosunku do projektu ustawy o OZE z października 2012 r. resort gospodarki wprowadzi pewne zmiany w zakresie zasad dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych – zarówno w mikro- i małych instalacjach PV objętych systemem taryf gwarantowanych, jak i większych, które będą korzystać ze wsparcia w postaci zielonych certyfikatów.
Pierwsza ze zmian dotyczy ograniczenia możliwości korzystania z dopłat do systemów fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 2 MW. W projekcie ustawy o OZE z października 2012 r. wprowadzono ograniczenie wsparcia do systemów PV o maks. mocy 10 MW, a zgodnie z najnowszymi informacjami resort gospodarki chce jeszcze bardziej ograniczyć możliwość budowy większych farm PV. Przyjęcie proponowanego rozwiązania w praktyce będzie oznaczać, że w Polsce nie będą powstawać większe farmy fotowoltaiczne, których moc przekraczałaby 2 MW. Ich właściciele nie zostaliby bowiem wówczas objęci systemem dopłat.
Kolejna z istotnych zmian dotyczy mikro- i małych instalacji OZE objętych dopłatami w postaci taryf gwarantowanych. O ile w projekcie ustawy o OZE z października 2012 r. znajdziemy zapis, zgodnie z którym taryfy miałyby pszysługiwać nie dłużej niż do końca 2027 roku – w przeciwieństwie do elektrowni objętych systemem zielonych certyfikatów wygasającym w 2035 r. Tymczasem najnowsze zmiany zakładają wydłużenie systemu wsparcia dla mikro- i małych instalacji fotowoltaicznych także do 2035 roku, a właścicielom mikro- i małych systemów fotowoltaicznych stałe taryfy będą otrzymywać przez 15 lat.
Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, w systemie wsparcia dla fotowoltaiki mają zostać zapisane także ograniczenia ilościowe, których jak do tej pory w projekcie ustawy o OZE nie było. Zgodnie z nimi, gdy łączna wartość zainstalowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych przekroczy 500 MW, współczynniki korekcyjne dla PV zostaną automatycznie zredukowane do poziomu 75%, a po przekroczeniu mocy 800 MW – do poziomu 50%. Janusz Pilitowski zaznaczył, że zmiany te nie będą dotyczyć mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.
Podobnie jak w systemie wsparcia jeszcze do niedawna obowiązującym w Niemczech – resort gospodarki chce weryfikować wysokość wsparcia dla PV co pół roku – w terminach do 30 marca i do 30 września. Dotyczący tej zasady zapis w projekcie ustawy o OZE ma wyglądać następująco: „Minister właściwy do spraw gospodarki do dnia 31 marca oraz do dnia 30 września każdego roku określa, w drodze rozporządzenia, obowiązujące odpowiednio w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia tego roku oraz od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca roku następnego współczynniki korekcyjne […]”.
Ministerstwo Gospodarki w nowych regulacjach chce ponadto uniemożliwić dzielenie projektów fotowoltaicznych na mniejsze, aby ich właściciele mogli w ten sposób korzystać z wyższych poziomów dopłat. Nowy system wsparcia zakłada bowiem wyższe poziomy dopłat dla instalacji mniejszych, wobec czego wielu inwestorów rozważało dzielenie swoich inwestycji na mniejsze, aby w ten sposób zmieścić je w grupach instalacji objętych korzystniejszymi dopłatami.
– Podmiot zamierzający przyłączyć do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej instalację odnawialnego źródła energii montowanej poza budynkami wykorzystującej do wytworzenia energii elektrycznej energię promieniowania słonecznego,może ubiegać się o przyłączenie tej instalacji, pod warunkiem że odległość między przyłączoną do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej instalacją odnawialnego źródła energii montowaną poza budynkami wykorzystującą do wytworzenia energii elektrycznej energię promieniowania słonecznego, a instalacją odnawialnego źródła energii montowaną poza budynkami wykorzystującą do wytworzenia energii elektrycznej energię promieniowania słonecznego, która ma zostać przyłączona do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej, wynosi co najmniej 2000 metrów, a od przyłączenia poprzedniej instalacji upłynęło nie mniej niż 24 miesiące – strona fotowoltaika-szkolenia.pl cytuje Janusza Pilitowskiego.
gramwzielone.pl