Pierwsze solarne dachówki na europejskich dachach

Pierwsze solarne dachówki na europejskich dachach
Solarne dachówki Hantile. Fot. Hanergy

Kilka lat temu Elon Musk wywołał sporo zamieszania obietnicą wdrożenia na rynek fotowoltaiki wyglądającej jak tradycyjne materiały stosowane do pokrycia dachu. Teraz, gdy rozwijana przez Teslę technologia tzw. Solar Roof jest nadal w powijakach, pierwsze instalacje fotowoltaiczne, które ciężko odróżnić od zwykłych dachówek, montują w Europie Chińczycy.

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Hanergy pochwalił się kolejną realizacją z wykorzystaniem jego solarnych dachówek, tzw. HanTile. Instalację wyglądającą jak zwykły dach pokryty dachówkami chińska firma zrealizowała w Groningen w Holandii, na obiektach należących do miejscowego producenta cukru.

System fotowoltaiczny bazujący na technologii HanTile został wykonany w tydzień przez lokalną firmę instalacyjną. Jego moc wynosi 12,5 kW, co ma umożliwiać produkcję w skali roku średnio 9,8 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

W Holandii Hanergy ma już na koncie także inne realizacje, w tym wykonaną na stadionie piłkarskim klubu AZ Alkmaar instalację złożoną z 1725 bardziej tradycyjnych, cienkowarstwowych modułów PV, które wyprodukowała przejęta przez Chińczyków firma MiaSole.

W ubiegłym roku holenderski oddział Hanergy zainstalował ponadto na dachach budynku należącego do magistratu miasta Den Bosch 418 cienkowarstwowych, elastycznych modułów fotowoltaicznych, które w skali roku mają produkować 125 MWh energii elektrycznej.

W instalacji wykorzystano moduły MiaSole, w rozmiarach 2,6 x 1 m i o mocy jednostkowej 370 W. Hanergy podaje, że te moduły ważą zaledwie 3 kg na m2, podczas, gdy waga tradycyjnych, krystalicznych modułów wynosi około 18 kg/m2.

REKLAMA

Natomiast w sierpniu 2018 roku chińska firma informowała o instalacji cienkowarstwowych, elastycznych modułów PV o łącznej mocy 14,4 kW na 10 autobusach miejskich należących do norweskiego przewoźnika Nettbuss. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachach autobusów ma zmniejszyć konsumpcję paliwa średnio o 5 proc., a ponadto wydłuży żywotność akumulatorów.

Wcześniej, w lipcu ubiegłego roku, chińska firma wykonała pierwszą europejską realizację, w której wykorzystano solarne dachówki HanTile. Zrealizowany w Szwecji projekt objął wykonanie instalacji PV na pięciu domach jednorodzinnych. Łączna moc zainstalowanych systemów wyniosła 35 kW.

Podczas premiery HanTile, która odbyła się w Pekinie w 2017 roku, wykonano złożoną z solarnych dachówek instalację o mocy 5 kW. Do jej wykonania była potrzebna powierzchnia rzędu 50 m2. Hanergy informował wówczas, że solarne dachówki będzie sprzedawać w cenie niewiele ponad 200 dolarów za metr kwadratowy.

Pod koniec ubiegłego roki chińska firma pokazała nowy produkt – wielkie, fasadowe panele fotowoltaiczne o nazwie HanWall.

Hanergy podał, że umieszczenie HanWall na powierzchni 1000 m2 na południowej elewacji biurowca znajdującego się w Pekinie umożliwi produkcję do ok. 326 kWh energii elektrycznej w ciągu dnia. Według zapewnień chińskiego producenta, w ciągu 25 lat pracy paneli HanWall ich wydajność ma spaść tylko o 15 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.