Wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Europie

Wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Europie
Fot. SolarPower Europe

Z informacji przekazanych przez europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wynika, że w Unii Europejskiej znacząco wzrosła całkowita moc zainstalowanych w 2018 roku systemów fotowoltaicznych. Wyraźny wzrost widać też, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie europejskie rynki.

SolarPower Europe podaje, że w ubiegłym roku w Unii Europejskiej zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 8 GW w stosunku do 5,9 GW zainstalowanych w roku 2017, co oznacza wzrost o 36 proc.

W całej Europie w ubiegłym roku miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 11 GW, w porównaniu do 9,16 GW zainstalowanych w roku 2017, co oznacza wzrost o 20 proc.

REKLAMA

W ubiegłym roku na pozycję lidera w budowie elektrowni fotowoltaicznych powrócili Niemcy, podłączając do sieci w 2018 r. systemy PV o łącznej mocy 2,96 GW wobec przyłączonych 1,76 GW rok wcześniej.

Drugie miejsce w Europie pod względem potencjału przyłączanych instalacji miało przypaść Turcji, która była pod tym względem europejskim liderem za rok 2017. W ubiegłym roku Turcy mieli podłączyć do sieci systemy PV o mocy 1,64 GW, czyli o 34 proc. mniejszej w stosunku do wyniku za rok 2017.

Na trzecie miejsce pod względem potencjału elektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci w Europie w roku 2018 wskoczyli Holendrzy, którzy uruchomili w ubiegłym roku systemy PV o mocy 1,4 GW, a którzy rok wcześniej zrealizowali inwestycje na 0,77 GW.  

REKLAMA

Jak zapewnia Walburga Hemetsberger, CEO europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, to dopiero początek trendu wzrostowego.

Natomiast Aurélie Beauvais z SolarPower Europe ocenia, że w najbliższych dwóch latach europejski sektor PV powinien odnotować duży popyt na instalacje, co ma wynikać jej zdaniem z finiszu w zakresie realizacji krajowych celów udziału OZE w miksach energetycznych państw Unii Europejskiej na rok 2020, a ponadto ze zniesienia barier celnych na rynku fotowoltaicznym UE.

Unia Europejska odrobiła zadanie domowe, usuwając restrykcje handlowe na import modułów fotowoltaicznych, a także zapewniając bardzo korzystne zapisy dla fotowoltaiki w nowym pakiecie energetycznym. Teraz ważne jest, aby państwa członkowskie dostosowały swoje krajowe plany w zakresie energii i klimatu, aby podtrzymać boom na energetykę słoneczną – ocenia Aurélie Beauvais.

Z kolei Michael Schmela z SolarPower Europe ocenia, że wynik odnotowany przez europejski sektor fotowoltaiczny za 2018 r. mógł być nawet lepszy, ale na przeszkodzie w zwiększeniu zainstalowanego potencjału PV stanął nagły wzrost popytu na moduły fotowoltaiczne w Chinach, co przełożyło się na ich niewystarczającą podaż w Europie. W efekcie część deweloperów musiało odłożyć sfinalizowanie swoich inwestycji na rok 2019.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.