Pierwsza fabryka modułów PV na Ukrainie

Pierwsza fabryka modułów PV na Ukrainie
Fot. Kness Group
REKLAMA

W Winnicy na Ukrainie uruchomiono linie do produkcji modułów fotowoltaicznych o mocy 200 MW w skali roku. Do końca tego roku przewiduje się uruchomienie linii produkcyjnych na kolejne 200 MW. Wykorzystanie komponentów instalacji fotowoltaicznych produkowanych lokalnie daje inwestorom działającym na ukraińskim rynku PV dodatkowy bonus do i tak wysokiej taryfy gwarantowanej.

Budowa fabryki położonej około 260 km na południowy zachód od Kijowa miała kosztować inwestora – firmę Kness Group – około 5 mln euro.

Linie produkcyjne, które mieli dostarczyć Chińczycy, mają umożliwiać wytwarzanie modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, o jednostkowej mocy rzędu 270-370 W, złożonych z 60 lub 72 ogniw.

Moduły fotowoltaiczne z fabryki w Winnicy trafią m.in. na farmy fotowoltaiczne realizowane przez grupę Kness, która rozwija na Ukrainie portfolio projektów liczone w dziesiątkach MW.

W ubiegłym roku roku Kness uruchomił największy na Ukrainie dachowy system fotowoltaiczny złożony z umieszczonych na 10 budynkach paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,27 MW. Instalacja zlokalizowana w mieście Dołyńska w obwodzie kirowogradzkim ma produkować w skali roku 2,745 GWh energii elektrycznej.

Ukraińska firma już wcześniej oferowała inne produkty dedykowane sektorowi solarnemu, w tym centralne falowniki przeznaczone do obsługi dużych farm fotowoltaicznych, a także konstrukcje pod moduły PV.

Dzięki zastosowaniu modułów produkowanych na Ukrainie inwestorzy wykorzystujący je w swoich projektach będą mogli otrzymać dodatkowy bonus do taryfy gwarantowanej przysługującej w ramach krajowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.

Inwestycje realizowane z 30-50 procentowym udziałem komponentów wyprodukowanych w tym kraju mogą liczyć na dodatkowy bonus w wysokości 5 proc. taryfy, natomiast udział krajowych komponentów na poziomie ponad 50 proc. ma oznaczać zwiększenie taryfy o 10 proc

Oferowane producentom energii słonecznej taryfy gwarantowane sięgają na Ukrainie ok. 0,15 EUR/kWh. Taka stawka zachęca do inwestycji na ukraińskim rynku PV nie tylko rodzimych inwestorów, takich jak Kness Group, ale także zagraniczne firmy takie jak hiszpańska Acciona czy norweski Scatec Solar.

Dzięki atrakcyjnemu systemowi taryf gwarantowanych potencjał elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie w stosunkowo krótkim czasie wzrósł do ok. 1,5 GW.

Obecnie w ukraińskim parlamencie trwają prace nad nowym mechanizmem wsparcia dla OZE w postaci aukcji, w których energia ma być sprzedawana po cenie zgłoszonej przez inwestora w okresie 20 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...