Wielka farma PV przy granicy z Polską powstanie bez subsydiów

Wielka farma PV przy granicy z Polską powstanie bez subsydiów
Fot. SMA
REKLAMA

Niemiecki koncern energetyczny ENBW przygotowuje się do budowy największej w Niemczech i jednej z największych w Europie farm fotowoltaicznych. Wielka elektrownia PV ma funkcjonować poza rządowym systemem wsparcia. Energia będzie sprzedawana wyłącznie na warunkach rynkowych.

ENBW, jeden z największych niemieckich koncernów energetycznych, którego wytwarzanie bazowało dotąd głównie na elektrowniach węglowych i jądrowych, coraz mocniej zwraca się w kierunku odnawialnych źródła energii, a inwestycja, którą teraz planuje, zapowiada kolejny etap niemieckiej Energiewende.

Niemiecki koncern energetyczny zbuduje elektrownię fotowoltaiczną o mocy aż 175 MW. Inwestycja jest planowana na terenie 164 hektarów w pobliżu miasta Werneuchen, na północny wschód od Berlina, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Barnim.

Ten projekt jest w fazie przygotowań już od roku 2009 i został przejęty przez ENBW od dewelopera Procon Solar GmbH.

Obecnie mają być prowadzone finalne prace planistyczne, a pierwsze prace konstrukcyjne mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

ENBW wylicza, że w skali roku wielka elektrownia PV wyprodukuje 175 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 50 tys. niemieckich gospodarstw domowych, a ponadto unikniętej emisji CO2 na poziomie 125 tys. ton rocznie.

Obecnie niemiecki koncern ma posiadać działające elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 70 MW, w trakcie budowy ma być fotowoltaika na kolejne 25 MW, do tego ENBW posiada projekty PV na łączną moc 800 MW.

ENBW jest aktywny w niemieckich aukcjach dla fotowoltaiki, w których od 2015 r. zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii dla 14 projektów o całkowitej mocy 64 MW.

W ostatnich latach obserwujemy znaczący rozwój technologii solarnych. Dzięki postępowi technologicznemu koszt budowy farm fotowoltaicznych spadł w ciągu ostatnich 10 lat w Niemczech nawet o 90 proc. Dlatego dzisiaj koszty energii słonecznej są przynajmniej równe z kosztami innych technologii, co pokazują wyniki ostatnich aukcji – komentuje Dirk Güsewell odpowiedzialny w ENBW za rozwój inwestycji w zakresie wytwarzania energii.

ENBW inwestuje w odnawialne źródła energii od roku 2012, skupiając się także energetyce wiatrowej na lądzie i morzu.

W tym miesiącu niemiecka firma informowała o przejęciu lądowych wiatraków o łącznej mocy 105 MW, które znajdują się w Szwecji, a w energetyce wiatrowej na lądzie ENBW chce mieć do 2020 r. tylko w Niemczech zainstalowany 1 GW.

Niemiecki koncern podkreśla, że inwestycja w wielką farmę fotowoltaiczną bez subsydiów to kolejny sygnał osiągania przez OZE w Niemczech  tzw. grid-parity. Pierwszym miała być oferta złożona w 2017 r. przez ENBW w niemieckiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w której koncern zaproponował sprzedaż energii z projektu „He Dreiht” o planowanej mocy 900 MW bez rządowej gwarancji ceny.

Do roku 2025 ENBW ma zainwestować w energetykę odnawialną ponad pięć miliardów euro – głównie w Niemczech, ale także w Szwecji, Francji, Turcji i USA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kuba 2 |
Obecnie cena energii w Niemszcech waha sie pomiedzy 45 - 50 EUR/MWh (w szczycie). Jeżeli założymy że firma w rzeczywistości będzie sprzedawać energie bez subsydiów to otrzyma ok 200 - 215 PLN/MWh. Warunki jakie zostały założone dla teg projektu to stopień wykorzystania mocy 1.000 godzin/w roku (troche chyba za bardzo optymistyczne założenie jak na liokalizację farmy, na pólnoc od Berlina). Jezeli to jest prawda. to daczego u nas ceny energii z PV na aukcjach przekraczają 300 PLN/MWh?
PV |
@Kuba Niemcy to stabilne warunki inwestowania, patrz: niższe koszty kredytu. To ma duże znaczenie dla kosztu produkcji energii.
analityk |
otoczenie prawne, które umożliwia inwestorowi przewidywanie w dłuższej perspektywie w jakim czasie zwróci sie dana inwestycja. Przy założeniu, że w Polsce mamy takie same warunki nasłonecznienia (ta sama szer. geogr.) to w polsce też jest mozliwe osiągnięcie tzw. grid-parity dla tej technologii. Koszty kredytu wynikaja wprost z ryzyka inwestowania a to wynika z otoczenia prawnego.
inwestor |
To chciwość polskich banków, nie koniecznie zawsze otoczenie prawne ma wpływ na koszt kredytu w PL. Eldorado, do jakiego przyzwyczajono u nas banki nadal trwa. BOŚ przy wygranej aukcji, gwarantowanej cenie przez państwo chce za kredyt (rozmawiałem telefonicznie) od 5-6,5% oprocentowania przy wkładzie własnym 30%. Dziękuję bardzo.
Polska Radomiem Europy |
A w polsce jak w lesie...

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...