Ruda Śląska szykuje inwestycje w PV

Ruda Śląska szykuje inwestycje w PV
Elektrownia fotowoltaiczna GPW SA w Rudzie Śląskiej. Fot. RenCraft
REKLAMA

Władze Rudy Śląskiej czekają na rozstrzygnięcie konkursów na unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w mieście powstaną instalacje fotowoltaiczne za kilka milionów złotych.

Ruda Śląska to miasto, w którym powstała jedna z pierwszych w kraju większych instalacji fotowoltaicznych. Zrealizowano ją jeszcze przy pomocy unijnych dotacji z budżetu UE na lata 2007-13. To elektrownia fotowoltaiczna o mocy 311 kW uruchomiona przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe. Koszt inwestycji zrealizowanej w 2012 r. był znacznie wyższych od obecnych kosztów fotowoltaiki. Wyniósł 4,5 mln zł, z czego 4 mln zł inwestor pozyskał ze środków.

Do tej pory Ruda Śląska pozyskała dotacje na odnawialne źródła energii w wysokości 2,8 mln zł.

Teraz władze śląskiego miasta chcą otrzymać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego dotacje w wysokości prawie 2 mln zł na instalację fotowoltaiki m.in. na obiektach Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a także oczyszczalni ścieków Halemba-Centrum.

Instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, a także pompy ciepła, mają powstać też na innych budynkach. Wyniki naboru mają zostać ogłoszone w sierpniu br.

Miasto czeka też na rozstrzygnięcia w kwestii złożonego wniosku na unijne dotacje na montaż odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. Dofinansowanie w wysokości 374 mln zł miałoby weprzeć wykonanie 172 domowych instalacji OZE.

Ruda Śląska złożyła ponadto wnioski o dotacje na termomodernizację 11 budynków wielorodzinnych. Dodatkowo jeden z wniosków obejmuje termomodernizację siedziby dyrekcji MOSiR. Ogółem na te inwestycje miasto chce pozyskać blisko 6 mln zł

Magistrat wylicza, że od 2015 r. na projekty termomodernizacyjne udało mu się dotąd pozyskać unijne dotacje w wysokości 22,3 mln zł.

Obecnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 trwają nabory wniosków w konkursach w ramach działania 4.1 „Odnawialne źródła energii”, a także działania 4.3 „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej”.

Do tej pory w ramach śląskiego RPO 2014-2020 ogłoszono już 11 naborów na dofinansowanie infrastruktury w obszarze odnawialnych źródeł energii, wybierając 99 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 107 mln zł.

Łączna kwota unijnych dotacji na OZE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 może wynieść prawie 150 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
azza |
No, no, mają rozmach w tej Rudzie Śląskiej - 172 instalacje za 374 mln zł ! Elektrownie PV w tej cenie muszą mieć w standardzie panele z ramkami ze złota.
Killer |
Mają rozmach skur.....

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...