Umowa na 40 mln zł na fotowoltaikę w Warszawie

Umowa na 40 mln zł na fotowoltaikę w Warszawie
Fot. ML System
REKLAMA

Podkarpacka firma ML System, specjalizująca się w technologiach fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, podpisała z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie (MPWiK) umowę o wartości 40 mln zł netto, której przedmiotem jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznych na terenie zakładów i obiektów MPWiK.

W ramach umowy ze stołecznym MPWiK – największej w dotychczasowej historii ML System – przewidziano wykonanie instalacji fotowoltaicznych o całkowitej mocy 6,7 MW. Uwzględniono również uruchomienie systemu automatyki oraz instalację układów elektrycznych i energetycznych.

Wszystkie prace ML System musi wykonać do końca 2022 roku. Jak informuje warszawskie MPWiK, w pierwszym etapie projektu dofinansowanego ze środków unijnych, do końca 2021 r., systemy fotowoltaiczne zostaną umieszczone na dachach Stacji Pomp Kanałowych „Powiśle”, mieszczącej się u zbiegu ulic Karowej i Dobrej, i Pompowni „Nowodwory” przy ul. Mehoffera na Tarchominie. Z kolei do końca 2022 r. potrwa ich instalacja także na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”, „Południe”, „Dębe” oraz w Zakładzie Północnym w Wieliszewie.

Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana tylko na potrzeby własne MPWiK. Jak podaje stołeczna spółka wodociągowa, w tym celu zostaną zastosowane systemy odłączające czasowo poszczególne moduły, w przypadku, gdyby produkcja energii przewyższała zapotrzebowanie danego zakładu.

MPWiK w Warszawie szacuje, że instalacje fotowoltaiczne zapewnią roczną produkcję energii na poziomie ok. 6,7 GWh, co powinno pokryć ok. 25 proc. ogólnego zapotrzebowania MPWiK na prąd. Ma to pozwolić na wygenerowanie oszczędności na poziomie ok. 1,8 mln zł netto rocznie, co oznacza, że inwestycja powinna się zwrócić w ciągu ok. 7 lat. 

Obecnie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej MPWiK w Warszawie wykorzystuje biogaz powstały w procesie fermentacji osadów ściekowych. W zmodernizowanej w latach 2008-2012 oczyszczalni ścieków „Czajka”rocznie pozyskuje się ok. 5,6 MW energii elektrycznej i 6,1 MW energii cieplnej, która w całości jest zużywana na potrzeby zakładu. Ciepłem z biogazu ogrzewane są wydzielone komory fermentacyjne, jak również wszystkie pomieszczenia na terenie oczyszczalni. Z kolei energia elektryczna zaspokaja do 50 proc. ogólnego zapotrzebowania „Czajki” na prąd. Podobne instalacje, ale o mniejszej wydajności, działają także na terenie oczyszczalni ścieków „Południe” i „Pruszków”.

Dodatkowo MPWiK korzysta z fotowoltaiki, która znajduje się na dachu nowego budynku przy ul. Zaruskiego 4. Docelowo moc tej instalacji sięgnie 30 kW i powinna ona zaspokoić około 20 proc. zapotrzebowania biurowca na prąd.

ML System podkreśla, że jest to kolejny kontrakt na wykonanie instalacji fotowoltaicznych, po realizacjach w Rzeszowie, Stargardzie, Olsztynie i Kaliszu, z przedsiębiorstwem zajmującym się gospodarką wodno-kanalizacyjną.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. firma z Podkarpacia wypracowała 86,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 4,3 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 237,5 proc., 60,5 proc. i 95,7 proc.

W IPO przeprowadzonym na przełomie maja i czerwca 2018 r. ML System pozyskał od inwestorów 34,6 mln zł. Zebrane środki spółka przeznacza na realizację projektów poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii.

ML System S.A. to spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Zgodnie z raportem „Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021”, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.

Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec III kwartału 2018 r. zatrudniał 138 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
W której technologii? Rozumiem, że bez tej informacji gramWzielone prowadzi reklamę na rzecz MLSystem pompującą jej korzystny obraz wobec inwestorów?
co za... |
@alladyn ; no może w technologii ziemniaka z wbitymi weń elektrodami zadowolony ?
DJ Superficial |
Ten jegomość alladyn już po raz któryś z rzędu atakuje firmę MLSystem - pewnie sprzątnęli mu jakiś deal sprzed nosa i się mści
hehe |
Wytłumaczcie mi jaki sens ma odłączanie modułów ? Ponoć wkrótce firmy też mają zyskać status prosumentów, chyba że to nie będzie on-grid ?
azza |
@hehe - mając na uwadze ogólną sytuacje klimatyczną czy ekonomiczną odłączanie modułów przez miejską spółkę to barbarzyństwo ! Tym większe, że wykorzystuje ona środki unijne a więc datki nas wszystkich ! Jak już nie mają co zrobić z wyprodukowaną energią, to zamiast prezentować filozofię psa ogrodnika, powinni ją przekazać na cel charytatywny ( np. zasilić przysłowiowy już dom dziecka ). Ja sobie oczywiście zdaję sprawę z pewnie dziesiątek biurokratycznych przeszkód, które w mniejszym lub większym stopniu utrudniają albo nawet uniemożliwiają MPWiK takie działanie, to jednak nie tłumaczy pójścia na łatwiznę i wybrania odłączenia zamiast np. napiętnowania i walki !
Sołtys |
Przetarg ustawiony na 8000PA?
Obserwator |
Ktoś nie zna się na matematyce 1.8 mln zł oszczędności rocznie a inwestycja na 40 mln zł zatem nie po 7 latach tylko po 22 latach
PV |
@Obserwator to nie wiesz, że w Polsce nie buduje się bez unijnych dotacji?
Szklana kula? |
@obserwator skąd wiesz ile będzie kosztował prąd elektryczny za 3 lata 5 lat 10 lat?
Light |
6000zł/netto/kWp. Cena z kosmosu ale może technologia też kosmiczna. Obecnie 6MW na polu można pobudować za mniej niż 3mln/MW.
Co za... |
@ligjt. BIPV instaluje się przecież w szczerym pustym polu. Oczywiście. Skąd wy się tutaj bierzecie?
Mich |
@ Obserwator dotacja!

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...