SMA mocno traci. Kaco sprzedaje biznes centralnych falowników

SMA mocno traci. Kaco sprzedaje biznes centralnych falowników
Fot. SMA
REKLAMA

Jeden z największych na świecie producentów falowników solarnych, SMA, kończy 2018 rok wynikiem dużo słabszym od wcześniejszych oczekiwań. Symptomatyczna w tym kontekście jest ostatnia informacja od innego niemieckiego producenta tych urządzeń, Kaco, który pozbędzie się działu falowników centralnych.

Niemcy coraz mocniej odczuwają ekspansję chińskich producentów, którzy zdominowali rynek zwłaszcza w segmencie dużych, centralnych falowników przeznaczonych do pracy na naziemnych farmach fotowoltaicznych.

Szczególnie mocną pozycję na globalnym rynku falowników zbudowały chińskie firmy Huawei i Sungrow, które już kilka lat temu wyprzedziły SMA na pozycji lidera w wielkości sprzedaży.

O malejącej roli niemieckiego producenta, ale także o rosnącej presji cenowej na globalnym rynku falowników fotowoltaicznych, świadczą wstępne wyniki SMA za 2018 rok.

Jeszcze na przełomie pierwszego i drugiego kwartału ub.r. SMA zapowiadał wypracowanie w całym 2018 r. przychodów rzędu 900-1000 mln euro oraz wyniku EBITDA w przedziale 90-110 mln euro.

Teraz SMA podaje, według wstępnych szacunków, że w 2018 r. wypracował przychody rzędu 761 mln euro wobec przychodów 891 mln euro wypracowanych rok wcześniej – mimo utrzymania zbliżonego potencjału sprzedanych falowników na poziomie ok. 8,5 GW.

Ubiegły rok SMA miał ponadto zakończyć ujemnym wynikiem EBITDA na poziomie -67 mln euro wobec zysku EBITDA rzędu 97,3 mln euro wypracowanego w roku 2017.

Na rok 2019 kierownictwo niemieckiej firmy zakłada wypracowanie przychodów w przedziale 800-880 mln euro oraz zysku EBITDA na poziomie 20-50 mln euro.

SMA ma wrócić do rentowności w efekcie zaplanowanej restrukturyzacji, w wyniku której pracę straci około 425 pracowników z załogi liczącej 3,3 tys. zatrudnionych. Restrukturyzacja zakłada ponadto sprzedaż chińskiego oddziału SMA jego dotychczasowemu kierownictwu.

Gorszy wynik w 2018 r. kierownictwo firmy z Niestetal tłumaczy spowolnieniem inwestycji fotowoltaicznych na rynku w Chinach, czego efektem miało być zwiększenie aktywności chińskich producentów na rynkach zagranicznych, co miało skutkować jeszcze większą presją cenową.

W efekcie deweloperzy i inwestorzy odłożyli w czasie budowę elektrowni fotowoltaicznych w oczekiwaniu na dalsze spadki cen. Dodatkowo segment komercyjnych systemów PV w szczególności dotknął niedobór komponentów elektronicznych – ta sytuacja została już jednak rozwiązana. Z kolei biznes w obszarze magazynowania energii również wypadł poniżej oczekiwań z powodu ograniczonych dostaw od producentów baterii – komentuje Jürgen Reinert, CEO niemieckiej firmy. 

Coraz mniejszą konkurencyjność niemieckich producentów w obszarze falowników, zwłaszcza centralnych, potwierdza sprzedaż działu zajmującego się tymi urządzeniami przez innego producenta z Niemiec – Kaco New Energy, który od rozpoczęcia działalności w sektorze fotowoltaicznym, co nastąpiło w 1999 roku, sprzedał takie urządzenia o łącznej mocy około 13 GW.

Teraz producent z Neckarsulm poinformował o sprzedaży działu falowników centralnych koreańskiej firmie OCI Power, zapowiadając, że skupi się na produkcji falowników stringowych instalowanych z reguły w mniejszych systemach PV, a ponadto ma rozwijać dział magazynów energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (24)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Owiecki |
A taki ładny był, niemiecki! Tyle w temacie niby przekładania się miliardowych subsydiów na rozwój branżyw Niemczech. Wielka padaka.
Future |
Na rok 2019 kierownictwo niemieckiej firmy zakłada wypracowanie przychodów w przedziale 800-880 mln euro oraz zysku EBITDA na poziomie 20-50 mln euro. Cały czas więcej niż Spirvent :)
Instalator |
Nie się skoncentrują na produkcji mniejszych falowników do 20kWp
Szajsvent.pl |
@ Future - Spirvent to największy złom jaki kolwiek montowałem u klienta. Jak najdalej od tej firmy. Dodatkowo jest za drogi jak na swoje możliwości. Firma Spirvent istnieje tylko dzięki dotacjom z UE, inaczej już dawno by padła.
SPS |
@Owiecki napisały: "Tyle w temacie niby przekładania się miliardowych subsydiów na rozwój branżyw Niemczech...". Gadasz jak MojaTV - nowy nick? A wniosek Twój jest nietrafiony bo sytuacja SMA dobitnie pokazuje właśnie siłę miliardowych subsydiów dla firm w... Chinach. Innymi słowy, niemieckie subsydia zadziałały ale chińskie zadziałały bardziej ;o).
juz niedługo |
To jakie falowniki teraz są polecane do instalacji 4kw jednofazowej ?
mx |
@ polecane są jedne, a opłacalne dla klienta są te drugie
Instalator Piotr |
Polacy uruchomili produkcję swoich inwerterów . Bardzo dobre inwertery Elnix i już mają ponad 1500 sztuk sprzedanych .
instalator Piotr |
Kupujta Elnix najlepsza jakosc w stosunku do ceny wiele nagród na targach miedzynarodowych podzespoly niemieckie produkcja polska dluga gwarancja aż 5 lat wlasne patenty
fotowoltaiczny |
Witam. Trochę się już na montowałem falowników, więc pozwolę sobie wyrazić o nich kilka słów: SMA - spoko, ale dość drogie i nie mają modułu wifi, jedynie LAN (chyba że już coś się zmieniło. Steca - często nie radzą sobie w polskich warunkach. Przy słabej infrastrukturze sieciowej ( np. jeden daleko klient na końcu linii kablowej) podbijają napięcie by "wepchnąć" energię do sieci, przez co przekraczają dopuszczalny próg i same się wysypują. Sungrow - jak na chińczyka bardzo pozytywnie zaskakują, ale cena wcale nie jest zadowalająca Afore - chińczyk, prosty jak konstrukcja cepa, do mnie nie przemówiła obudowa (w zasadzie wieszak, który wykonany z miękkiego metalu prawie wyginał się w rękach), po za tym cena też mało atrakcyjna Sprivent - jak na tą cenę, bardzo mało możliwości Solaredge - dobry falownik, ale jak nie masz potrzeby montowania modułów z optymalizacją, to zbędny koszt Fronius - perełkę zostawiłem na koniec. Jest to jedyny falownik jaki z czystym sumieniem polecam klientom. Austriacka Jakość, polski serwis i super wsparcie techniczne, dużo możliwości jeśli chodzi o monitoring i sterowanie odbiornikami. No i co najważniejsze, cena wcale nie wygórowana.
Tomasz |
Jak to bywa cudze chwalicie a swojego nie znacie. Inwertery Elnix , posiadają LAN , darmową chmurę danych, maila i co najważniejsze Smart Metering jako bonus bezpłatny . Odporne na zapady i pracują już od 180V w sieci. Czas startu tylko 1 sekunda w porównaniu z zachodnimi do startują dopiero po 2 minutach. Pracują już od 50V DC . Firma już wdrożyła inwertery do 40 kW to turbin wiatrowych , jak i PV. Ciekawe rozwiązanie to inwerter przełączalny ONOFF GRID .
SMA |
@ fotowoltaiczny - SMA zmieniło portoflio, są nowe i o połowe lżejsze z WIFi. 1fazowe-SB 1.5-5kW wszytskie mają WIFI (nawet 2 punkty dostępu) 3fazowe STP 3-6 +8 i 10kW mają wbudowane WIFI i cena jest już poniżej Froniusa. Bez WiFi sa tylko na dzień dzisiejszy STP15/20/25. Jest jeszcze Core 1 50kW który tez ma WiFi + zabezpieczenia na pokładzie AC i DC (wszytskich 6 MPPT), :)
SMA |
@Tomasz - dla falownika to właśnie jest bardzo źle że czas startu jest 1sek, każdy elektronik Ci to powie - dlaczego? Bo siadają przekaźniki sieciowe wewnątrz falownika + wartystory (kondensatory też dostaja po dupie....) i przy niestabilnych polskich sieciach będzie się 70x dziennie załączał i rozłączał /synchronizował z siecią, co za tym idzie baaaardzo skraca jego żywtonośc. Dlatego SMA z tego zrezygnowało! (Uwierz mi pracowałem dla SMA) :)
SMA |
@ Tomasz - jeszcze jedno, widać że nigdy nie miałeś w ręku nawet karty katalogowej SMA, każdy SB/STP do 10 kW pracuje przy 50V (ale żeby powstac potrzebuuje 70V) później może już racować z 50V. Chmure też masz gratis: sunnyportal. Co więcej gwarancje w SMA można wydłużyć przez czas trawania standardowej 5 letniej gwarancji. Uwierz mi głupki tam nie pracują... W końcu SMA zrobiło pierwsz na świecie falownik Fotowoltaiczny w 1981 roku...
Tomasz |
Kolega SMA bzdury gadasz, trzeba inteligentnie sterować przekaźnikiem a tak ma ELNIX. Nie czekasz po powrocie zapadu dwie minuty tylko po sekundzie inwerter pracuje. SMA ma wsparcie społeczeństwa i niemieckiego rządu a Elnix nie tylko hejt ale miał również zakaz produkcji sprzętu elektronicznego w Polsce przez ministra polskiego rządu. Ale i tak chłopaki robią świetną robotę produkują nie tylko inwertery do PV ale do wiatraków jak i turbin wodnych do 40 KW. .
PV Man |
Kolega Tomasz to ty gadasz bzdury bo jesteś handlowcem Elnix i zawsze będziesz zachwalał Poloneza ATU :)
fotowoltaiczny |
Firma Elnix dziś jest, jutro może jej nie być. A SMA czy Fronius to kocury, które istnieją na rynku kilkadziesiąt lat. Wolę dać 10% więcej za mercedesa niż kupować poloneza
Tomasz |
HA - A ile już takich kocurów upadło, przykład na rynku paneli i niemieckich inwerterów. A tu przynajmniej jest produkcja w Polsce i wiele firm polskich ma zatrudnienie poczynając od górników, hutników ... programistów. itd. Kasa pozostaje w Polsce. Ale jak widzę, koledzy nie ekonomiści. Brać przykład z Donalda Trumpa - Poland first. Ochrona swojego rynku - obce polakom i nie długo nie będzie roboty dla polskich instalatorów , przyjadą chińczycy i hindusi (zastąpią Ukraińców) i będą sprzedawać , instalować swoje panele i sprzęt. A Polacy bezrobotni.
PV Man |
@ Tomasz - akurat górników to bym wszystkich zwolnił na ZBITY PYSK! Nie z moich podatków!!! A co do przemysłu rodzinnego, ty tak na poważnie w niego wierzysz? Przecież 99% podzespołów Elnix to jest made in za granica nie polska, sam napisałeś że w Niemczech!!! :) Wiec skończ gadać głupoty!
Tomasz |
Kolego PVMAN,. I tu się mylisz, Elnix wykorzystuje bardzo wiele polskich podzespołów najwyższej jakość. Co do górników byś zwolnił a kto będzie dostarczał koks do hut aby wykonać blachy salowe i radiatory aluminiowe . Co by robiły walcownie bez zamówienia na blachy czy radiatory. A to tylko obudowa i tez trzeba ja w Polsce wykonać, pociąć blachy laserem, wygiąć, polakierować , skręcić. Złącza, Elnix wykorzystuje ZUG - produkcja exportowa firmy Pokój. Dławiki ze Skierniewic światowy potentat produkcji materiałów a produkcja w Polsce. Przekaźniki Relpol, kondensatory Miflex , okablowanie tez polskie. itd. Byłem na szkolenia u nich i to wiem i widziałem. I kto tu gada głupoty , ale widzę, ze ci to mocno przeszkadza, że produkcja jest w Polsce i może też byś zakazał ?
PV Man |
Dlaczego na inwertery innych firm standardową gwarancją jest 10 lat a w Elnix tylko 6 lat? Dlaczego nie ma słowa o klasie wodoodporności czyżby inwerter nie mógł wisieć na zewnątrz bo firma zamontowała złącza na śrubokręt nie osłonięte zupełnie niczym? ;) Faktycznie lepszy... dla firmy nie koniecznie dla użytkownika.
Tomasz |
PV Man , jakby mieli nawet 20 lat to i tak nie kupisz. Zawsze coś znajdziesz. A to kole, a to śruba itp.Jakby mercedes był polski to oczywiście kupisz trabanta. Taki naród. Pierwsze centrala Elnixa działają już 25 lat i działają a klienci nie chcą wymieniać na inne , falowniki jak mówią, będą działać na pewno 20 lat a jak się popsują po 30 latach pracy, to powiedzą, ze polskie g.. się popsuło.
Specialista |
Bo polskie to jest gówno i drogie!
Adam |
Specialista jako katolik i ,prawdziwy polak, nie kupuje polskich wyrobów przemyslowych i spozywczych. U nas na podlasiu jest takich sporo, w gębie wiele frazesow jak Polska, patrytotyzm a po dzialaniu i hejcie widac idiotyzm, prymitywizm i ciemnore.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...