Rumunia wprowadza dotacje na fotowoltaikę

Rumunia wprowadza dotacje na fotowoltaikę
Foto. Som Energia Cooperativa, flickr cc
REKLAMA

W piątek w Rumunii zaczął obowiązywać nowy system wsparcia inwestorów chcących zainwestować w mniejsze instalacje odnawialnych źródeł energii. Nowy mechanizm zakłada wsparcie inwestycyjne, a inwestorzy, którzy z niego skorzystają będą mogli ponadto sprzedawać nadwyżki energii po stawce wyznaczonej przez krajowego regulatora.

Zgodnie z wdrożonym w Rumunii programem wsparcia inwestycji w mniejsze instalacje fotowoltaiczne, gospodarstwa domowe oraz firmy mogą skorzystać z dopłat pokrywających do 90 proc. kosztów inwestycji, pod warunkiem, że dotacja nie przekroczy kwoty 20 tys. RON, czyli ok. 18 tys. PLN.

Wdrażając ten program, rząd w Bukareszcie chce promować instalację dachowych elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 3 kW, które w Rumunii mogą zostać objęte systemem rozliczeń polegającym na sprzedaży niewykorzystanej energii do działających w kraju spółek energetycznych, do których zaliczają się Enel, CEZ, E.ON i Electrica, po stawce ustalanej przez krajowego regulatora rynku energetycznego.

Z tego systemu mogą korzystać właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 100 kW.

Obecnie potencjał fotowoltaiki w Rumunii przekracza 1,37 GW, jednak po okresie intensywnego rozwoju, będącego efektem wdrożenia atrakcyjnego systemu zielonych certyfikatów, napędzającego inwestycje głównie w większe, naziemne farmy fotowoltaiczne, w ostatnich latach inwestycje w PV w Rumunii mocno zwolniły.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej, na koniec 2016 r. na odnawialne źródła energii w tym kraju składały się także farmy wiatrowe o mocy 3,13 GW oraz elektrownie wodne o mocy ponad 6,73 GW, przy mniejszym nieprzekraczającym łącznie 200 MW potencjale elektrowni biomasowych i biogazowni.

Cel w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energii, który musi zrealizować Rumunia do roku 2020 zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, wynosi 24 proc. Tymczasem już w 2015 r. Rumunia osiągnęła udział na poziomie 24,8 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Krzysztof elektryk |
Nawet Rumunia nas wyprzedziła, to o co chodzi gdzie problem z naszym OZE?
Bartlomiej kłobuck |
Aby ogrzac dom kotłem co. To jakiej wielkosci potrzebuje pieca i instalacji pv obecnie piec mocy 25 kw na ekogroszek i przez caly rok spalam 6 ton ekogroszku
Tomek |
No więc można policzyć to tak: - jak masz dobrej jakości ekogroszek to ma jakieś 25MJ/kg, czyli sześć ton to jest 150 GJ, - jak założymy sprawność pieca 80% to na dom przekazane jest 120 GJ, - 120 GJ to jest 33 MWh Jeżeli teraz chciałbyś uzyskać 33 MWh ciepła z PV to: - zakładając użycie pompy ciepła o sprawności COP ~3 to musisz zużyć 10 MWh w polskich warunkach z 1 kW PV uzyskasz około 1 MWh, czyli musisz mieć instalację około 10 kW. To są bardzo zgrubne obliczenia, bo jeżeli twój ekogroszek ma 20 MJ/kg a piec ma sprawność 70% to wyjdzie że musisz wyprodukować 23 MWh ciepła a na to starczy z 8 kW PV. A jak masz super ekogroszek 28 MJ/kg i superpiec 90% to musisz mieć z 15 kW.
Wykształciuch |
@Tomek. Tak prosto to nie jest. Prąd produkowany z PV w lecie w żaden sposób nie ogrzeje domu w zimie (pomijam budowę mega magazynu energii za grube miliony). Oczywiście energię oddaną do sieci odbieramy w zimie w 70-80%, więc z grubsza tak wychodzi, ale tylko z grubsza. Razem z tymi dodatkowymi 20% wychodzi więc 12kW dla instalacji PV. Oczywiści 10kW też pozwoli wyprodukować większość potrzebnego prądu, a niewielki dodatek można dokupić. A co do mocy pompy ciepła, to chyba niewiele mniejsza niż pieca na ekogroszek, żeby dała radę w czasie silnych mrozów. Chyba że rozwiążemy to tak, że nie likwidujemy pieca jako dodatkowego źródła ciepła. Można się nim dogrzać w najsilniejsze mrozy (wtedy oszczędzamy na mocy i cenie pompy) + mamy zabezpieczenie w razie awarii pompy lub braku prądu. Dobrze kombinuję?
Witek |
Wykształciuch, Prawie wszystko się zgadza oprócz mocy pompy. Nie da się porównać mocy pompy do mocy pieca. U mnie np. był piec 25kw (dom 150 m) a pompa jest 9 kw i ma ona jeszcze spory zapas na skrajnie ujemne temp.
Basior |
Bartłomiej chce pieca co tzw kocioł elektryczny a wy mu trujecie o pompie powietrznej
Miloszenko |
Bartłomiej, musisz bezwzględnie wykonać rzetelny audyt energetyczny budynku. Konieczne jest dokładne oszacowanie potrzeb na CO i zweryfikowanie gdzie najwięcej ucieka ciepła. PV nie jest rozwiązaniem na uzupełnienia strat wynikających z nieszczelnych okien albo dziurawych ścian. PV jest dobre do nowych, energooszczędnych budynków gdzie wraz z niewielkiej mocy pompą ciepła zbija rachunki za CO, ciepłą wodę i prąd użytkowy do okolic 1000 zł rocznie.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...