Rekord sprawności ogniwa cienkowarstwowego CIS

Rekord sprawności ogniwa cienkowarstwowego CIS
"Rekordowe" ogniwo fotowoltaiczne w technologii CIS. Fot. Solar Frontier
REKLAMA

SolarFrontier, japoński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych CIS, poinformował o nowym rekordzie sprawności ogniwa wykonanego w tej technologii. Osiągnięto wynik lepszy niż odnotowane dotychczas najlepsze wyniki choćby w przypadku ogniw cienkowarstwowych CdTe czy ogniw polikrystalicznych.

SolarFrontier podaje, że w ramach projektu realizowanego we współpracy z japońskim narodowym instytutem badawczym NEDO opracował ogniwo fotowoltaiczne w cienkowarstwowej technologii CIS, którego sprawność wynosi 23,35 proc.

Taki wynik, zmierzony na próbce ogniwa wielkości 1 cm2, miał zweryfikować japoński instytut AST i jest to wynik lepszy o 0,4 pkt proc. od poprzedniego rekordu ustanowionego również przez Solar Frontier w listopadzie 2017 roku.

Obecnie w swojej komercyjnej ofercie Solar Frontier ma cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne CIS o mocy 180 W i 185 W. W obu przypadkach rozmiary modułów to 1,257 x 977 mm.

Solar Frontier to zatrudniająca obecnie ok. 1,3 tys. pracowników spółka zależna holdingu Showa Shell Sekiyu, która oprócz produkcji modułów fotowoltaicznych zajmuje się również dewelopmentem projektów PV.

Japończycy wytwarzają moduły w fabryce w mieście Kunitomi, na liniach mogących wyprodukować w skali roku moduły o mocy 900 MW. Zdolności japońskiej fabryki umożliwiają produkcję 15 tys. modułów dziennie.

Według aktualnej bazy rekordów sprawności ogniw wykonanych w różnych technologiach fotowoltaicznych, którą prowadzi amerykański instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL), rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w drugiej najpopularniejszej technologii cienkowarstwowej – CdTe – jest znacznie niższy i 21,1 proc. Globalnym liderem w produkcji modułów w tej technologii jest amerykański First Solar.

Wyższymi rekordami sprawności charakteryzują się natomiast ogniwa monokrystaliczne. Rekord dla tej technologii należy do chińskiej firmy LONGi Solar, wynosi 24,06 proc. i został ostatnio zmierzony na ogniwie powstałym na bazie produkcyjnej płytki krzemowej w standardowych rozmiarach 156,75 x 156,75 mm

Z kolei w przypadku najpopularniejszych na rynku ogniw polikrystalicznych rekord odnotowany przez NREL wynosi 22,3 proc., a więc poniżej wyniku osiągniętego na ogniwie cienkowarstwowym CIS przez Solar Frontier. Rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego został ustanowiony we wrześniu 2017 r. przez naukowców z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE.

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TelSol |
A gdzie kupić CIS/CIGS i w przeliczeniu na Wp będą dużo droższe? W tym roku chciałem sobie kupic inst na CIS/CIGS ale zapewne kupie Poli. Na necie nie znalazłem co by było wiarygodne cenowo. Nikt tej technologii nie oferuje (nie znalazłem). Na necie są jakieś archiwalne oferty sklepów.Jaka Hurtownia to posiada?
IXI |
Kiedyś brałem CIGSy na poważnie i jużje miałem kupować. Wtedy była ciekawa oferta ale obecnie - to prawda - CIGSów na polskim rynku w sprzedaży nie ma. Za to przynajmniej nie ma problemu z monokrystalicznymi. ZAPOMNIJ o POLI. Za rak, dwa, nikt już tego nie będzie produkował - no, chyba, że w Polsce, która za Murzynami wiadomo ile stoi. Daruj sobie różnicę 20 czy 50 złotych w cenie pomiędzy poli a mono. Nie warto grosze oszczędzać a mieć gorsze panele.
Znajomy królika w ME |
MojaPV | ElektrowniaPV | Ja tam swoje kupuje jeszcze taniej, ale ja mam wtyki a wy nie. Mam kontakt do Moja PV jak leki działają i wiem kim jestem.
TTTT |
IXI a na jakich to argumentach uważasz że poly są gorsze od mono?
TTTT |
Nowy "TTTT" wybierz sobie inny nick i nie podszywaj się pode mnie.
ktoś |
IXI jak zwykle mono lepsze argument = no bo lepsze

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...