IEO: realne 1,2 GW w fotowoltaice do 2020

IEO: realne 1,2 GW w fotowoltaice do 2020
Podlasie Solar Park. Foto. R.Power
REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej ocenia jako realne postawienie w naszym kraju do 2020 r. elektrowni fotowoltaicznych o całkowitej mocy 1,2 GW. IEO ocenia, przy tym, że po uwzględnieniu inwestycji mających powstać w wyniku aukcji zaplanowanych na ten rok, a także przy dodatkowym wsparciu dla prosumentów, możliwe byłoby nawet zwiększenie krajowego potencjału PV do ok. 3,2 GW.

IEO informuje, na podstawie wyników wszystkich trzech dotychczasowych aukcji „fotowoltaicznych” zebranych w raporcie "Projekty Fotowoltaiczne w Polsce ‘2018”, że te aukcje wygrały 990 projekty należące do 549 podmiotów, a ich łączna moc wynosi prawie 0,9 GW.

Instytut ocenia przy tym, że największy udział zrealizowanych inwestycji z projektów objętych dotąd wsparciem w systemie aukcyjnym powinien dotyczyć ostatniej aukcji z listopada 2018 r., podczas gdy wiele projektów z pierwszej aukcji z grudnia 2016 r. mogło nie zostać sfinalizowanych z powodu niejasności związanych m.in. z brakiem notyfikacji tego systemu wsparcia, co utrudniało pozyskanie bankowego finansowania.

Inaczej ma być jednak w przypadku projektów o całkowitej mocy ok. 500 MW, objętych rządowymi gwarancjami sprzedaży energii w wyniku ostatniej aukcji z listopada 2018 r.

Instytut Energetyki Odnawialnej zaznacza przy tym, że o ile w ostatniej aukcji wygrało znacznie więcej ofert w porównaniu do dwóch wcześniejszych aukcji, to zakres cen sprzedanej energii jest węższy, co – zdaniem IEO – wynika z faktu, że firmy nabrały doświadczenia w wyznaczaniu ceny ofertowej.

W aukcji z listopada ceny energii sprzedanej w aukcji „fotowoltaicznej” wyniosły od 289 zł/MWh do 365 zł/MWh, natomiast w dwóch pierwszych aukcjach z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r. średnie ceny wyniosły odpowiednio 254 zł/MWh-409 zł/MWh oraz 195 zł/MWh-399 zł/MWh.

Instytut Energetyki Odnawialnej wskazuje przy tym wśród największych beneficjentów dotychczasowych trzech aukcji „fotowoltaicznych” firmy R. Power, Messner &Partner Gmbh, Zonda Cyprus Limited, Better Energy Poland A/S, a także Alseva Innowacje.

Jednocześnie IEO wskazuje na trend polegający na przejmowaniu projektów fotowoltaicznych już po wygranej aukcji.

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Ostrołęka i atomowka w zupełności nam wystarcza, po co wydawać kasę na jakieś pv
TwojaPV |
Zgłaszam ElektrownięPV do Komitetu Karania Zbrodniomyśli, za mało postępowe podejście do węgla. Insynuacje, że nie trzeba budować więcej elektrociepłowni węglowych, są sprzeczne z Wielką Koncepcją Narodowego Złota.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...