Polska Grupa Górnicza chce inwestować w PV

Polska Grupa Górnicza chce inwestować w PV
Fot. EDF
REKLAMA

Na kopalnianych hałdach i obiektach należących do Polskiej Grupy Górniczej mają pojawić się panele fotowoltaiczne. Jest mowa  o inwestycjach wartych około 330 mln złotych.

Jak wynika z informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, Polska Grupa Energetyczna chce nie tylko stawiać własne elektrownie fotowoltaiczne, ale planuje także zaangażowanie się w dystrybucję i instalację fotowoltaiki we współpracy z firmą z Chin.

„Rzeczpospolita” podaje, że PGG może rozpocząć budowę elektrowni fotowoltaicznych jeszcze w tym roku. Docelowo górnicza spółka miałaby wydać na ten cel około 330 mln zł, co odpowiadałoby ok. 1/10 środków planowanych przez PGG na tegoroczne inwestycje.

Jeśli przyjmiemy, że przeciętny koszt inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną wyniesie ok. 4 mln zł w przeliczeniu na MW planowanej mocy, plany PGG mogłyby oznaczać postawienie fotowoltaiki o mocy ok. 82,5 MW.

Pierwsze doświadczenia z fotowoltaiką ma już na koncie inny węglowy potentat – Jastrzębska Spółka Węglowa. Zrealizowana w ubiegłym roku pierwsza instalacja PV w JSW składa się z dwóch falowników o mocy 15 kW oraz 93 paneli fotowoltaicznych o mocy 320 Wp każdy, co daje razem moc 29,76 kWp. Jej zadaniem jest zasilanie biurowca Centrum Usług Wspólnych należącego do JSW.

Przeprowadzone w ub.r. przez Jastrzębską Spółkę Węglową analizy wskazywały na roczne oszczędności w kosztach zużytej energii na poziomie około 15 tys. zł, a zwrot inwestycji miałby nastąpić po niespełna 10 latach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Podobno "Polska blokuje oze" :) a się okazuje, że nawet spółki górnicze pod nadzorem państwa bedą realizować takie projekty.
TwojaTV |
przecież to jest sprzeczne z deklaracjami politycznymi PiSu :) PGG to nie Polska ale jak się myśli kategoriami gomułkowskimi to może.. :)
Grzesiek |
Idealny moment żeby przebranżawiać górników - nauczą ich montować PV i zamkną kopalnie
Ferdek |
PGG podobno zainwestuje też w wiatraki , obróci je do góry 'dupą' i wezmą się za porządne fedrowanie...
Ewa |
Dlaczego z firmami z chin a nie z Polski ?
Adam |
@ Ewa - bo nie ma polskich producentów paneli, sa tylko składacze i to bardzo drogo wychodzi na rodzimym produkcie :)
azza |
330 mln zł to wydadzą na pewno. Pytanie brzmi ile kWp za te pieniądze powstanie ? Znając w jaki sposób wydawane są pieniądze w górnictwie rekord z Bobrownik, który wyszperał @fr, ( http://www.stargardzka.pl/powiat/8853-maj-klaster-energii-maj-moc-z-fotowoltaiki.html ) padnie !

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...