Falowniki Huawei zagrożeniem dla bezpieczeństwa sieci?

Falowniki Huawei zagrożeniem dla bezpieczeństwa sieci?
Fot. Huawei
REKLAMA

Huawei to największy na świecie producent falowników fotowoltaicznych, czyli kluczowego komponentu instalacji PV, odpowiadającego za ich współpracę z siecią elektroenergetyczną. Zdaniem amerykańskich kongresmenów, urządzenia tej firmy montowane w elektrowniach fotowoltaicznych w USA mogą zagrażać bezpieczeństwu amerykańskiej sieci.

Zamieszanie wokół chińskiego potentata w sektorze elektroniki nie ominęło jego solarnego biznesu. Huawei to od kilku lat największy na świecie producent falowników instalowanych w systemach fotowoltaicznych, który na pozycji lidera wyprzedził niemiecką firmę SMA. Zresztą drugi obecnie największy producent falowników, czyli firma Sungrow, również wywodzi się z Chin.

Co ciekawe, na pierwsze miejsce pod względem sprzedaży falowników fotowoltaicznych w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie ubiegłego roku miał wskoczyć izraelski SolarEdge, wyprzedzając SMA. Pozycję chińskich producentów na rynku amerykańskim powinny osłabić restrykcje na import tych produktów do USA. Więcej na ten temat w artykule: Amerykanie wprowadzili cła na chińskie falowniki.

Przy tym – jak podaje „Financial Times” – Huawei ma obecnie posiadać około 20 proc. rynku falowników w segmencie mniejszych instalacji fotowoltaicznych w USA.

Teraz amerykański Kongres ostrzegł, że instalowanie sprzętu Huawei w elektrowniach fotowoltaicznych może zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu USA poprzez ryzyko wykorzystania go do destabilizowania sieci elektroenergetycznej. Pod takim stanowiskiem podpisali się zarówno Republikanie jak i Demokraci.

Amerykański wywiad ostrzegły biznes USA, że Huawei nie jest firmą godną zaufania, więc musimy traktować to poważnie – komentuje cytowany przez „FT” Jerry McNerney, demokratyczny kongresmen z Kalifornii.

Wcześniej obawy o ryzyko wykorzystania przez Chińczyków urządzeń Huawei w celu prowadzenia działań szpiegowskich lub cyberataków wyrazili przedstawiciele amerykańskiego rządu.

Huawei odrzuca na łamach „Financial Times” te zarzuty, tłumacząc, że wszystko, co robi w USA, jest zgodne z amerykańskimi zasadami cyberbezpieczeństwa.

To kolejne kontrowersje związane z działalnością Huawei na rynku fotowoltaicznym. Wcześniej oskarżenia o bezprawne wykorzystanie patentów chińskiej firmie zarzucił SolarEdge, izraelski producent elektroniki wykorzystywanej w fotowoltaice. Więcej na ten temat w artykule: Zaostrza się konflikt potentatów na rynku fotowoltaicznym.

W raporcie "Solar PV Inverters, Update 2018 - Global Market Size, Competitive Landscape, Key Country Analysis, and Forecast to 2022" brytyjska firma konsultingowa GlobalData przyjmuje, że wartość globalnego rynku falowników fotowoltaicznych wyniesie w latach 2018-22 w sumie 22,2 mld dolarów, przeciętnie sięgając w skali rok poziomu 4,4 mld dolarów.

Analitycy GlobalData zakładają, że największy udział w globalnym rynku sprzedanych falowników fotowoltaicznych miał w 2017 roku region Azji i Pacyfiku (3,75 mld dolarów), podczas gdy wartość tego rynku w przypadku regionu Ameryki Północnej i Południowej wyniosła 1,71 mld dolarów, a regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) sięgnęła 0,89 mld dolarów.

Za 65 proc. sprzedaży wypracowanej w ubiegłym roku na rynku falowników miały odpowiadać Chiny, USA i Japonia. GlobalData zakłada jednak, że do roku 2022 udział Azji i Pacyfiku w wartości globalnego rynku falowników spadnie z ubiegłorocznego poziomu 59 proc. do 38 proc. W tym samym czasie udział rynku amerykańskiego ma wzrosnąć z 27 proc do 41 proc., a rynku EMEA – z 14 proc. do 21 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Robert |
I u nas tez powinien być zakaz - wysokie cło. Nie karmić dolarami chińskiego smoka przez zakup tych falowników.
rogi |
@Robert a cła na PV 100%!
F |
bezBieczeństwo? ;-) poprawcie nazwę artykułu
Znawca |
Uwielbiam newsy ze znakiem zapytania na końcu. Redaktor newsa gejem?
Robert |
Kolego rogi, tak PIS by chciał 100% cła PV ale powinno być tylko te 100% na Huawei. Juz chińskie władze nakazały we wszystkich samochodach elektrycznych w swoim kraju instalować chip kontroli jazdy i przebywania samochodu i tu tez pomaga Huawei . Totalne szpiegostwo.
Waldi |
Złapaliśmy szpiega w Polsce z Huawei a Chiny nam grożą, że za to będziemy płacić. Jak najdalej od Huawei .
alladyn-solar-batt |
,, instalowanie sprzętu Huawei w elektrowniach fotowoltaicznych może zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu USA poprzez ryzyko wykorzystania go do destabilizowania sieci elektroenergetycznej. Pod takim stanowiskiem podpisali się zarówno Republikanie jak i Demokraci."-zarówno Republikanie jaj i Demokraci z Senatu USA to skorumpowane amerykańskie zakłamane polityczne szczury. Żaden z tych gównianych i sterowalnych przez Trumpa rowolizusów nie dysponuje nawet namiastką Raportu o przypadku,, wykorzystania" falowników Huawei do jakichkolwiek celów (innych niż przetwarzanie DC na AC) tym bardziej sugerowanych w ostrzeżeniu. Całkowita kompromitacja.
alladyn-solar-batt |
O ile (owszem) są zapędy i realizacja Rządu ChRl celów szpiegowskich poprzez specyficzną konstrukcję jednej z serii chińskich procesorów (produkowanych do użycia w smartfonach) to faktem jest, że konstrukcja falowników Huawej NIE jest oparta o takie procesory - co zadaje fundamentalny kłam totalizmowi amerykańskiej nagonki na Huawei. Amerykanie niech zatem kierują się uczciwością i niech nie sądzą, że tu w Polsce nie znamy się na informatyce i półprzewodnikach.
Ciekawski |
Do Alladyn: W głowach polityków USA tlą się jedynie wielkie teorie o odłączeniu falowników w ramach... Inwazji? Pozbawienia zasilania tak żeby wszyscy wiedzieli że to sprawka ChRL? Podpisuje się pod Twoja diagnoza i faktem że poziomem intelektualnym nasi rodzimi od nich nie odbiegaja, a wręcz chciałbym żeby w całej swej głupocie zauważyli że ich amerykańscy koledzy przynajmniej zrozumieli że trzeba wspierać rodzinny biznes (Motorola) zamiast nabijać portfel tylko jednej stronie - nawet za wyższa cene ale chociaż bezpiecznie. W Europie Huawei jest spalony w kategoriach zasilania - Niemcy już blokują postępowania gdzie jest ich sprzęt. Zaś jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to każdy z nowoczesnych inwerterów ma moduł "routera" i w zasadzie każdy mozna wyłączyć np. na podstawie instrukcji SunSpec'a. Z całego tego zawirowania wniosek jest prosty - dywersyfikacja dostawcy a nie najtańszy dostawca.
alladyn-solar-batt |
Do Ciekawski: prawdą jest, że każdy sprzęt sieciowy o architekturze otwartej można wyłączyć. Np. poprzez podstawienie wadliwego upgrade'u
ububb |
O ja pierdolę! Ale Amerykańskie to już cacy! A dlaczego cacy? BO AMERYKAŃSKIE!. Wojna handlowa na całego a Polacy łykają usraelską propagandę jak gównojady za czasów zsrr... W Polsce ZAWSZE będzie źle przez MENTALNOŚĆ

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...