Średnie ceny modułów fotowoltaicznych na początku 2019 r.

Średnie ceny modułów fotowoltaicznych na początku 2019 r.
Fot. Gramwzielone.pl (c)
REKLAMA

Rok 2018 był kolejnym, w którym globalny rynek fotowoltaiczny odnotował wyraźny spadek cen modułów fotowoltaicznych. Wpłynąć na to miał w dużej mierze spodziewany na drugą połowę 2018 r. spadek inwestycji w globalnym sektorze fotowoltaicznym na skutek ograniczenia budowy nowych elektrowni PV w Chinach.

Prowadzący do spadku cen modułów fotowoltaicznych spadek popytu na rynku solarnym miał wynikać z ogłoszonych w pierwszej połowie 2018 roku planów ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, które w 2017 roku odpowiadały za ponad połowę zainstalowanych globalnie mocy w fotowoltaice.

O ile w 2017 roku Chińczycy zainstalowali ok. 53 GW, w 2018 r. mieli zainstalować ok. 30-35 GW. To – jak policzyła amerykańska firma dorardcza Roth Capital – mogło oznaczać powstanie nadpodaży modułów fotowoltaicznych rzędu ok. 34 GW. Ostatecznie jednak Chińczycy uruchomili w 2018 r. więcej elektrowni PV, bo około 44,1 GW. Tak wynika z oficjalnych danych podanych w tym tygodniu przez chiński rząd.

Z kolei w przypadku rynku europejskiego na spadek cen modułów fotowoltaicznych miało dodatkowo wpłynąć zakończenie stosowanych od 2013 r. restrykcji celnych w imporcie modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, które do września ub.r. uniemożliwiały obniżenie w UE cen modułów do poziomów notowanych choćby na rynku azjatyckim.

Tajwańska firma konsultingowa EnergyTrend, z której danych o cenach modułów fotowoltaicznych korzystała m.in. Komisja Europejska, wskazuje na mający miejsce w 2018 roku, wyraźny spadek cen tych produktów.

Według EnergyTrend, od początku 2018 roku do końca trzeciego kwartału 2018 r. przeciętne, oferowane przez producentów ceny modułów fotowoltaicznych w technologii monokrystalicznej spadły o 19,8 proc., a modułów polikrystalicznych nawet o 25,5 proc.

Jak wynika z zestawień publikowanych prze EnergyTrend, na koniec trzeciego kwartału przeciętne, hurtowe ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W u producentów wynosiły ok. 0,225 USD/W, przy czym najtaniej można je było kupić nawet za 0,218 USD/W, natomiast średnia dla modułów polikrystalicznych o nieco większej mocy 280 W miała wynosić 0,241 USD/W.

W przypadku modułów monokrystalicznych o mocy 290 W przeciętna cena miała wynosić na koniec trzeciego kwartału ub.r. 0,255 USD/W, a najtaniej można je było kupić za 0,247 USD/W. W zakresie modułów monokrystalicznych o nieco większej mocy 300 W tajwańska firma konsultingowa odnotowała średnią cenę 0,275 USD/W, a najniższe zarejestrowane przez nią ceny kształtowały się na poziomie 0,265 USD/W.

Ceny na początku 2019 r.

Teraz EnergyTrend odnotowuje w drugim tygodniu stycznia średnie ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W na poziomie 0,214 USD/W, przy czym minimalna cena wynosiła 0,207 USD/W, a maksymalna 0,265 USD/W. Średnia cena modułów polikrystalicznych o mocy 280 W miała wynosić 0,229 USD/W, przy czym minimalna cena wynosiła 0,212 USD/W, a maksymalna 0,275 USD/W.

Odnotowane przez Energy Trend w drugim tygodniu stycznia średnie ceny modułów monokrystalicznych o mocy 290 W miały wynosić 0,253 USD/W, przy czym minimalna cena wynosiła 0,247 USD/W, a maksymalna 0,36 USD/W. Natomiast średnie ceny modułów monokrystalicznych o mocy 300 MW miały sięgać 0,277 USD/W, przy czym minimalna cena wynosiła 0,265 USD/W, a maksymalna 0,38 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podawała, że na koniec trzeciego kwartału 2018 roku średnie, hurtowe ceny modułów polikrystalicznych o mocy 275 W wynosiły 0,23 USD/W, w przypadku modułów typu monokrystalicznego o mocy 285 W średnia miała wynosić 0,245 USD/W, a modułów monokrystalicznych typu PERC o jednostkowej mocy 300 W – 0,27 USD/W.

Teraz według PV InfoLink w drugim tygodniu stycznia 2019 r. średnie ceny modułów polikrystalicznych o mocy 275 W miały sięgać 0,219 USD/W, modułów monokrystalicznych o mocy 285 W – 0,239 USD/W, modułów monokrystalicznych PERC o mocy 305 W – 0,263 USD/W, a modułów monokrystalicznych PERC o mocy 310 W – 0,281 USD/W

PV InfoLink podaje też średnie ceny modułów fotowoltaicznych o wybranej mocy w drugiej połowie stycznia 2019 r. dla rynków regionalnych. W przypadku Unii Europejskiej średnia cena modułów polikrystalicznych o mocy 275 W miała wynosić w tym czasie 0,222 USD/W, a modułów monokrystalicznych PERC – 0,268 USD/W.

Dla porównania, średnie ceny obu rodzajów modułów miały być dużo wyższe w USA, wynosząc odpowiednio 0,32 USD/W i 0,38 USD/W, za to w Australii były niższe i wynosiły 0,218 USD/W i 0,263 USD/W.

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (37)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Marian |
Kupować moduły czy jeszcze czekać na spadek?
Piotrmonter |
Marian kupuj teraz mono tanie jak barszcz ale dużo lepsze niż poly
gf |
Już po ptakach, ceny mono rosną.
PV Man |
To ciekawe, że u pośrednika są ceny z kosmosu w porównaniu do tych podawanych
Majkel |
Ludzie, to są ceny dla dystrybutorów, hurtowe. To tak jak byście chcieli dyskutować o cenie pietruszki (1660PLN/tona), gdy na warszawskim warzywniaku leci 5zł/kg.
TTTT |
To ile trzeba kupić PV aby załapać się na hurt ?
Instalator |
To są ceny u producenta w Chinach, transport ubezpieczenie itp nie są przecież za darmo
witek |
TTTT to może się złożymy razem kupimy ilość hurtową dla wszystkich starczy
PV Man |
@ TTTT - od 1-5 Mega Watów w góre sa takie ceny, ale nie za palete 30 modułów... :)
PV Man |
Ceny oczywiście bez transportu z Chin. Transport trzeba doliczyć kolejne 0,02 -0,03 eur/Wp
ElektrowniaPV |
Ja tam swoje kupuje jeszcze taniej, ale ja mam wtyki a wy nie
Karol |
Dlaczego nikt nie mówi przy kupnie elektrowni że system opustów jest tylko na 15 lat a potem co elektrownie skasować jak azbest?
Ksiądz |
@Karol - A czemu Ci nikt nie powiedział że Twój samochód, kuchenka, Piec na ekogroszek/gaz/olej, telewizor, komórka, lodówka się nigdy nie zwrócą? A Co po 15 latach z twoim małżeństwem bo się nie zwróci? Skasuj je jak Azbest! :) Trollu
Genek |
@Karol: Nikt nie mówi? Ustawa mówi! Tyle tylko, że do tego czasu ustawa może się x razy zmienić. Poza tym kto każe Ci likwidować instalację po 15 latach? Nawet wtedy będzie ona legalnie produkować energię którą w najgorszym razie wykorzystasz na własne potrzeby. U mnie aktualnie jest to ok 25 do 30% całej produkcji.
Konrad |
Jaką cenę (brutto, montażem i inwerterem) uważacie za racjonalną w przypadku instalacji ~10 kW (żeby wystarczyło na prąd + CO + CWU) dla gospodarstwa domowego?
Karol |
Lodówka się zwraca szczególnie moja bo jest rosyjskiej marki MINCK i już chodzi u mnie 35 lat . A Falownik po 10 latach do wymiany jak nie wcześniej
TTTT |
Proszę znawcówW jakiej hurtowni w Polsce kupie najnaniej moduły PV?
TTTT |
Proszę się pode mnie nie podpinać. Aczkolwiek pytanie jest dobre... :)
TTTT |
Karol - policz sobie ile Twoja lodówka marnuje prądu rocznie - to zmienisz ja bardzo szybko.
TTTT |
do Konrad ... 10kWp to około 44 tys brutto (8%). Ale czy to cena racjonalna ... nie wiem.
jj |
Trend się odwraca, są już pierwsze problemy z dostępnością. Na ten rok rząd chiński zapowiedział 40GW nowych instalacji, ruszyła Europa zachodnia(15 GW w tym roku) itp. Po chińskim nowym roku spodziewane są podwyżki ok 8-10%. No i pamiętajmy , że nasze podwórko to ok 0,5 GW w tym roku czyli dosyć żałosny poziom w porówaniu do reszty świata.
Instalator |
jj - Piszesz prawde kolego, nawet Ukraina nas wyprzedziła 15sto krotnie w fotowoltaice. Do polski spływają tylko ochłąpy. A to że moduły będa drożeć wie każdy kto czyta zagraniczne fora.
PV Man |
Prawda jest taka, że pośrednik zdziera cały zarobek, gonić dziadów. Robią to samo dla branży co PiS
jj |
@PV Man Nikt Ci nie zabrania odbierania ilości hurtowych bezpośrednio z fabryk.
TTTT |
Nie trzeba z fabryk. Podobno dobre hurtownie są w Holandii. I tam można w dobrej cenie kupić. Oczywiście więcej niż jedną paletę.
roman |
tttt a w polsce jakie hurtownie polecasz?
PV Man |
@roman Omijaj niemieckich, kasę chcialiby najlepiej na tydzień przed zakupem.
Mieteg |
A na zdjeciu do artykułu stary moduł pv 3 busbar i przestarzala technika polikrysztalu co za tandeta
Mieteg |
A na zdjeciu do artykułu stary moduł pv 3 busbar i przestarzala technika polikrysztalu co za tandeta
placeski |
czyli w dużym hurcie ok. 1zł/W. Ceny za zestaw na Allegro są od 3 do 4 zł/W.
Aaaa |
To są ceny netto, w Europie zmieniacie USD na EUR bez zmiany kwoty i macie 0,25EUR netto w hurcie. Wychodzi z tego 420zł brutto za 280W w Polsce w detalu. Poszukajcie sobie.
John Galt |
@Karol - moja auto-konsumpcja z PV średniorocznie wynosi 45% bo wszystko mam na prąd(włącznie z CO). Na razie czas zwrotu inwestycji to 8,5 roku w moim przypadku. Myślę że w ciągu 15 lat baterie stanieją i wtedy zainwestuje w magazyn energii.
Karol |
Jon Galt i to co zaoszczediles przez 8 lat wydasz na baterie i znowu kolejne 10 lat aby bateria sie zwrocila a po 10 latach bat. do wymiany i tak bez końca...
piotr.k |
Nie widzicie ze karol was trolluje? ignorujcie trolla to sam zdechnie, troll bez atencji zdycha.
Daniel |
Witam ,do Konrad--pytanie o cenę za 10 kwp Wolę rozmawiać o cenie netto ....3800zł za 1 kwp Oczywiście przy większych instalacjach do negocjacji Co do cen paneli ,takie ceny jak w artykule to ceny kontenerowe(w kontenerze około 0,6 MG pozdrawiam
MojaPV |
ElektrowniaPV | 2019-01-23 11:43:50 Ja tam swoje kupuje jeszcze taniej, ale ja mam wtyki a wy nie. Mam kontakt do Moja PV jak leki działają i wiem kim jestem.
TTTT |
W zestawie z Alle... są jeszcze inne podzespoły i one mocno wpływają na cenę całego zestawu. Nie ma co porównywać do ceny samych paneli bez osprzętu.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...