Opodatkowanie farmy fotowoltaicznej. Stanowisko NSA

Opodatkowanie farmy fotowoltaicznej. Stanowisko NSA
Fot. Delta
REKLAMA

Najnowsze stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zasad opodatkowania farmy fotowoltaicznej to efekt odwołania się inwestora od wcześniejszej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który wypowiedział się wbrew postulowanemu przez inwestora opodatkowaniu jedynie elementów konstrukcyjnych farmy fotowoltaicznej bez zainstalowanych na nich paneli fotowoltaicznych i pozostałego sprzętu. W swojej ocenie NSA stanął po stronie inwestora.

Sprawa miała swój początek w marcu 2017 r., gdy inwestor zwrócił się z zapytaniem do gminy o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości od farm fotowoltaicznych, zadając pytanie, czy panele fotowoltaiczne są budowlami w rozumieniu przepisów art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, a w związku z tym, czy podlegają podatkowi od nieruchomości według stawek i zasad właściwych dla budowli.

W ocenie spółki, panele fotowoltaiczne, "rozumiane jako elementy krzemowe płyt półprzewodnikowych, które pod wpływem promieniowania słonecznego działają jako generatory energii elektrycznej", nie odpowiadają definicji budowli, gdyż są urządzeniami wymiennymi, z możliwością ich instalacji w dowolnym miejscu i konfiguracji. Jak oceniła spółka, za budowle uznać można jedynie części budowlane mocowań paneli do gruntu i jedynie w tym zakresie mogą podlegać one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Inwestor o fotowoltaice, gmina o kolektorach

W swojej odpowiedzi gmina nie uznała stanowiska inwestora. W przygotowanej interpretacji odniosła się ponadto do instalacji mającej polegać na montażu wolnostojących kolektorów słonecznych, a nie paneli fotowoltaicznych, o które pytał inwestor.

Jak relacjonuje teraz NSA, burmistrz gminy uznał, że „instalacja solarna poza samą baterią słoneczną (panele fotowoltaiczne) złożona jest z zespołu rur, którymi płynie glikolowy płyn solarny przewodzący w jedną stronę energię od wymiennika ciepła, a w drugą stronę schłodzony wraca do kolektora. Ponadto w jego skład wchodzi wymiennik ciepła (zamontowany najczęściej w zbiorniku z wodą, która jest dzięki niemu podgrzewana oraz może być połączony z instalacją centralnego ogrzewania), pompy (zapewniającej odpowiedni przepływ i ciśnienie płynu solarnego) i regulatora instalacji, który automatycznie odłącza inne źródła podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania, jeżeli energia dostarczana przez instalację solarną wystarczająco podgrzewa wodę. Panele fotowoltaiczne znajdują się na dachach budynków lub umieszczane są nad gruntem na słupkach”.

Burmistrz gminy, występujący tutaj w roli organu podatkowego, uznał, że „panele fotowoltaiczne należy traktować jako element sieci elektroenergetycznej, do której po zakończeniu inwestycji będą podłączone". – Łącznie z pozostałymi elementami będą stanowiły całość techniczno-użytkową. Budowlą na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest sieć techniczna składająca się z różnych elementów, w tym również paneli fotowoltaicznych wraz z systemem ich mocowania do gruntu. Brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do tego, aby na potrzeby opodatkowania "rozbijać" tego typu obiekty na części budowlane i niebudowlane – uznała gmina.

Nie zgadzając się z powyższą oceną, spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, domagając się uchylenia zaskarżonej interpretacji w całości i zasądzenia na jej rzecz zwrotu kosztów postępowania.

Szczeciński WSA stwierdził jednak, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie, a stanowisko burmistrza przedstawione w zaskarżonej interpretacji jest prawidłowe.

Teraz Naczelny Sąd Administracyjny, wydając orzeczenie w minionym miesiącu, stanął na stanowisku innym niż władze gminy i WSA w Szczecinie, uznając, że opodatkowaniu mogą podlegać jedynie elementy zaliczane do katalogu budowli zgodnie z definicją zawartą w Prawie budowlanym.

W efekcie NSA, wyrokiem z 18 grudnia 2018 r., sygn. akt II FSK 1275/18, uchylił zaskarżony wyrok WSA oraz zaskarżoną interpretację indywidualną władz gminy, jednocześnie zasądzając na rzecz spółki planującej budowę farmy fotowoltaicznej zwrot kosztów postępowania sądowego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Obcokrajowiec |
Nawet Wójt Gminy, jako przedstawiciel pazernego patologicznego i bandyckiego Państwa usiłuje rabować posiadaczy OZE. Co za dno ta Polska.
Sol |
Tak prosta sprawa, chore państwo.
Rafał |
Opodatkowanie na 500+
lol |
jakie rury i glikol w panelach pv? Coś się burmistrzowi lejce pomerdały...
PLM |
pijani byli jak to pisali?
Bart |
Jesli byly to panele hybrydowe to mogly byc z glikolem
Jakub |
Jakie (i w jakiej wysokości) w ogóle są podatki od farmy PV? Które podatki płaci właściciel farmy, a które właściciel nieruchomości, który dzierżawi grunt spółce pod tą inwestycję?
Wiesniak |
Najlepiej zabrać 500+dać inwestorom już najlepiej jak można to na wiatraki oni kość chłopom bo durne i na koniec donieść do Brukseli Czysty polski patriotyzm „Brawo Polak „
GDYby |
przynajmniej jest wykładnia na przyszłość, brawo Inwestor !
GDYby |
przynajmniej jest wykładnia na przyszłość, brawo Inwestor !
Wiatrakowiec |
Super, bo to kuzwa sie juz w glowie nie miescie co te gminy wyrabiaja !! to samo z wiatrakami ale panowie nie placic za 2016 i 2017 jak cos NSA, a puzniej Strasburg ... ;) Wygramy napewno !!!!!!!!!!!!
patagonia |
Proszę o podanie sygnatury wyroku NSA dot. opodatkowania farmy fotowoltaicznej - dot. Wasz artykuł z 04.01.2019 r.
red. |
Informacja dodana w ostatnim akapicie artykułu.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...