Budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej przy -25 st. C

Budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej przy -25 st. C
Fot. Enerparc
REKLAMA

W Kazachstanie powstała ogromna farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW. Jej budowa zajęła tylko pół roku mimo, że prace były prowadzone często w ekstremalnych warunkach, przy temperaturach spadających do -25 st. C. Uruchomienie tej farmy PV to kolejny sygnał wskazujący na otwieranie się Kazachstanu na fotowoltaikę.

Farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW powstała w pobliżu miasta Saran, w regionie Karagandy, na terenie około 160 hektarów. Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej to 140 GWh. Zainstalowano w sumie ponad 306 tys. modułów fotowoltaicznych, które obsługuje 40 falowników, a energia jest oddawana do sieci 110 kV.

Energia ma być sprzedawana na podstawie zawartej na 15 lat umowy PPA, po stawce ok. 0,09 USD/kWh mającej dodatkowo podlegać indeksacji o inflację.

Całkowity koszt projektu zrealizowanego przez niemieckiego dewelopera Goldbeck Solar oszacowano na 103,5 mln dolarów.

Inwestycję kredytami wsparły Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Azjatycki Bank Rozwoju. Wiadomo, że pierwsza z tych instytucji przyznała na ten cel pożyczkę w wysokości 73,4 mln dol.

Dla EBOiR było to kolejne zaangażowanie się w inwestycje na kazachskim rynku PV. Wcześniej bank przyznał 32 mln dolarów pożyczki na projekt farmy PV o mocy 40 MW, którą miał zrealizować chiński deweloper Risen Solar. Obie instytucje miały też podpisać w 2018 r. list intencyjny dotyczący finansowania mającej powstać w Kazachstanie farmy PV o mocy 63 MW.

Budowa ogromnych farm fotowoltaicznych ma przybliżyć Kazachstan do realizacji wyznaczonego przez rząd celu 50-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do roku 2050.

Kazachstan chce rozwijać swój potencjał OZE w oparciu o system aukcyjny. Pierwsze aukcje dla fotowoltaiki w tym kraju już przeprowadzono. Więcej na ten temat w artykule: Ceny energii PV w Kazachstanie prawie jak w Polsce.

Za wykonanie obecnie największej w Kazachstanie farmy fotowoltaicznej stała niemiecka firma Enerparc, dla której była to już kolejna realizacja na wschodnich rynkach PV.

W swojej 10-letniej historii Enerparc zrealizował w formule EPC farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,5 GW, z czego 1,3 GW na własne konto, a także posiada zakontraktowane w ramach usług O&M elektrownie PV o mocy 1,8 GW.

W czwartym kwartale Enerparc był w trakcie realizacji powstających w Niemczech 15 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MW, a najciekawszą inwestycję w ubiegłym roku niemiecka firma zrealizowała na Ukrainie, na terenie b. elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Budowa tej farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW kosztowała milion euro. Panele fotowoltaiczne umieszczono tuż przy jednym z wyłączonych reaktorów jądrowych, na powierzchni 1,6 hektara. Instalacja ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 2 tys. ukraińskich gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
dziadek |
mają w Kazachstanie tyle węgla a ładują sie w PV... normalnie powielają niemieckie błędy...
MojaPV |
a niemiaszki się śmieją
Wykształciuch |
Przy tej cenie za prąd zwróci się (nie licząc kosztu obsługi i kredytu) po 8,2 roku, po uwzględnieniu pozostałych kosztów po ok. 10 latach, a potem niemal czysty zysk. Dobra inwestycja! (A Ostrołęka C nie zwróci się nigdy - jeśli powstanie, w co wątpię).
Wykształciuch |
Coś źle policzyłem, wychodzi nie 8,2, ale 7,9 roku, ale niewiele to zmienia.
Sołtys |
Kazachstan nawet polaków prześciga, u nas w Polsce mamy 360MW całej mocy w PV... to już nawet nie jest smutne to jest żenujące!

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...