BayWa sprzedaje największą w UE niesubsydiowaną elektrownię PV

BayWa sprzedaje największą w UE niesubsydiowaną elektrownię PV
Fot. BayWa
REKLAMA

Hiszpański rynek fotowoltaiki powstającej bez rządowych gwarancji i subsydiów rozkręca się na dobre. Świadczy o tym kolejna transakcja dotycząca ogromnej farmy PV, w przypadku której energia będzie sprzedawana wyłącznie na warunkach rynkowych.

Tuż przed końcem 2018 r. niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa r.e. renewable energy GmbH ogłosił zakończenie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 175 MW, która powstała na południu Hiszpanii, 25 km na południe od Sewilli, na terenie około 265 hektarów.

W trakcie konstrukcji codziennie instalowano około 10 tys. modułów fotowoltaicznych. Ich łączna liczba sięga około 500 tys.

To największa jako dotąd europejska inwestycja w fotowoltaikę, którą zrealizowano bez jakichkolwiek dopłat czy rządowych gwarancji sprzedaży energii (w trakcie realizacji w Hiszpanii są jednak już dużo większe, niesubsydiowane elektrownie PV).

Szacowany przez BayWa uzysk energii z tej farmy fotowoltaicznej to 300 GWh w skali roku. Tyle wystarczyłoby do zasilenia w energię około 93 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych.

Energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na 15 lat umowy PPA. Kupi ją norweski koncern energetyczny Statkraft.

Nowym właścicielem farmy fotowoltaicznej koło Sewilii będzie fundusz MAEG utworzony przez niemieckie firmy ubezpieczeniowe Munich Re i Ergo.

Wcześniej, w latach 2014-15, MAEG przejmował już inne elektrownie fotowoltaiczne od BayWa, które powstały w Wielkiej Brytanii.  

BayWa zapowiada budowę na południu Europy kolejnych niesubsydiowanych elektrowni fotowoltaicznych.

Niemiecka firma ma już na koncie postawienie elektrowni PV o łącznej mocy ok. 2 GW, a obecnie nadzoruje dla swoich klientów w ramach usług O&M pracę systemów o łącznej mocy ponad 5 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PV Man |
Bardzo solidna firma, w polsce też mają swój oddział. Hurtownię sprzętu fotowoltaicznego, BayWa r.e. Solar Energy Systems Polska, korzystam z ich oferty jako instalator i serdecznie polecam.
Dawid |
Szok tylko jedna farma PV 175 MW to połowa całkowitej mocy zainstalowanej w Polsce.
Krakowiak |
Solidna firma? Co? no bez żartów - książkę można napisać o dziadostwie u nich. Komuś się zachciało darmowej reklamy? za to musicie płacić. PV Man tam pewnie terminuje.
Prawda |
@Krakowiak - znów Husarię dupsko boli? Prawda jest jak poezja mało kto jaki Cebulak ją trawi! hihihi
MojaTW |
Konkurencję zabolało bo zapłaciła GWZ gruby hajs za reklame... :)
ozeł |
Jakby ktos znalazł ile kosztowało przyłączenie tego w przeliczeniu na 1 kWp to niech pisze. Ostatnio widziałem info o budowanej wielkiej el. pv w Egipcie gdzie przyłączenie 1kWp ma kosztowac .... 9.250zł jesli ktoś w materiale informacyjnym nie popełnił błędu
ozeł |
chodzi o 9 tysięcy dwieście pięćdziesiąt zł
Gienio_USA |
@ Ozeł - cała mini farmę PV o mocy 1MW (1000kW) - buduje sie już dziś w USA za 580.000 $ netto razem z trafostacją oczywiście) Jeżeli budujsz ponad 150kW cena schodzi do 480.000 $ netto bo rzecz jasna bierzesz duże ilości sprzętu od dostawców. Ceny spdają co roku i już dziś Wiatraki i PV spokojnie konkurują z elektrowniami węglowymi. Pamiętajcie że koszt wydobycia samego węgla rośnie bo i ceny za pracownika rosną w góre, do tego dochodza podatki i sam fakt że wegiel trzeba co dziennie fedrować. Przy słońcu i wietrze nie ma żadnych kosztów "wydobycia".
Gienio_USA |
150 MW miąło być powyżej nie kW.
ozeł |
Te ceny dużego PV robią wrażenie. Niestety ceny instalacji dachowych w USA są z kosmosu. Średnia cena rynkowa to 15tys$ za 5 kWp !!! Czy jest jakieś wytłumaczenie tej drożyzny? Jakaś bezsensowna i droga papierologia istniejąca tylko po to, żeby udupić PV?
Gienio_USA |
@ ozeł, bo w usa sie godnie zarabia i godnie żyje. Poza tym tam ludzi stać, nikt tam sie nie pyta kiedy mu sie to zwróci tylko zaklada instalcje. Tam firmy instalacyjne kasują za robocizne 800-1000 $ / kWp przy małych instalacjacj do 50kW. A w polsce do niedawna były stawki 400-500zł. Teraz poszły nieco w góre na 900zł ale też mamy inne koszty życia.
ozeł |
Gienio No ale mediana dochodów w USA to 600$ tydzień, a przy takich cenach usług za instalacje PV to oni zarabiaja po 5tys$ tydzień zakładając że 3 osobowa ekipa zrobi w 2 dni 10kWp jak u nas. No chyba żeby mieli spore przestoje (i liczyli je jak za robotę) albo bardzo duże koszty pozyskania klienta (reklama i marketing). Więc tego sie nie da robić na dużą skalę przy takich kosztach. OK podczas pisania posta znalazłem wyjasnienie czyli porównanie kosztów instalcji domowego PV w USA i Niemczech - w USA marże pośredników zapewniających dostawy sprzętu sa kilka razy wyższe, podobnie jak pozyskanie klienta, pozwolenie(jak to w wolnym kraju pozwolenie?? :-D ), robocizna, nadzór(?) - co tu nadzorować - wszystko dużo droższe
Dawid |
Z raportu BNEF wynika, że spadek cen samych instalacji PV doprowadził do tego, że jest i będzie to najtańsze źródło produkcji energii. Już w ciągu najbliższych pięciu lat wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne będą sporą konkurencją dla tradycyjnych elektrowni, a w ciągu następnych 10 lat koszty ich produkcji i utrzymania mają spaść aż o połowę. Do 2040 r. prawie 20 proc. generowanej na świecie energii będzie pochodzić z instalacji fotowoltaicznych.
JohnGalt |
@ozel Rynku USA nie możesz traktować jednakowo - każdy stan to inne zarobki, podatki, pozwolenia lub ich brak. Kalifornia w tym przypadku to najwyższe podatki i najwięcej przeszkód(pozwoleń).
Adam |
@ Krakowiak - Firma akurat korzysta z najwyszej jakości światowych marek i produktów. Zatem nazywanie tego dziadostwem jest mega słabe i na bank jesteś kimś z nieuczciwej konkurencji w polsce, która musi co kolwiek napisać żeby tylko pokazać jaki jest prostakiem, kapusiem i tchórzem!
Krakowiak |
Nie rozśmieszajcie mnie z tym marketingiem Panowie z Bay. Co z tego, że korzystacie ze światowych marek, prawie każdy ma to co wy. Was wyróżnia to, że jesteście drodzy. Plus jeszcze chcielibyście kasę najlepiej zanim się coś u was kupi :). Słabo wygląda taki marketing w komentarzach, jak już to się podpisujcie, wtedy będzie jasne :). Ja poszedłem po rozum do głowy i jak mogę omijam niepotrzebnych pośredników. Bye, Bye :)
Adam |
@Krakowiak - Brawo Ty! Bo ja akurat wiem że firma ma jedną z najkorzystniejszych ofert na rynku. Ale konkurencja zawsze będzie źle mówiła... taki kraj :)
Krak |
Wiesz bo tam pracujesz i to jest twoja ocena :)

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...