Chiny: energia z wielkiej elektrowni PV tańsza niż z węgla

Chiny: energia z wielkiej elektrowni PV tańsza niż z węgla
Fot. Enel
REKLAMA

Chińskie media informują, że uruchomione ostatnio w tym kraju wielkie elektrownie fotowoltaiczne mają produkować energię po cenie niższej od średniej ceny, po której jest sprzedawana energia z elektrowni węglowych.

Tuż przed końcem 2018 roku do chińskiej sieci elektroenergetycznej w północno-zachodniej prowincji Qinghai, w autonomicznej prefekturze Haixi, podłączono dwie wielkie farmy fotowoltaiczne, każda o jednostkowej mocy 500 MW.

Chińska agencja informacyjna Xinhua podaje, że w przypadku jednej z tych elektrowni fotowoltaicznych, zbudowanej przez koncern energetyczny Three Gorges Group (udziałowca działającego m.in. w Polsce dewelopera wiatrowego EDPR), położonej w pobliżu miasta Golmund, energia będzie sprzedawana po cenie wynoszącej tylko 0,316 juana/kWh, czyli około 17 gr./kWh.

Jak wskazuje Xinhua, to cena niższa od przyjętej przez chińskie władze średniej ceny energii z elektrowni węglowych, która wynosi 0,325 CNY/kWh.

Władze prefektury Haixi, w której powstały obie farmy fotowoltaiczne, szacują, że w skali roku będą one produkować około 1,5 TWh energii elektrycznej, czyli tyle, ile wyprodukowano by zużywając ok. 478 tys. ton węgla.

W ten sposób według władz Haixi nowe inwestycje mają przyczynić się do ograniczenia rocznej emisji pyłów o 6,494 tys. ton, redukując przy tym emisje siarki i dwutlenku węgla.

Obie inwestycje zrealizowano w ramach rządowego programu „Top Runner”, do którego kwalifikują się inwestycje charakteryzujące się zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii.

Chiny to największy rynek fotowoltaiczny na świecie. Do końca zeszłego roku powstały tam elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 130 GW, z czego 53 GW uruchomiono tylko w 2017 r.

W ubiegłym roku, po zapowiedzianym w pierwszej połowie 2018 r. ograniczeniu inwestycji w PV, Chińczycy dołożyli kolejne kilkadziesiąt GW w nowych systemach PV, jednak nie powinni przekroczyć spektakularnego wyniku osiągniętego rok wcześniej.

Ostatnio chińska administracja informowała o zainstalowaniu w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 34,54 GW, co jest wynikiem o 1/5 słabszym niż osiągnięty w tym samym okresie 2017 r.

W tym w fotowoltaice "zawodowej" zainstalowano 17,4 GW, czyli o 37,2 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast w grupie systemów PV zaliczonych do energetyki rozproszonej przyłączono do sieci 17,14 GW, czyli o 12 proc. więcej niż w pierwszych trzech kwartałach 2017 r.

Na koniec września 2017 r. potencjał elektrowni PV w Chinach wzrósł do 164,74 GW, z czego 117,94 GW to instalacje przemysłowe, a 40,8 GW to fotowoltaika rozproszona.

W pierwszych trzech kwartałach chińskie elektrownie PV miały wytworzyć w sumie 133,83 TWh energii elektrycznej, czyli aż o 56,2 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. – także dzięki zmniejszeniu wynikajacych z ograniczeń sieciowych redukcji generacji z elektrowni PV (tzw. curtailment) o 2,7 pkt proc. – do średniego poziomu 2,9 proc.

Na koniec trzeciego kwartału ub.r. Chińczycy posiadali elektrownie (wliczając instalacje o jednostkowej mocy ponad 6 MW) o łącznej mocy ponad 1,762 TW (wzrost o 5,3 proc. r/r), w tym moc elektrowni termalnych wynosiła 1,120 TW (+3,1 proc.), wodnych 304,5 GW (+3,2 proc.), wiatrowych 175,9 GW (+11,4 proc.), a jądrowych 39,2 GW (+9,7 proc.).

Taryfy gwarantowane dla naziemnych farm solarnych w Chinach ustalane są na różnym poziomie, osobno dla trzech regionów kraju. Obowiązujące w 2016 r. stawki dla poszczególnych regionów wynosiły odpowiednio 0,8, 0,88 oraz 0,98 CNY/kWh natomiast w pierwszej połowie 2017 r. zmniejszono je do 0,65, 0,75 oraz 0,85 CNY/kWh (według aktualnego kursu od 0,36 PLN/kWh do 0,47 PLN/kWh).

Kolejna obniżka, którą Pekin wdroży na przełomie 2017/2018, skutkowała wprowadzeniem taryf dla elektrowni PV uruchamianych w tym roku na poziomie – w zależności od regionu – 0,55 CNY/kWh, 0,65 CNY/kWh lub 0,75 CNY/kWh (od 0,3 PLN/kWh do 0,41 PLN/ kWh).

W zakresie instalacji zaliczanych do grupy energetyki rozproszonej na 2018 r. przyjęto jedną stawkę dla całych Chin na poziomie 0,37 CNY/kWh (0,2 PLN/kWh), czyli o 0,05 CNY/kWh niższą od obowiązującej w 2017 r. Nie zmieniono natomiast taryfy dla instalacji realizowanych w ubogich, rolniczych regionach, w których nadal będzie obowiązywać stawka 0,42 CNY/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Nic dziwnego - we Francji w aukcjach rozstrzygniętych w 2018 r duże PV także zeszło z ceną poniżej grid parity
Sol |
A pamiętajmy, że sprawność urządzeń rośnie.
Anna |
Ceny spadają średnio 30% na Moduły i Falowniki (te duże). Producenci z roku na rok zwiększają sprawność samych modułów. Więc już dziś energia z Fotowoltaiki i Wiatraków będzie tańsza od wydobywania węgla z 900m głebokości. Pomijam już smród i raka płuc od spalania wegla czyli Smog!
IXI |
@Sol - sprawność polskiego węgla także rośnie :-)
Sol |
@IXI. A, to już MojaPV Ci to wykaże. Nic to, że to sprawność jednorazowa zanikająca wraz ze spaleniem. Życie ludzi też jest jednorazowe.
Radek |
Paradoksalnie postęp technologiczny nieco hamuje inwestycje. Efekt oczekiwania na technologię przełomową np. perowskity
Radek |
Czyli wg ciebie prąd jest najmniej potrzeby w upalne, słoneczne dni gdy włączone są wszystkie klimatyzatory.
MojaPV |
Podszywacz z 22.09. Oczywiście, że jakiś rozsądny udzial pv w polskim mixie jest potrzebny i doskonale łagodzi peaki latem. Jeśli to jest na warunkach rynkowych to jasna sprawa, że jest korzystne.
MojaPV |
Oczywiście niestety zimą na niewiele się zdaje (a to nadal zimowe peaki są największe) ale kilka GW jak najbardziej korzystne.
Radek |
Jak wiesz, transformacja nie zdarzy się w rok ani w 5. A Twoje argumenty brzmia jakby tak wlasnie bylo: "A co jak jest ciemno i nie wieje?" Trzeba ją rozpocząć i konsekwentnie realizować bo to robota na co najmniej 3 dekady. W tym czasie pojawia sie rozwiazania technologiczne, ktore odpowiedza na twoje pytanie. Do tego momentu zmniejszymy w sposób bezpieczny udział paliw kopalnych aby na końcowym etapie transformacji pozbyć się tego ciężaru dla planety i człowieka. To ma być transformacja. Zrozumiesz to ale tylko pod warunkiem że nie jesteś trollem.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...