Niemcy wypełnili rządowy cel w PV. Pierwszy raz od 5 lat

Niemcy wypełnili rządowy cel w PV. Pierwszy raz od 5 lat
Fot. Conergy
REKLAMA

Niemiecki rynek fotowoltaiczny ma za sobą udany rok. Potencjał nowych systemów fotowoltaicznych w końcu dobił do założeń przyjętych w rządowej strategii energetycznej, a do tego właściciele elektrowni PV za naszą zachodnią granicą wyprodukowali w ubiegłym roku o 1/5 więcej energii niż w roku 2017.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych zainstalowanych w Niemczech w 2018 roku była znacznie wyższa w porównaniu do potencjału zainstalowanego w roku 2017 i przekroczyła 2,5 GW – czyli wyznaczony kilka lat temu docelowy poziom rocznych mocy, które miał instalować według założeń Berlina niemiecki rynek solarny.

Takiego wyniku nie udało się jednak osiągnąć od 2013 r., co wynikało ze znaczącego zmniejszenia preferencyjnych stawek za sprzedaż energii z nowych systemów PV.

Napędzane wysokimi stawkami taryf gwarantowanych rekordowe inwestycje w fotowoltaikę Niemcy notowali w latach 2009-2012, podłączając wówczas do sieci kolejno 7,4 GW, 7,9 GW oraz 7,6 GW. W roku 2013 roczny potencjał nowych instalacji spadł do 3,7 GW, w roku 2014 do 1,2 GW.

Od tego czasu niemiecki rynek PV notował systematyczną poprawę jeśli chodzi o nowe instalacje, uruchamiając w latach 2015-17 systemy PV o mocy kolejno 1,3 GW, 1,5 GW i 1,75 GW.

Jak pokazują najnowsze dane, w ubiegłym roku inwestycje w fotowoltaikę w Niemczech przyspieszyły jeszcze wyraźniej, czemu sprzyjał dalszy spadek kosztów instalacji  fotowoltaicznych.

Według ostatnich danych niemieckiej federalnej agencji Bundesnetzagentur, w listopadzie ub.r. w Niemczech zarejestrowano nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 223,6 MW, czyli o około 40 MW więcej niż w październiku.

Bundesnetzagentur podaje, że dzięki temu łączna moc wszystkich systemów PV zainstalowanych w Niemczech w pierwszych jedenastu miesiącach 2018 r. przekroczyła 2,6 GW.

Tym samym na koniec listopada łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych pracujących za naszą zachodnią granicą wzrósł do 45,55 GW.

Według wyliczeń BSW Solar, znajdujące się w Niemczech elektrownie fotowoltaiczne w 2018 roku wyprodukowały w sumie niemal 46 TWh energii elektrycznej, osiągając poziom produkcji z całego 2017 r. już na koniec trzeciego kwartału i notując w całym 2018 r. generację wyższą rok do roku o 18 proc.

Według danych niemieckiego instytutu Fraunhofera systemy PV w Niemczech wytworzyły w ub.r. łącznie 45,75 TWh energii elektrycznej, uzyskując 8,4-procentowy udział w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej.

Niższe taryfy

Przekroczenie poziomu 2,5 GW zainstalowanej w skali roku fotowoltaiki spowoduje kolejne obniżenie taryf gwarantowanych, które są nadal przyznawane w Niemczech dla uruchamianych systemów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 750 kW.

Inwestorzy budujący większe elektrownie PV muszą konkurować o gwarantowaną cenę, konkurując o rządowe gwarancje w organizowanych co kilka miesięcy aukcjach. Osiągane w tych aukcjach ceny za energię wynosiły w ubiegłym roku około 0,05-0,06 EUR/kWh.

Uruchomienie w styczniu mniejszych instalacji, o jednostkowej mocy do 100 kW, oznacza przyznanie na 20 lat taryf w wysokości od 0,0996 EUR/kWh do 0,1147 EUR/kWh w zależności od wielkości podłączanego systemu.

Większe cięcia obejmą systemy PV o jednostkowej mocy od 100 kW do 750 kW, w przypadku których stosuje się, w ramach tzw. bezpośredniego marketingu, sprzedaż energii na rynku z gwarancją wyrównania do przysługującego poziomu taryfy.

Dla instalacji uruchamianych w tej grupie w styczniu przysługujące stała taryfa w wysokości od 0,1036 EUR/kWh do 0,1147 EUR/kWh.

Z początkiem lutego, zgodnie z mechanizmem wpisanym do niemieckiego systemu wsparcia dla fotowoltaiki tuż przed końcem 2018 r., taryfy dla takich instalacji uruchamianych po 31 stycznia zostaną zmniejszone z minimalnego poziomu 0,1036 EUR/kWh do 0,0987 EUR/kWh, a następnie do 0,0939 EUR/kWh i 0,089 EUR/kWh dla instalacji uruchamianych odpowiednio w marcu i kwietniu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tadeusz |
Bundesnetzagentur podaje, że dzięki temu łączna moc wszystkich systemów PV zainstalowanych w Niemczech w pierwszych jedenastu miesiącach 2018 r. przekroczyła 2,6 GW. Tym samym na koniec listopada łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych pracujących za naszą zachodnią granicą wzrósł do 45,55 GW.
alladyn-solar-batt |
Do Tadeusz: po prostu w Niemczech energetyk dostaje polecenie - proszę to zrobić aby prawidłowo działało i.... wykonuje. W Polsce energetyk niczego nie wykonuje, głosi na lewo i prawo, że niewykonalne, że bezpieczeństwo sieci itd. a lamy z Ministerstwa i z Sejmu słuchają jak mantrę, bo sami mają ZERO wiedzy w tematyce energetyki to i przez wsze czasy skutecznie jest robiony w bambuko. Za ten,, układ" nieróbstwa pasującego jednym i drugim w symbiozie ze sobą żyjących-płacą podwyżkami Odbiorcy prądu. Wkrótce obudzą się w nowej rzeczywistości ze świadomością, że nawet rosnące gwałtownie ceny nie zatrzymają katastrofy. Tylko off-grid.
Polak |
https://www.money.pl/gospodarka/ke-zada-notyfikacji-ustawy-o-cenach-energii-6334536470079617a.html
TT |
@Alladyn- tak obaj od dawna wiemy off- grid, ale ocknięcie się wielu nastąpi jak państwo przejmie ich dotowane instalacje. Założy kłudki i zdalnie będzie decydować kiedy ma działać kiedy nie. Zdolność obserwacji zmian widać nie wszystkim dana.
Waldek |
A w polsce nadal jak w lesie, my mamy od 10 lat 300MW... i to dzięki dotacją z UE, bez nich byśmy mieli z 20MW.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...