Allianz przejmuje wielki, niesubsydiowany projekt PV

Allianz przejmuje wielki, niesubsydiowany projekt PV
Farma fotowoltaiczna Ourika o mocy 46 MW. Fot. WElink Group
REKLAMA

Fundusz Allianz Capital Partners przejął projekt farmy fotowoltaicznej, która po wybudowaniu będzie największym tego typu obiektem w Portugalii i jednym z największych w Europie. Inwestycja zostanie zrealizowana bez jakichkolwiek dopłat czy gwarancji ze strony portugalskiego rządu.

Fundusz inwestycyjny grupy ubezpieczeniowej Allianz stawia kolejne kroki na rynku odnawialnych źródeł energii. Tym razem wziął na cel projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 218,8 MW, która ma powstać na południu Portugalii i będzie realizowana wyłącznie na warunkach rynkowych.

Budowa farmy fotowoltaicznej o roboczej nazwie Solara, zlokalizowanej 230 km na południowy wschód od Lizbony, już się rozpoczęła, a sfinalizowanie prac, podczas których zatrudnienie ma znaleźć 1,5 tys. osób, przewidziano na lato przyszłego roku.

Wartość produkcji energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 100 tys. portugalskich gospodarstw domowych.

Po zakończeniu budowy będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w Europie. Największa w tej chwili jest uruchomiona kilka lat temu w regionie Bordeaux farma fotowoltaiczna o mocy 300 MW, jednak nowa farma PV przejęta przez Allianz w Portugalii będzie największą europejską inwestycją tego typu, która będzie funkcjonować bez rządowego wsparcia, wyłącznie na warunkach zabezpieczonych na rynku.

Energia z farmy fotowoltaicznej Solara będzie sprzedawana na podstawie już zawartej i mającej obowiązywać przez 20 lat komercyjnej umowy PPA.

Allianz ma już zresztą na koncie przejęcie innej farmy fotowoltaicznej, która została zrealizowana w Portugalii bez rządowych subsydiów czy gwarancji sprzedaży energii. Elektrownia PV o mocy 46,1 MW, położona w Ourique, w odległości 170 km na południowy wschód od Lizbony, została uruchomiona w październiku br.

Przy obu tych inwestycjach Allianz współpracuje z brytyjskim deweloperem WElink Group. Podobnie jak w przypadku projektu Solara, także dla inwestycji w Ourique brytyjskiej firmie udało się wcześniej zabezpieczyć komercyjną umowę sprzedaży energii na okres aż 20 lat.

Po przejęciu projektu Solara liczba inwestycji w energetyce odnawialnej, w które zaangażował się fundusz Allianz Capital Partners, rośnie do 91 – w tym 83 to farmy wiatrowe zlokalizowane w Austrii, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Francji, Włoszech, Portugalii i USA.

Wszystkie źródła odnawialne wchodzące w skład aktywów Allianz mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad miliona gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...