SMA szykuje duże zwolnienia

SMA szykuje duże zwolnienia
Fot. SMA
REKLAMA

Czołowy producent falowników fotowoltaicznych zwolni ponad 400 pracowników i zamknie swoje biura w Chinach, czyli na największym rynku PV na świecie. Te działania mają być podstawą nowego planu restrukturyzacyjnego, który będzie wdrażany w niemieckiej grupie od początku przyszłego roku.

Najważniejsze założenia planu restrukturyzacji SMA to zwolnienie w sumie około 425 pracowników do roku 2020, w tym około 100 w Niemczech, oraz sprzedaż chińskich spółek SMA dotychczasowej kadrze zarządzającej. Na razie SMA zatrudnia na całym świecie na pełnych etatach jeszcze około 3,3 tys. osób.

Nowe środki mają na celu zredukowanie stałych kosztów i optymalizację poprzez skupienie się na podstawowych kompetencjach, outsourcingu zadań oraz reorganizację struktury – komentuje dr Jürgen Reinert, nowy CEO niemieckiej grupy, który w październiku zastąpił zajmującego to stanowisko przez wiele lat Pierre-Pascala Urbona.

SMA ma się przy tym skupić na rozwijaniu nowych produktów w obszarach zarządzania energią, magazynowania, repoweringu oraz cyfryzacji.

W ubiegłym miesiącu niemiecka firma po raz kolejny obniżyła prognozy finansowe, zakładając osiągnięcie w tym roku przychodów rzędu 760-780 mln euro w stosunku do wcześniejszych szacunków na poziomie 800-850 mln euro (w pierwszej połowie br. zakładano jeszcze wypracowanie przychodów rzędu 900-1000 mln euro). Przyjęto ponadto, że tegoroczna EBITDA będzie ujemna i sięgnie kilkudziesięciu mln euro.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku SMA sprzedał falowniki fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,2 GW w porównaniu do sprzedaży na poziomie 5,9 GW odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Mimo tego wzrostu przychody SMA za pierwsze dziewięć miesięcy br. były niższe od zanotowanych przed rokiem – wyniosły 575,1 mln euro w porównaniu do 592,5 mln euro przed rokiem.

EBITDA niemieckiego producenta za pierwsze trzy kwartały wyniosła 50,5 mln euro przy średniej marży 23,1 proc., podczas gdy w analogicznym okresie 2017 r. jego EBITDA sięgnęła 55,3 mln euro przy niższej, średniej marży 21,1 proc.

Jeszcze większy spadek SMA odnotowało w ujęciu zysku netto, który za pierwsze trzy kwartały br. wyniósł 8,5 mln euro w stosunku do 25 mln euro wypracowanych przed rokiem.

Niższe przychody i zysk niemiecka firma tłumaczyła rosnącą presją cenową, która ma wynikać z nadpodaży powstającej na skutek ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne na rynku chińskim, a także z przesunięcia realizacji największych projektów na kolejny rok z powodu oczekiwań inwestorów co do dalszego spadku cen komponentów elektrowni PV.

W 2017 roku SMA sprzedał produkty odpowiadające potencjałowi 8,5 GW, czyli o 0,3 GW więcej niż w roku 2016. Mimo to niemiecka firma zmniejszyła w ubiegłym roku przychody – z 946,7 mln euro w roku 2016 do 891 mln euro. W ślad za spadkiem przychodów zmalała EBITDA, sięgając w ub.r. 97,3 mln euro wobec 141,5 mln euro w roku 2016.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dawid |
Dobre posunięcie że SMA sprzeda/pozbędzie się Chińskiej spółki ZEVERSOLAR, wreszcie SMA nie będzie z nim kojarzone. Lepiej późno niż później.
MojaPV |
No to kolejny niemiecki producent kapituluje. I to tyle w temacie "nowych miejsc pracy" w sektorze.
Bumbum |
,,No to kolejny niemiecki producent kapituluje"-jak się trzymało wysokie ceny detaliczne, to takie są skutki

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...