Energia z fotowoltaiki za mniej niż 100 zł/MWh

Energia z fotowoltaiki za mniej niż 100 zł/MWh
Fot. Bureau of Land Management, flickr cc
REKLAMA

To jedna z najniższych cen za energię z elektrowni fotowoltaicznych. Lokalni sprzedawcy energii z Teksasu zapewnili sobie dostawy energii na wiele lat po cenie wynoszącej mniej niż 25 USD/MWh, czyli poniżej 100 zł/MWh. Amerykański rynek fotowoltaiczny w tym roku nie zwalnia mimo wprowadzonych przez administrację Trumpa ceł na chińskie moduły PV.

New Braunfels Utilities (NBU), komunalny dostawca energii elektrycznej z Teksasu, zawarł mającą obowiązywać 15 lat umowę PPA na zakup energii od dewelopera Long Draw Solar związanego z francuskim koncernem energetycznym Engie.

Energia będzie produkowana na farmie fotowoltaicznej o mocy aż 255 MW, która ma wejść w fazę operacyjną w połowie 2020 r. NBU zyska prawa do odbioru energii ze 100 MW, pozostałą część kupią inni, lokalni operatorzy: Denton Municipal Electric, Garland Power & Light, Kerrville Public Utility Board oraz Bryan Texas Utilities.

New Braunfels Utilities zapewnia, że dzięki podpisanej umowie PPA będzie mógł zaoferować odbiorcom końcowym jedną z najniższych taryf w Teksasie. – Ta strategia to odpowiedź na ryzyko wzrostu cen energii, w ten sposób stabilizujemy ceny dla klientów – komentuje NBU.

Dostawca energii z Teksasu podkreśla przy tym jeszcze jedna zaletę zawartej umowy. – Fotowoltaika pokrywa się ze szczytowym zapotrzebowaniem w czasie upalnych, letnich dni, które przypada w godzinach od 15 do 19 – dostarczając energię wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna – stwierdza David Hubbard z NBU.

Po tym, jak farma fotowoltaiczna zacznie produkować energię dla New Braunfels Utilities, udział OZE w jego miksie energetycznym wzrośnie do 40 proc.

Jak wylicza amerykański portal Greentechmedia, nie jest to bynajmniej najniższa cena w zawartych dotąd umowach PPA na energię z fotowoltaiki w Stanach Zjednoczonych.

Cenę wynoszącą tylko około 21,5 dolarów/MWh, z zastrzeżeniem corocznego wzrostu o 2,5 proc., podpisano wcześniej na energię z elektrowni fotowoltaicznych w Arizonie, a tylko nieco wyższą cenę rzędu 23,75 USD/MWh wpisano do umowy PPA na energię z PV w Nevadzie. W obu przypadkach obniżenie ceny energii było możliwe dzięki zapewnieniu aż 25-letniego okresu obowiązywania umów.

Rozwój mimo ceł na chińskie panele

Jak wynika z ostatniego raportu Wood Mackenzie Power & Renewables, w minionym kwartale potencjał oddawanych do użytku "zawodowych" elektrowni fotowoltaicznych w USA spadł po raz pierwszy od 2015 r. w okresie kwartału poniżej 1 GW, sięgając 678 MW. Analitycy Wood Mackenzie zakładają jednak, że w czwartym kwartale br. w USA powstaną w tym segmencie elektrownie PV o łącznej mocy 3,5 GW, podczas gdy w pierwszych dziewięciu miesiącach zainstalowano 3,1 GW.

Wood Mackenzie policzył, że na koniec trzeciego kwartału w USA działały przemysłowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 33,73 GW, zakontraktowano w ramach umów PPA energię z kolejnych projektów o mocy 22,48 GW plus 4,44 GW znajdujących się w budowie, a do tego deweloperzy ogłosili plany budowy nowych instalacji o łącznej mocy 38,65 GW.

Eksperci firmy konsultingowej zakładają, że w całym 2018 roku w USA powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 11,1 GW.

Wygląda więc, że ogłoszone w tym roku przez administrację Donalda Trumpa wysokie cła na import chińskich modułów fotowoltaicznych nie wstrzymują amerykańskiego rynku PV. Zauważalny jest jednak wyraźny spadek eksportu chińskich modułów do USA. Chińska rządowa agencja CCCME podała ostatnio, że w w pierwszych trzech kwartałach chińskie firmy sprzedały do Stanów Zjednoczonych moduły o łącznej mocy wynoszącej tylko 46 MW, podczas gdy w ubiegłym roku wyeksportowano moduły o mocy 825 MW, a rok wcześniej 2868 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ciekawski |
Świetna wiadomość, czy istnieje również jakieś źródło informacji o kosztach "obsługi" tej mocy (bilansowanie, regulacja Hz) - żeby móc mieć pełniejszy wgląd w EROEI tamtejszego rynku? Ktoś coś?
Dawid |
@ Ciekawski - chciałbym te same info znać odnoście kopalni i spalania węgla. Ktoś coś?
ozeł |
Duże farmy PV to jedyny sensowny w USA sposób instalacji fotowoltaiki. Koszty generowane przez firmy instalujące małe systemy dachowe sa takie, że można zapomnieć o rynku prosumenckim w USA. Niestety żyjemy w świecie hiperkonsumpcji, co oznacza ekstremalne marże nakładane na każdym kroku. W Polsce w sumie jest podobnie ale u nas nie ma terenów bo wszystko to tereny rolnicze albo zabudowane albo zadrzewione
Ciekawski |
Do Dawid: Proszę - https://www.carbontracker.org/understanding-operating-cost-coal-fired-power-us-example/ Wcześniej mogło zabrzmieć to jak krytyka ale uwierz że po prostu wolę opierać się faktach - ich znajomość zawsze pomaga w dyskusji odwrotnie do chęci i wyobrażeń. O ile owocniejsza byłaby dyskusja pod wieloma tematami tutaj gdybyśmy zamiast spierać się na podstawie jakiś "założeń" operowali na cyfrach i faktach. Np. znalazłem info o koszcie balansowania energii ok. 280PLN/MWh na rynku angielskim, czyli dodając do tego (teoretycznie) cenę 100PLN/MWh za PV wychodzi 380PLN/MWh - dużo? Może tak ale mając taką cenę na ręku nikt mi nie zarzuci że mam jeszcze jakieś dodatkowe koszty. Mało? Cieszę się bo każdy będzie chciał ode mnie kupić, a BE też będzie zadowolone bo zawarłem w tym wartość bilansowania systemu. A klient za chwilę zacznie się interesować dlaczego cena bilansowania nie spada i żąda również tu oszczędności. To na prawdę ma sens.
Prawda |
Panowie, magiczne słowo tego wieku to Decentralizacja wytwórczych źródeł energii. Ponieważ straty przesyłania energii z np Bełchatowa na odległości 200-300km są astronomiczne, zwłaszcza iż w polsce mamy przestarzałą strukture energetyczną pamiętająca Gierka! Dlatego nasza przyszłość to dużo mniejszych (lokalnych) źródeł z magazynami energii które odbierają peak`i i nadwyżki.
alladyn-solar-batt |
Potwierdzam w całej rozciągłości-,, magiczne słowo tego wieku to Decentralizacja wytwórczych źródeł energii." Tutaj Dystrybucja i Przesył mają do wyszukania tzw.,, koszty uniknięte". W USA to pojęli i gdy właściciel farmy PV ma klienta na swój prąd to na cenę umawia się z Klientem i gówno do tego administracji (federalnej czy stanowej). Lokalny dystrybutor stara się o Kontrakt na przesył pomiędzy Wytwórcą i odbiorcą.
ozeł |
W stanie Nevada system dachowy 10 kWp kosztuje blisko 90tys zł. Znaczy podzespoły około 30 tys i robocizna jakieś 60tys zł za 2 dni pracy dwóch lub trzech kolesi. Nic tylko jechać do JuEsEj i zarabiać na PiVi. Gorzej jak zaniżanie cen poskutkuje ostrzelaniem firmy z broni automatycznej przez "niezidentyfikowanych sprawców"
alladyn-solar-batt |
Do orzeł: no dobrze a jaka w tym miejscu jest ceną prądu od Dystrybutora lokalnego?

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...