Fotowoltaiczny tracker z AGH naśladujący ruch roślin

Fotowoltaiczny tracker z AGH naśladujący ruch roślin
Fot. AGH
REKLAMA

Studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudowała system umożliwiający podążanie paneli fotowoltaicznych za ruchem słońca, co oznacza wyższe uzyski energii. Konstrukcja naśladuje ruchy roślin, podążając za najkorzystniejszym nasłonecznieniem.

Projekt studentki AGH, Karoliny Gocyk, zakłada umieszczenie panelu solarnego na szkielecie o kształcie łodygi, który ma na sobie mniejsze ogniwa słoneczne i podłączone do nich mechanizmy sterujące konstrukcją. Szkielet jest elastyczny i może dowolnie poruszać się za zmieniającym położenie słońcem. Urządzenie pozwala modułom PV zmienić ich kąt nachylenia w zależności od padania światła, aby jak najefektywniej wykorzystać energię słoneczną.

Jak informuje krakowska uczelnia, łodyga może być budowana na wiele sposobów i dzięki temu dostosowywać się do różnego środowiska. To z kolei pozwala na ulokowanie ogniw w dowolnym miejscu np. na dachu, czy innej pochyłej powierzchni. Modułowa konstrukcja ma sprawić, że mechanizm jest bardziej odporny na wiatr czy mróz, a panele będzie można umieścić także blisko siebie, co zoptymalizuje wykorzystanie dostępnej powierzchni – w porównaniu do tradycyjnych elektrowni PV, w których rzędy paneli muszą być umieszczone w większej odległości, aby wykluczyć wzajemne zacienianie.

AGH zapewnia, że rozwiązanie pozwala także tworzyć małe elektrownie słoneczne na użytek gospodarstwa domowego, a także mini elektrownie, które można umieścić na biurku czy parapecie. Te ostatnie mogą naładować np. telefon, powerbank czy inną elektronikę o małym poborze mocy.

Karolina Gocyk za swój projekt zdobyła nagrodę podczas festiwalu naukowego Gdynia E(x)plory Week 2018. Obecnie jej pomysł jest na etapie prototypu, jednak niewykluczone, że mógłby znaleźć firmę zainteresowaną produkcją takich urządzeń na szerszą skalę.

Urządzenie opracowane przez studentkę to jeden z kilku realizowanych na AGH  projektów zakładających wykorzystanie słońca jako źródła energii. Na krakowskiej uczelni powstała już łódź solarna, a w planach jest ukończenie bezzałogowego samolotu napędzanego przez fotowoltaikę. Studenci AGH prowadzili także warsztaty z zakresu energii słonecznej w Tadżykistanie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekspert |
"Konstrukcja naśladuje ruchy roślin, podążając za najkorzystniejszym nasłonecznieniem" - raczej powinno być: "konstrukcja podobnie jak rośliny, podąża na najkorzystniejszym nasłonecznieniem". Uznanie dla pomysłowej studentki. Sama elektronika może być wykorzystana do sterowania siłownikami ustawiającymi masywną konstrukcję nośną paneli. Przy każdej nowej myśli technicznej należy liczyć się z kosztami - inaczej pokona nas konkurencja.
Dawid |
Fajnie że się starają, ale wszystko co ma częsci ruchome = awaria, to w PV odpada. Dlatego PV ma przewagę nad serwisem Turbin wiatrowych, że tam się nic nie kręci :)
Tylewtemacie |
Mini elektrownia na biurku do ładowania power banku ? To chyba raczej powinno nazywać się mikro...
alladyn-solar-batt |
Do Ekspert - w pełni podzielam Twoje obiekcje. Dodam, że tzw. mikroruchy korekcyjne nastawników/siłowników ośmiokrotnie skracają ich żywotność i w podobnym wymiarze prowadzą do konsumpcji prądu na ich pracę. Taka idea owszem nie jest pozbawiona racjonalności, ale dla PV z układem soczewek Fresnela i z pneumatycznym sterowaniem ogniskowania. Takie rozwiązanie klasyczny tracking +mikrotracking) eliminuje korekty całą konstrukcją do akceptowalnego minimum

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...