Skanska testuje polskie ogniwa perowskitowe

Skanska testuje polskie ogniwa perowskitowe
Fot. Saule Technologies
REKLAMA

Skanska rozpoczęła testowanie ogniw perowskitowych na biurowcu Spark w Warszawie. Wykorzystano technologię rozwijaną przez polską firmę Saule Technologies.

Celem pilotażu jest sprawdzenie, jak łatwo instaluje się ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Testy zmierzają do wypracowania najlepszych rozwiązań pozwalających na integrację paneli z fasadą budynku bez szkody dla procesu projektowego i budowlanego. Powierzchnia testowanego w Warszawie panelu perowskitowego wynosi 1,3 m na 0,9 m i składa się on z 52 modułów fotowoltaicznych.

Współpraca Skanska i Saule ma zaowocować komercjalizacją perowskitów i wykorzystaniem ich w ramach fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, co ma służyć obniżeniu kosztów konsumowanej przez nie energii. Według przewidywań ostateczny produkt powinien być gotowy w 2021 r. 

– Ostateczna wersja takiego panelu, kiedy trafi on już do użytku komercyjnego, będzie pokrywała zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin. Albo, patrząc inaczej, będzie mogła zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania – zapewnia Skanska.  

Moduły fotowoltaiczne wykonane z perowskitu mogą być elastyczne, supercienkie, lekkie, a także półprzejrzyste.

Skanska zapewnia przy tym, że ogniwa perowskitowe zachowają wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu i mogą działać wydajnie na każdej powierzchni.

Normalnie funkcjonujący biurowiec pochłania masy energii. W Skanska od lat poprawiamy wydajność energetyczną budynków. Nasze wysiłki i ekologiczne rozwiązania, jakie stosujemy w swoich projektach, zostały ostatnio docenione przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz UN Global Compact podczas COP24. Obecnie wraz z Saule Technologies chcemy pójść krok dalej. Perowskity, poza ograniczeniem zużycia energii przez budynki, oferują realną możliwość zaspokojenia większości potrzeb energetycznych nieruchomości. Mówiąc krótko, jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia budynków samowystarczalnych energetycznie – mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska. 

Perowskitowe moduły fotowoltaiczne są produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii druku atramentowego. Gotowe urządzenie jest następnie integrowane z szybami zespolonymi z fasadą poprzez standardowy proces laminacji stosowany w branży budowlanej. Naszym następnym krokiem będzie zwiększenie skali i automatyzacja procesu. Pierwsza fabryka pilotażowa ma ruszyć pod koniec 2019 r., co umożliwi wytwarzanie dużych modułów fotowoltaicznych z perowskitu w sposób przemysłowy. Jednocześnie będziemy pracować nad optymalizacją procesu, aby poprawiać parametry operacyjne urządzeń – dodaje Konrad Wojciechowski, dyrektor naukowy i project manager w Saule Technologies. 

Zgodnie z warunkami podpisanej przez obie firmy umowy licencyjnej Skanska ma wyłączne prawo do wykorzystywania opracowanych przez Saule Technologies rozwiązań fotowoltaicznych w projektach budowlanych i deweloperskich w fasadach budynków i ekranach dźwiękoszczelnych na wszystkich rynkach, na których jest obecna, a więc w Europie i USA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Wymiar 1,3 m na 0,9 m to strasznie ogromna powierzchnia. Trzaskowski powinien być dumny! :-)
PV |
Tyle w zupełności wystarczy w pilotażu
alladyn-solar-batt |
Rozumie, że firmie Saule i firmie Skanska moc tego testowanego egzemplarza - nie są znane?
Grzesiek |
To jaką moc daje ten 1 panel o takiej wielkości ? Bo nigdzie nie napisane w artykule.
Sylwek |
Podejrzewam, że panel zbudowany z 50minimodułow może dać nie więcej niż 2Watt. Dlatego nie podają informacji o mocy bo nie ma się jeszcze czym chwalić;)

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...