Shell kupi energię z niesubsydiowanych farm PV

Shell kupi energię z niesubsydiowanych farm PV
Fot. Yingli Green
REKLAMA

Paliwowy potentat zabezpieczy dostawy energii elektrycznej z powstających we Włoszech farm fotowoltaicznych, w przypadku których budowa, a także sprzedaż energii nie zostaną objęte jakimikolwiek rządowymi preferencjami.

Shell podpisał komercyjną umowę na zakup energii z sześciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 70,5 MW, które we Włoszech postawi wywodzący się z Wielkiej Brytanii deweloper Octopus Energy.

Umowa została zawarta na pięć lat, a farmy fotowoltaiczne, których dotyczy, mają wejść w fazę operacyjną w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

W sumie brytyjski deweloper rozwija obecnie we Włoszech projekty niesubsydiowanych farm PV na łączną moc 173 MW.

Dla Shella to zresztą nie pierwsza umowa PPA na zakup energii z fotowoltaiki. W tym roku paliwowy potentat podpisał m.in. 15-letnią umowę z amerykańskim oddziałem EDF na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 100 MW, które mają powstać w Kalifornii, czy 5-letnią umowę na zakup energii z farmy PV o mocy 69,8 MW, którą w Wielkiej Brytanii zrealizuje deweloper British Solar Renewables.

Paliwowy potentat sam zresztą zaangażował się w budowę farm fotowoltaicznych poprzez przejęcie w tym roku pakietu niemal 44 proc. udziałów amerykańskiego dewelopera farm PV Silicon Ranch Corporation.

Umowy PPA na zakup energii z fotowoltaiki zapewnią Shellowi we Włoszech na wiele lat dostęp do energii po stałych i z pewnością konkurencyjnych cenach. Włoski rynek energii należy tradycyjnie do najdroższych w Europie. Pokazują to choćby dane z października, kiedy energia elektryczna na włoskim, spotowym rynku hurtowym była sprzedawana po cenie przekraczającej z reguły 70 EUR/MWh, a na północy kraju nawet za ponad 75 EUR/MWh. Dla porównania w tym czasie średnia cena energii we Francji i Hiszpanii wynosiła po ok. 65 EUR/MWh, w Austrii 61 EUR/MWh, w Niemczech 53 EUR/MWh, a w Polsce 58,7 EUR/MWh. Droższą energię w Europie w październiku od Włochów mieli tylko Belgowie (76 EUR) z powodu problemów z ich blokami jądrowymi.

Włochy to europejski wicelider pod względem posiadanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych. W całym ubiegłym roku we Włoszech podłączono elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 409 MW, a rok wcześniej zainstalowano ok. 369 MW. Moc fotowoltaiki we Włoszech sięga w sumie ok. 20 GW.

Budowa takiego potencjału PV to jednak głównie zasługa wyjątkowo korzystnych stawek za sprzedaż energii w ramach systemu taryf gwarantowanych, z którego we Włoszech mogli korzystać inwestorzy uruchamiający produkcję energii kilka lat temu.

Obecnie inwestorzy planujący budowę większych elektrowni solarnych w tym kraju nie mogą liczyć na rządowe mechanizmy wsparcia w zakresie sprzedaży energii. Większe elektrownie fotowoltaiczne wyłączono z wdrażanego w miejsce taryf gwarantowanych systemu aukcyjnego, w którym mogą partycypować jedynie elektrownie wiatrowe, biomasowe, biogazowe i geoetermalne. Minimalną moc zgłaszanych do włoskich aukcji projektów określono na 5 MW, a wygrani mogą wejść do systemu rozliczeń w postaci taryfy feed-in premium (FiP), uzyskując gwarancje ceny sprzedawanej energii na okres 20-25 lat, w zależności od instalowanej technologii. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wujek |
A czemu nie z węgla? :)

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...