Fotowoltaika obowiązkowo w nowych domach w Kalifornii

Fotowoltaika obowiązkowo w nowych domach w Kalifornii
Fot. SolarCity
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu kalifornijskie władze zatwierdziły regulację, zgodnie z którą wszystkie nowe domy, liczące do trzech kondygnacji i powstające od 2020 r., będzie trzeba wyposażyć w dachowe instalacje fotowoltaiczne.

Wcześniej prawo nakazujące montaż fotowoltaiki na kalifornijskich domach zatwierdziła stanowa komisja ds. energetyki, California Energy Commission, a teraz zdecydowała o tym inna stanowa komisja – California Building Standard Commission.

Zgodnie z nowym prawem, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., wszystkie nowe budynki posiadające do trzech kondygnacji będzie trzeba wyposażyć w instalacje fotowoltaiczne, których produkcja ma równoważyć ilość energii konsumowanej w danym budynku.

Przyjęte regulacje zakładają też wykorzystanie innych technologii energooszczędnych, w tym umożliwiających stosowanie redukcji popytu, takich jak magazyny energii. Cel to zredukowanie zapotrzebowania na energię w nowych budynkach przynajmniej o połowę.

Stanowa legislacja ma zmierzać do tego, aby powstające od 2020 roku w Kalifornii budynki mieszkalne posiadały standard „zeroenergetyczny”, czyli same produkowały energię w ilości odpowiadającej łącznej konsumpcji energii elektrycznej i gazu. Od 2030 roku taki standard miałby objąć również budynku komercyjne.  

Kalifornijskie władze przyjęły, że zastosowanie instalacji fotowoltaicznej w 25-letnim okresie jej funkcjonowania przełoży się na oszczędności na rachunkach za energię znacząco przekraczające koszty dodatkowej inwestycji.

California Energy Commission oszacowała, że nowe standardy w zakresie energii elektrycznej, ale także ciepła, zwiększą koszty inwestycji w nowe budynki mieszkalne przeciętnie o około 10,5 tys. dolarów, a oszczędności płynące z wyższych standardów efektywności energetycznej w 30-letnim okresie eksploatacji takich budynków wyniosą średnio 16,25 tys. USD.

CEC zakłada, że tylko w 2020 r., a więc w pierwszym roku obowiązywania nowej regulacji, w Kalifornii powstanie około 74 tys. domów jednorodzinnych, natomiast po wliczeniu budynków wielorodzinnych, liczba nowych mieszkań wzrośnie o około 130 tys.

Obecnie, bez jakichkolwiek wymogów, już co piąty dom jednorodzinny, który powstaje w Kalifornii, jest wyposażany w instalację fotowoltaiczną.

Kalifornijski regulator pracuje nad regulacjami umożliwiającymi osiągnięcie w stanowym budownictwie standardu „net-zero energy” już od ponad 10 lat. Zwiększeniu efektywności energetycznej służyły już wcześniejsze regulacje, wprowadzane w latach 2010-2017.

Wdrożenie regulacji wprowadzającej obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych to zresztą jeden z elementów stanowej strategii, która ma doprowadzić do osiągnięcia prze Kalifornię zeroemisyjności w roku 2050.

Osiągniecie tego celu będzie wymagać oparcia stanowej energetyki na odnawialnych źródłach energii, wśród których może dominować fotowoltaika.

Budowa takiej energetyki to konieczność uelastycznienia kalifornijskiego systemu elektroenergetycznego, za co zresztą zabrały się już stanowe koncerny energetyczne, planując bezprecedensowe inwestycje w bateryjne magazyny energii. Więcej na ten temat w artykule: Kalifornia szykuje wielkie inwestycje w BESS. Tańsze od gazu?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pros |
Arnie, szacun ! My też mamy czym się pochwalić, może będzie nowa IRiES, która tak pomoże prosumentom, że się nie pozbierają, bo u nas obowiązkowe jest palenie śmierdzącym węglem. Spalanie węgla wzbogaca nasze powietrze w cenne mikroelementy, jak siarka, rtęć i inne niezbędne do życia pierwiastki. Przynajmniej widać czym się oddycha.
alladyn-solar-batt |
No tak, ale to dlatego, że w kalifornii w 2019 roku nie dojdzie do wyborów w których startował by w stawce podupadły moralnie PiS... Zatem w Kalifornii przepisami,, programuje się " pomyślność zdrowej przyszłości autochtonów, a nie polityczne manipuły zapewniające przychylność partii rządzącej jak w Polsce
alladyn-solar-batt |
Do Pros: módlmy się do Bando by tego NIR zatwierdził.....
Mateusz |
my mamy węgla na 200 lat !
pros |
U nas krewni i znajomi królika promują węgiel sprowadzany z Rosji lub kradziony z Donbasu - pewnie to tamtejsi autochtoni lub osoby z nimi współpracujące. Długo mówiono o układzie, teraz przyszedł czas, żeby niedowiarkom pokazać, że ośmiornica na prawdę istnieje i nie piszę tu tylko o węglu... Tak, łączę się z tobą w modlitwie....
Mateuszek kłamczuszek |
Ministerstwo Środowiska szacuje polskie zasoby węgla kamiennego na 4 mld ton. Wydobywając ok. 70 mln ton rocznie starcz to na 40 – 50 lat – powiedział „Rzeczpospolitej” dr Jerzy Kicki z Akademii Górniczo-Hutniczej.
MojaPV |
Czyli mamy przykład "zamordyzmu" - masz mieć PV na domu, nie wazne czy chcesz, potrzebujesz, nie wazne nawet czy będziesz korzystał! Masz mieć! Ale to podobno w Polsce jest "monopol" w energetyce :D hahaaha
mwa |
1W instalacji w ramach dużych elektrowni słonecznych to koszt poniżej 1$. 1W w ramach niewielkiej instalacji na budynku to koszt 2-3$. Super, socjalistom znowu udało się pogłębić problem zamiast go rozwiązać.
Polak |
@MojaTW: a nie ma? Napisz nam tu jaką to wolność mają Polacy w kwestii energetyki. Pośmiejemy się wszyscy :)
MojaPV |
@Polak Ty się nie pośmiejesz bo nie rozumiesz :). W Polsce jak chcesz to możesz sobie korzystać z sieci albo być samowystarczalny, możesz sobie PV na dachu zamontować albo nie - TWÓJ WYBÓR. Podobnie jest na całym świecie, również w Pensylwanii, Texasie, Arizonie, Południowej Dakocie i dziesiątkach innych stanów i państw a w Kaliforni masz komunę nakazującą instalacje paneli na domach :)
ozeł |
Jak sie ma 60tys$ na głowe rocznie to można zaszaleć co nie? Ciekawe jakby tam partie polityczne zarządzały pieniążkami jakby mieli 16tys$ na głowę i zasoby własnego węgla plus marne słońce. Poza tym to nie wiem dlaczego inwestycje z takim nasłonecznieniem jak u nich mają się zwracać 25 lat ? U nas podobno zwracają się w 7. Może chodzi o to samo co dzieje się w stanie Nowy York gdzie formy instalujące PV żądają po 15 tys zł za 1kWp??
Polak |
@MojaTW: naprawdę uważasz, że na tym forum są ludzie o podobnym IQ jak twoje i wierzą w tę prymitywną PiSopropagandę dla biedoty umysłowej, którą tu serwujesz? Zmień forum. Może na takie dla matołów twego pokroju?
MojaPV |
@Polak Nieee, po tobie nie spodziewam się żadnego IQ :)
Wojtek |
@MojaPV Słyszałeś o WT jakim powinny odpowiadać budynki ? W Polsce też nie możesz sobie zbudować kurnika i w nim zamieszkać no chyba, że masz taki dom z dziada pradziada klepisko i koza. Państwa mogą wymagać, by obywatele robili coś dla dobra wspólnego a nie samowolkę uprawiali. Myślę, że to rozumiesz. Problem ze świadomością "suwerena"
MojaPV |
@Wojtek dla dobra wspólnego? chyba kpisz.. a jeśli ja nie chcę pv tylko chcę mieć wiatrak na dachu? albo chcę energię z sieci? albo cokolwiek innego? To jest dla dobra lobbystów, którzy ten idiotyczny przepis przepchnęli - chory system.
Sol |
@MojaPv. Np. w Polsce jest taki "zamordyzm", że dom musi mieć WC. I co Ty na to?
Polak |
@Sol: MojaTW nie rozumie tego, że ktoś może mieć w domu WC skoro on nie ma. I w tym tkwi problem jego mentalności:(
Tylewtemacie |
@ pros | 2018-12-11 11:59:33 Polacy nie spalają węgla , składują go w chmurze - technologia XXI w , do której świat jeszcze nie dorósł hehe .
Tylewtemacie |
@ MojaPV | 2018-12-11 13:48:39 "Czyli mamy przykład "zamordyzmu" - masz mieć PV na domu..." W Polsce też mamy przykład zamordyzmu - musisz mieć energię z węgla "bo nie zamordujemy" swojej dumy narodowej .
Tylewtemacie |
@ MojaPV | 2018-12-12 00:13:42 ty chcesz wiatrak na dachu ??? to ciekawe , a może łyknąłeś za dużo meliski...
Wojtek |
do MojaPV - jak dla mnie możesz mieć nawet pióra w d.. tylko nie wymagaj bym uważał Cię jak pawia. Polskie przepisy też powoli będą wymagały instalacji OZE w nowych budynkach poczytaj ustawy.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...