Fotowoltaika obowiązkowo w nowych domach w Kalifornii

Fotowoltaika obowiązkowo w nowych domach w Kalifornii
Fot. SolarCity

W ubiegłym tygodniu kalifornijskie władze zatwierdziły regulację, zgodnie z którą wszystkie nowe domy, liczące do trzech kondygnacji i powstające od 2020 r., będzie trzeba wyposażyć w dachowe instalacje fotowoltaiczne.

Wcześniej prawo nakazujące montaż fotowoltaiki na kalifornijskich domach zatwierdziła stanowa komisja ds. energetyki, California Energy Commission, a teraz zdecydowała o tym inna stanowa komisja – California Building Standard Commission.

Zgodnie z nowym prawem, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., wszystkie nowe budynki posiadające do trzech kondygnacji będzie trzeba wyposażyć w instalacje fotowoltaiczne, których produkcja ma równoważyć ilość energii konsumowanej w danym budynku.

REKLAMA

Przyjęte regulacje zakładają też wykorzystanie innych technologii energooszczędnych, w tym umożliwiających stosowanie redukcji popytu, takich jak magazyny energii. Cel to zredukowanie zapotrzebowania na energię w nowych budynkach przynajmniej o połowę.

Stanowa legislacja ma zmierzać do tego, aby powstające od 2020 roku w Kalifornii budynki mieszkalne posiadały standard „zeroenergetyczny”, czyli same produkowały energię w ilości odpowiadającej łącznej konsumpcji energii elektrycznej i gazu. Od 2030 roku taki standard miałby objąć również budynku komercyjne.  

Kalifornijskie władze przyjęły, że zastosowanie instalacji fotowoltaicznej w 25-letnim okresie jej funkcjonowania przełoży się na oszczędności na rachunkach za energię znacząco przekraczające koszty dodatkowej inwestycji.

California Energy Commission oszacowała, że nowe standardy w zakresie energii elektrycznej, ale także ciepła, zwiększą koszty inwestycji w nowe budynki mieszkalne przeciętnie o około 10,5 tys. dolarów, a oszczędności płynące z wyższych standardów efektywności energetycznej w 30-letnim okresie eksploatacji takich budynków wyniosą średnio 16,25 tys. USD.

REKLAMA

CEC zakłada, że tylko w 2020 r., a więc w pierwszym roku obowiązywania nowej regulacji, w Kalifornii powstanie około 74 tys. domów jednorodzinnych, natomiast po wliczeniu budynków wielorodzinnych, liczba nowych mieszkań wzrośnie o około 130 tys.

Obecnie, bez jakichkolwiek wymogów, już co piąty dom jednorodzinny, który powstaje w Kalifornii, jest wyposażany w instalację fotowoltaiczną.

Kalifornijski regulator pracuje nad regulacjami umożliwiającymi osiągnięcie w stanowym budownictwie standardu „net-zero energy” już od ponad 10 lat. Zwiększeniu efektywności energetycznej służyły już wcześniejsze regulacje, wprowadzane w latach 2010-2017.

Wdrożenie regulacji wprowadzającej obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych to zresztą jeden z elementów stanowej strategii, która ma doprowadzić do osiągnięcia prze Kalifornię zeroemisyjności w roku 2050.

Osiągniecie tego celu będzie wymagać oparcia stanowej energetyki na odnawialnych źródłach energii, wśród których może dominować fotowoltaika.

Budowa takiej energetyki to konieczność uelastycznienia kalifornijskiego systemu elektroenergetycznego, za co zresztą zabrały się już stanowe koncerny energetyczne, planując bezprecedensowe inwestycje w bateryjne magazyny energii. Więcej na ten temat w artykule: Kalifornia szykuje wielkie inwestycje w BESS. Tańsze od gazu?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.