Polski Solar zbuduje farmy PV w systemie aukcyjnym

Polski Solar zbuduje farmy PV w systemie aukcyjnym
William Buba, prezes zarządu Polski Solar Holding
REKLAMA

Działający głównie na Dolnym Śląsku deweloper elektrowni fotowoltaicznych pochwalił się skutecznym złożeniem ofert w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW. Polski Solar już szykuje się na kolejne aukcje, które mają się odbyć w przyszłym roku.

Polski Solar złożył skutecznie 22 oferty na sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 17,3 MW w ramach aukcji AZ/9/2018 przeprowadzonej 15 listopada przez Urząd Regulacji Energetyki. W tej aukcji zaoferowano sprzedaż energii z nowych instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW.

– Przetargi wygrały projekty w zakresie dostawy energii słonecznej, które realizujemy w ramach współpracy partnerskiej z trzema gminami – w Olszynie, Starej Kamienicy i Prusicach. Wyniki aukcji dowodzą, że tego rodzaju model współpracy, unikatowy w skali kraju, ma ogromny potencjał – mówi William Buba, prezes zarządu firmy Polski Solar Holding.

Aukcję AZ/9/2018 wygrały w sumie 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. Minimalna cena, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.

W sumie sprzedano 8 169 917,016 MWh energii elektrycznej na łączną wartość 2 878 556 631,19 zł. Tymczasem zgodnie z założeniami tej aukcji maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji przez wytwórców zlokalizowanych w Polsce, wynosiła 16 065 000 MWh oraz 6 243 300 000 zł. 

Ostatnia energia z instalacji objętych systemem aukcyjnym dzięki tej aukcji ma zostać sprzedana w roku 2035.

W planie ponad 80 MW

Polski Solar rozwija farmy fotowoltaiczne przede wszystkim na Dolnym Śląsku. Aktualnie w partnerstwie z siedmioma gminami tworzy projekty, których łączny wolumen mocy to ponad 80 MW. 

– Aukcje przeprowadzone w tym roku przyciągnęły oferty tylko na około 50 proc. przydzielonych wolumenów. Dlatego traktujemy to jako pierwszy krok w rozwoju energetyki wykorzystującej OZE. Liczymy na to, że Urząd Regulacji Energetyki przeprowadzi co najmniej dwie dodatkowe aukcje w roku 2019 – dodaje William Buba.

Ostatnio spółka mająca siedzibę we Wrocławiu pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł na dwa projekty dotyczące montażu systemów fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych.

W ramach pierwszego projektu Polski Solar Holding planuje do końca września 2019 roku montaż około 180 instalacji fotowoltaicznych w gminie Stara Kamienica. Za realizację tego zadania odpowiedzialna będzie spółka Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna. Kolejnych 200 instalacji pojawi się na terenie Prusic, Malczyc i Obornik Śląskich. Realizacją tego projektu zajmie się spółka Prusice PS Energetyka Odnawialna. Obie spółki zostały utworzone przez Polski Solar Holding przy współpracy z poszczególnymi samorządami.

Całkowita wartość projektów realizowanych w gminach Stara Kamienica i Prusice wynosi w przybliżeniu odpowiednio 6,266 mln zł i 7,268 mln zł.

Spółki z udziałem Polski Solar Holding mają przygotowywać się do realizacji kolejnych zadań. Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna jest na etapie uprawomocniania się pozwolenia na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2,1 MWp, która zostanie posadowiona na nieużywanym gruncie, z kolei Olszyna PS Energetyka Odnawialna pozyskała pozwolenie na budowę elektrowni o mocy 3,9 MWp.

Wcześniej Polski Solar Holding pozyskał środki na realizację innych przedsięwzięć związanych z instalacjami fotowoltaicznymi.

Ponadto na terenie Olszyny i Starej Kamienicy powstaną w sumie trzy instalacje fotowoltaiczne o mocy 99,4 kW każda. Te instalacje zostaną dofinansowane prawie w połowie ze środków unijnych.

PSH pomógł trzem gminom pozyskać dofinansowanie także na mikroinstalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej. W efekcie do końca br. panele w łącznej liczbie 1229 pokryją dach gminnych obiektów.

Polski Solar Holding angażuje się również w tworzenie na Dolnym Śląsku klastrów energii. Dotychczas utworzono z 25 dolnośląskimi gminami łącznie 6 klastrów, które swoim zasięgiem obejmują ponad 122 tys. gospodarstw domowych i prawie 330 tys. mieszkańców.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ozecalculator |
dobrze, że coś się rusza w temacie fotowoltaiki na Dolnym Śląsku, oby jak najwięcej takich wiadomości!
Tylewtemacie |
Za chwilę napewno znajdą się malkontenci jak ci że stopwiatrakom... W tym mojapv , no właśnie gdzie on jest ? Czyżby smsy z przekazem dnia nie docierały ?

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...