Polski Solar zbuduje farmy PV w systemie aukcyjnym

Polski Solar zbuduje farmy PV w systemie aukcyjnym
William Buba, prezes zarządu Polski Solar Holding
REKLAMA

Działający głównie na Dolnym Śląsku deweloper elektrowni fotowoltaicznych pochwalił się skutecznym złożeniem ofert w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW. Polski Solar już szykuje się na kolejne aukcje, które mają się odbyć w przyszłym roku.

Polski Solar złożył skutecznie 22 oferty na sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 17,3 MW w ramach aukcji AZ/9/2018 przeprowadzonej 15 listopada przez Urząd Regulacji Energetyki. W tej aukcji zaoferowano sprzedaż energii z nowych instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW.

– Przetargi wygrały projekty w zakresie dostawy energii słonecznej, które realizujemy w ramach współpracy partnerskiej z trzema gminami – w Olszynie, Starej Kamienicy i Prusicach. Wyniki aukcji dowodzą, że tego rodzaju model współpracy, unikatowy w skali kraju, ma ogromny potencjał – mówi William Buba, prezes zarządu firmy Polski Solar Holding.

Aukcję AZ/9/2018 wygrały w sumie 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. Minimalna cena, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.

W sumie sprzedano 8 169 917,016 MWh energii elektrycznej na łączną wartość 2 878 556 631,19 zł. Tymczasem zgodnie z założeniami tej aukcji maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji przez wytwórców zlokalizowanych w Polsce, wynosiła 16 065 000 MWh oraz 6 243 300 000 zł. 

Ostatnia energia z instalacji objętych systemem aukcyjnym dzięki tej aukcji ma zostać sprzedana w roku 2035.

W planie ponad 80 MW

Polski Solar rozwija farmy fotowoltaiczne przede wszystkim na Dolnym Śląsku. Aktualnie w partnerstwie z siedmioma gminami tworzy projekty, których łączny wolumen mocy to ponad 80 MW. 

– Aukcje przeprowadzone w tym roku przyciągnęły oferty tylko na około 50 proc. przydzielonych wolumenów. Dlatego traktujemy to jako pierwszy krok w rozwoju energetyki wykorzystującej OZE. Liczymy na to, że Urząd Regulacji Energetyki przeprowadzi co najmniej dwie dodatkowe aukcje w roku 2019 – dodaje William Buba.

Ostatnio spółka mająca siedzibę we Wrocławiu pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł na dwa projekty dotyczące montażu systemów fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych.

W ramach pierwszego projektu Polski Solar Holding planuje do końca września 2019 roku montaż około 180 instalacji fotowoltaicznych w gminie Stara Kamienica. Za realizację tego zadania odpowiedzialna będzie spółka Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna. Kolejnych 200 instalacji pojawi się na terenie Prusic, Malczyc i Obornik Śląskich. Realizacją tego projektu zajmie się spółka Prusice PS Energetyka Odnawialna. Obie spółki zostały utworzone przez Polski Solar Holding przy współpracy z poszczególnymi samorządami.

Całkowita wartość projektów realizowanych w gminach Stara Kamienica i Prusice wynosi w przybliżeniu odpowiednio 6,266 mln zł i 7,268 mln zł.

Spółki z udziałem Polski Solar Holding mają przygotowywać się do realizacji kolejnych zadań. Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna jest na etapie uprawomocniania się pozwolenia na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2,1 MWp, która zostanie posadowiona na nieużywanym gruncie, z kolei Olszyna PS Energetyka Odnawialna pozyskała pozwolenie na budowę elektrowni o mocy 3,9 MWp.

Wcześniej Polski Solar Holding pozyskał środki na realizację innych przedsięwzięć związanych z instalacjami fotowoltaicznymi.

Ponadto na terenie Olszyny i Starej Kamienicy powstaną w sumie trzy instalacje fotowoltaiczne o mocy 99,4 kW każda. Te instalacje zostaną dofinansowane prawie w połowie ze środków unijnych.

PSH pomógł trzem gminom pozyskać dofinansowanie także na mikroinstalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej. W efekcie do końca br. panele w łącznej liczbie 1229 pokryją dach gminnych obiektów.

Polski Solar Holding angażuje się również w tworzenie na Dolnym Śląsku klastrów energii. Dotychczas utworzono z 25 dolnośląskimi gminami łącznie 6 klastrów, które swoim zasięgiem obejmują ponad 122 tys. gospodarstw domowych i prawie 330 tys. mieszkańców.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ozecalculator |
dobrze, że coś się rusza w temacie fotowoltaiki na Dolnym Śląsku, oby jak najwięcej takich wiadomości!
Tylewtemacie |
Za chwilę napewno znajdą się malkontenci jak ci że stopwiatrakom... W tym mojapv , no właśnie gdzie on jest ? Czyżby smsy z przekazem dnia nie docierały ?

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...