Czołowy producent modułów PV na dużym minusie

Czołowy producent modułów PV na dużym minusie
Fot. Hanwha Q Cells
REKLAMA

Hanwha Q Cells, koreański producent popularnych m.in. w naszym kraju modułów fotowoltaicznych, kończy ostatni kwartał dużą stratą. Od kilku miesięcy koreańska grupa należy do grona największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym.

W pierwszym kwartale tego roku przychody Hanwha Q Cells spadły w ujęciu kwartał do kwartału aż o 30,8 proc. do 443 mln dolarów wobec przychodów rzędu 636,2 mln dolarów wypracowanych w czwartym kwartale 2017 r. oraz 432 mln dolarów wygenerowanych rok wcześniej.

Koreańska firma jednak istotnie zwiększyła średnią marżę do poziomu 17,8 proc. wobec marży 8,6 proc. osiągniętej w czwartym kwartale 2017 r. oraz wobec marży 13,8 proc. wypracowanej w pierwszym kwartale 2017 r. Pozwoliło to na wypracowanie zysku netto na poziomie 31 mln dolarów, podczas gdy we wcześniejszym kwartale Hanwha Q Cells zanotowała stratę rzędu 53,7 mln dolarów.

W kolejny, drugim kwartale br. koreańska grupa wróciła jednak do ujemnego wyniku. Hanwha co prawda zwiększyła swoje przychody do poziomu 518,4 mln dolarów, w porównaniu do wcześniejszego kwartału, ale były one niższe niż wypracowane w drugim kwartale 2017 r. (577,7 mln dol.). Spadkowi przychodów towarzyszył spadek marży do 14 proc. w stosunku do 17,8 proc. w pierwszym kwartale br. W efekcie Hanwha Q Cells zanotowała stratę netto rzędu 41,3 mln dolarów.

Istotny wpływ miała na to strata związana z kursem walutowym, która wyniosła w drugim kwartale aż 37,8 mln dolarów, a kierownictwo koreańskiej firmy tłumaczyło gorszy kwartał „szokiem” spowodowanym przez decyzję chińskiego rządu w zakresie znaczącego zmniejszenia celu nowych instalacji fotowoltaicznych na ten rok. 

Teraz koreański producent podaje, że w ostatnim kwartale ponownie wypracował wzrost przychodów w stosunku do wcześniejszego kwartału – tym razem o 40 mln dolarów do poziomu 559,3 mln dolarów, jednak odnotowuje stratę netto, która wyniosła aż 164,6 mln dolarów, co Koreańczycy tłumaczą głównie stratami na 42,4 mln dolarów wynikającymi z niekorzystnego kursu waluty Turcji, gdzie Hanwha posiada jeden z zakładów produkcyjnych, w stosunku do amerykańskiego dolara. Po wykluczeniu zdarzeń jednorazowych strata netto Hanwha Q Cells miałaby wynieść już „tylko” 39,7 mln dolarów.

W trzecim kwartale koreańska firma zanotowała ujemną marżę -6,3 proc. w stosunku do marży 14 proc. w drugim kwartale br. i 11,6 proc. w trzecim kwartale 2017 r. Po wykluczeniu zdarzeń jednorazowych Hanwha Q Cells w ubiegłym kwartale miałaby jednak marżę 13 proc.

Na koniec trzeciego kwartału br. Hanwha Q Cells dysponowała potencjałem produkcji na poziomie 1,6 GW w przypadku bloków krzemowych, 4,5 GW (+0,2 GW k/k) w zakresie ogniw fotowoltaicznych oraz 4,5 GW (+0,2 GW k/k) w zakresie modułów. Koreańska grupa informuje też o posiadaniu linii produkcyjnych mogących wyprodukować rocznie moduły o mocy 3,9 GW (+0,2 GW), które należą do innej spółki Hanwha Q Cells Korea Corporation.

W ubiegłym roku koreańska grupa była piątym największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych, dostarczając w 2017 r. moduły o mocy 5,6 GW.

Na ten rok koreański producent utrzymuje prognozę sprzedaży na poziomie 5,5-5,7 GW.

Inwestycje w Polsce

We wrześniu br. Hanwha Q Cells poinformowała o zakupie w Polsce, poprzez swoją niemiecką filię, projektów farm fotowoltaicznych o mocy 30 MW, zwiększając liczbę realizowanych w naszym kraju projektów do 50 na łączną moc ok. 45 MW. Wszystkie przejęte projekty posiadają jednostkową moc do 1 MW i zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii na podstawie aukcji z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r.

W ten sposób koreańska grupa stała się tym samym jednym z największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym.

Budowa pierwszej polskiej farmy fotowoltaicznej, zlokalizowanej w Smętowie Granicznym w województwie pomorskim, zakończyła się we wrześniu. Budowa pozostałych i podłączenie ich do sieci ma nastąpić w pierwszych miesiącach 2019 roku, a koreańska firma sygnalizowała przygotowania do kolejnych aukcji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Firma skupuje projekty farm fotowoltaicznych, bo nikt nie chce tych produktów kupować.
Roman |
Polacy wolą polskie panele od polskich producentów.
Zdzichu |
A ja mam polski komputer. Kupiłem chińska płytę główna, koreańską pamięć RAM, hamerykański procesor i POLSKIMI rękami złożyłem to do kupy! A co!
DJ Superficial |
Niemców już wykosili Chińczycy, teraz piszczą następni
Prawda |
Prawda jest taka że od 1,5 roku Hanwa Qcells przynosi ogromne straty. Jeżeli firma niebawem upadnie (jak Solarworld) odczują to polscy konsumenci którzy zaufali tej marce. Wtedy ich gwarancję będzie można sobie wsadzić w d....ę! :)
Waldek_PV |
@ Roman - nie ma polskich "producentów", sa jedynie polscy składacze, ponieważ same wafle mono lub poli, szyba, folia, puszki, rama, kable a nawet sylikon pochodzą od Chińskich dostawców. Q Cells się kończy, daje im rok i faktycznie skończą jak Solarworld. Porażka dla tych którzy instalowali w polsce ten sprzęt, który zaraz nie będzie miał gwarancji.
IXI |
@Prawda - Dla mnie gwarancja na panele PV to fikcja, podobnie jak gwarancja na nowy samochód (która w tym przypadku trwa jedynie rok). Nie wyobrażam sobie, bym miał bawić się wymianę gwarancyjną paneli. Po kilkunastu latach taki epanele sa do wymiany w całości.
gwarancja |
A czy ktoś widział kiedyś jakiś panel z tier1, który sam z siebie się uszkodził? Osobiście, chętnie bym kupił nawet teraz Solarworlda bez gwarancji, bo szansa na to, że się zepsuje jest podobna do tej że będziemy mieli elektrownię atomową w ciągu najbliższych 10 lat
Sharp? |
@Prawda - Prawda jest taka, że pod każdym artykułem o Hanwhie Q Cells pojawia się Twój komentarz, na temat ważności gwarancji na te moduły. Trochę się to robi nudne. Zastanawia mnie jedynie dla jakiego konkurencyjnego producenta pracujesz. Zakładam, że do TOP 5 światowej czołówki mu jeszcze trochę brakuje.
Yamato |
Dlatego warto instalować tylko rodzime polskie produkty, gdzie gwarancję można zrealizować na miejscu. A wsparcie nie jest od Chinola.
xd |
@Yamato z pewnością gwarancję zrealizują wszelkie spółki z kapitałem zakładowym 5000zł :)
VAT |
Chińczyki wykończą każdą firmę zagraniczną z racji iż ich koszty produkcji są znikome dodatkowo rząd Chiński ich wspiera, nie to co w polsce. U nas każdą przedsiębiorczość zabija się podatkami obozów ZUS, US, PUP!
Johnny |
@xd - i tu masz rację, większość tych Januszowych i Grażynowych firm groszem nie śmierdzi, gdyby nie dotacje z UE to niemieliby nawet na wypłaty dla swoich pracowników! Co więcej jakby przetargi gminne za unijne dotacj dziś siadły, 95% firm OZE w kraju pada jak muchy bo nie byłoby komu robić... Kto nadal twierdzi że UE to zło niech jedzie na Ukraine, tak właśnie wygląda kraj bez pomocy z Unji Europejskiej. Ukraina też płaci podatki ciekawe na co one idą, oh wait niech zgadnę są rozkradane przez państwo.
DJ Superficial |
@Johnny To właśnie UE sieje komunę w najczystsej postaci. Pies drapał te dotacje! cieszysz się jak dziecko, że ktoś dotuje Twój biznes? i jeszcze podajesz to jako przykład? Wiesz jak to się kończy? mała podpowiedź - zawsze tak samo. Co ty myślisz, że UE pieniądze produkuje czy jak? przecież to są pieniądze z czyichś podatków (również naszych). 100 razy wolałbym pracować w biznesie, który rozwija się bez dotacji niż w takim, który jest od nich zależny bo wtedy musiałbym tak jak Ty pisać hymny pochwalne dla swoich sponsorów.
Genio |
@Sharp - Sharp też nie wytrzyma presji cenowej, nie bój nic :)
jj |
@Genio @Sharp W przeciwieństwie do QCells Sharp produkuje w Chinach i cenowo sobie radzi. Poza tym włąściciel Sharpa Foxconn to jedna z najbogatszych firm na świecie (ostatnio kupili np. Toshibę).
krs |
@jj - a kto jest właścicielem QCells?
wiwa |
Q Cells ma praktykę w robieniu plajty, już raz upadali. Do trzech razy sztuka.
Dawid |
@wiwa - do dwóch, patrz Solarworld. Hanwa Qcells drugi rok z koleii przynosi same gigatntyczne straty, ileż można?!
Dawid |
@wiwa - do dwóch, patrz Solarworld. Hanwa Qcells drugi rok z koleii przynosi same gigatntyczne straty, ileż można?!
jj |
@krs Tak wiem, koncern zbrojeniowy. Tyle tylko, że QC o ile nie przeniesie produkcji do CN to z koreańskiej nie wyżyje, 3kw z rzędu są pod wodą i to coraz głębiej, w sumie to na włąsne życzenie. Jak padną i utworża nową spółkę cieakwe, czy będa gwarantowali poprzednio sprzedane moduły bo Hanhwa, jak kupiłą Qcells odicęłą się od zobowiązań gwarancyjnych.
krs |
@jj - z tego co wiem Q Cells produkuje w Malezji, Korei, Chinach i USA.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...