Zgorzelecki klaster energii wybuduje 46 farm PV

Zgorzelecki klaster energii wybuduje 46 farm PV
Fot. Zgorzelecki Klaster Energii ZKlaster
REKLAMA

Dzięki przeprowadzonej w tym miesiącu aukcji, w okolicach Zgorzelca powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 46 MW. Będą to już kolejne farmy PV w tym regionie. Wcześniej elektrownie PV koło Zgorzelca dzięki poprzednim aukcjom postawił chiński inwestor ReneSola.

W ramach aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, której wyniki Urząd Regulacji Energetyki podał w tym tygodniu, członkowie Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej „ZKlaster” złożyli skutecznie oferty na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 46 MW, co stanowi niemal 1/10 wszystkich ofert objętych wsparciem w tej aukcji.

Podczas, gdy większość polskich klastrów energii jest wciąż w fazie planowania, "Zklaster" jest pewnego rodzaju ewenementem, ponieważ w ramach naszej struktury skupiliśmy podmioty będące w posiadaniu projektów OZE już w pełni gotowych do realizacji. Potwierdzeniem tego jest zwycięstwo tych podmiotów w aukcji zorganizowanej przez URE w połowie listopada br. 46 MW w nowych źródłąch fotowoltaicznych, skupionych na obszarze jednego powiatu, z gwarancją ceny energii, gotowych do budowy w okresie nieprzekraczającym jednego roku, to coś wyjątkowego w skali całego kraju – komentuje prezes Zgorzeleckiego Klastra Energii Albert Gryszczuk.

Zgorzelecki klaster pracuje również nad rozwiązaniem, które umożliwi dystrybucję energii produkowanej przez te farmy fotowoltaiczne.

W ramach „Zklastra” funkcjonuje pierwsza w Polsce klastrowa spółka dystrybucyjna z koncesją na obrót i dystrybucję energii elektrycznej. Spółka posiada własną sieć dystrybucyjną oraz jest przygotowana do przyłączenia źródeł PV o łącznej mocy 55 MW.

Dzięki klastrowi energii podmioty, które właśnie wygrały aukcję, będą miały techniczną możliwość sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej.

Harmonogram realizacji inwestycji zamyka się już w 2020 r.

– W ramach struktury "Zklastra" szykujemy kolejne inwestycje z zakresu OZE. Jest to co najmniej 200 MW mocy wytwórczej. Sądzę, że inne klastry energii też będą przygotowywać i realizować swoje projekty. Nie wiem, czy uda się uzyskać podobną skalę. Jestem natomiast przekonany, że w każdym dobrze zaplanowanym klastrze energii jest potencjał do budowy nowych źródeł OZE i uzyskania realnych korzyści z ich eksploatacji – dodaje Albert Gryszczuk.

W aukcji oznaczonej jako AZ/9/2018, która odbyła się 15 listopada i w której można było składać oferty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. 

Minimalna cena, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.

W sumie sprzedano 8 169 917,016 MWh energii elektrycznej na łączną wartość 2 878 556 631,19 zł. Tymczasem zgodnie z założeniami tej aukcji maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji przez wytwórców zlokalizowanych w Polsce, wynosiła 16 065 000 MWh oraz 6 243 300 000 zł. 

Kolejna aukcja dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW ma się odbyć w przyszłym roku. Jednak dotąd nie określono jej założeń oraz terminu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zaczęło się... |
,, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa pisze list do premiera Według niego PGE "narzuca rażąco wygórowane ceny z tytułu sprzedaży energii elektrycznej". Dalej czytamy: W latach 2017-2018 Miasto Rzeszów płaciło spółce PGE S.A. za energię elektryczną opłaty w wysokości 0,2203 zł netto za 1 kWh. W dniu 3 października 2018 r. zostało rozstrzygnięte kolejne postępowanie na zakup energii elektrycznej. Cena zaoferowana przez PGE Obrót S.A. wynosi już 0,3700 zł netto za 1 kWh. "Jest zatem wyższa o 67,95 proc. od ceny dotychczasowej" - podkreśla. Jak tłumaczy, niewiele mniej wzrosła cena energii używanej do oświetlenia ulic. - W tym przypadku cena wzrosła o 46 proc. - twierdzi."
Dawid |
Ależ Towarzysze niech rośnie cena energii elektrycznej minimum 50% na rok, to za 3 lata Instalacja PV spłaci się w 3-4 lata :)

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...