ReneSola zbuduje w Polsce kolejne farmy fotowoltaiczne

ReneSola zbuduje w Polsce kolejne farmy fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna ReneSoli w gminie Dobryszyce. Fot. ReneSola
REKLAMA

Chiński deweloper ReneSola poinformował o skutecznym złożeniu ofert na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych w ostatniej aukcji, którą w tym miesiącu przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki. Chińczycy zabezpieczyli niemal najwyższą cenę z ofert zakwalifikowanych do rozliczeń w systemie aukcyjnym.

W aukcji oznaczonej jako AZ/9/2018, która odbyła się 15 listopada i w której można było składać oferty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. 

Minimalna cena, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.

W sumie sprzedano 8 169 917,016 MWh energii elektrycznej na łączną wartość 2 878 556 631,19 zł. Tymczasem zgodnie z założeniami tej aukcji maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji przez wytwórców zlokalizowanych w Polsce, wynosiła 16 065 000 MWh oraz 6 243 300 000 zł. 

W tej aukcji ReneSola skutecznie złożyła oferty na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 26 MW, przy czym jednostkowa moc każdego projektu sięga 1 MW.

Chiński inwestor podaje jednocześnie, że w aukcji zaoferował ceny za  energię wynoszące 354,8 zł/MWh – 358,8 zł/MWh i takie przychody, indeksowane o inflację, zagwarantował sobie na 15 lat w ramach rozliczeń w systemie aukcyjnym.

ReneSola jest jednym z największych beneficjentów dotychczasowych aukcji dla nowych projektów OZE, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

Chińczycy zabezpieczyli w aukcji z grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, a w kolejnej aukcji z czerwca 2017 r. złożyli skutecznie aż 42 oferty na PV o jednostkowej mocy do 1 MW.

W pierwszej aukcji ReneSola zyskała prawo do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Cena zaoferowana przez Chińczyków wyniosła 408,8 zł/MWh. Natomiast w drugiej aukcji ReneSola miała zgłosić ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

Wcześniej w tym miesiącu chińska firma poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży polskiego portfolio projektów PV łącznie na 55 MW, których właścicielem ma zostać wywodzący się z Francji fundusz Chroma Impact Investment, skupiający się na inwestycjach w odnawialne źródła energii w Europie i Afryce.

W raporcie finansowym za trzeci kwartał ReneSola podaje, że na dzień 30 września br. posiadała w naszym kraju 14 projektów fotowoltaicznych, które zostały przeznaczone na sprzedaż i które mają osiągnąć operacyjny status do połowy przyszłego roku.

Podano jednocześnie, że na koniec trzeciego kwartału ReneSola była w trakcie budowy w naszym kraju farm fotowoltaicznych o mocy 41 MW.

W tym czasie chiński inwestor posiadał uruchomione farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 231,7 MW, z czego 212 MW w Chinach, 15,4 MW w Rumunii, a także 4,3 MW w Wielkiej Brytanii.

Z kolei na zaawansowanym etapie rozwoju ReneSola miała posiadać projekty o łącznej mocy 783,3 MW, w tym 347 MW w USA oraz 236 MW w Indiach, a w trakcie budowy były farmy PV o mocy 131,8 MW – w tym 42,6 MW na Węgrzech oraz 41 MW w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
DJ Superficial |
Raczej niemiecki szmelc tutaj miejsca nie znajdzie.
Prawda |
@dj superficial, ty cebulaku ze wsi! Wszytskie moduły i falowniki (huawei) które Renesola używa sa made in China. zatem żryj swoją polską cebulę bo tylko na tyle nieudaczniku Cie stać!
Prawda |
@Duczmal - najważniejsze że tacy jak ty rodacy cebulacy wspierają Chińska a nie polską gospodarkę, która zaraz tak jak Ty też zniknie :)
Tado |
Sequoia Investment Management udzielił finansowania dla portfela 55 farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w Polsce, będącego własnością ReneSola, podała Kancelarią Solivan Pontes, która doradzała przy transakcji. Budowa portfela ma zakończyć się pod koniec sierpnia 2018 r.
Patryk |
Siedzę w branży i widzę co się dzieje - jedna sprawa to koszty a druga to jakość. Dzisiaj praktycznie nie ma różnicy w jakości między falownikami czy inwerterami od Niemca czy Chińczyka tylko niemiecki jest droższy bo ma nalepkę. Za chwilę będzie jak z panelami. A jak Chińczycy wejdą w duże farmy takie po kilkadziesiąt MW to nakryją Niemca czapkami.
TW |
Dobrze że mamy polskie produkty 50% droższe niż Chińska konkurencja, tak jak panele BrukBet i Selfa. Warto wspomnieć jeszcze o polskich falownikach Spirvent, największy niedziałający złom jaki przyszło mi instalować. Powyższe firmy czeka powolna zagłada przez Chińskie tańsze i lepsze produkty - bo polak chce tanio.
Waldek |
Dobrze że idą w fotowoltaikę a nie atom. Spółka EJ1 ktora miala opracowac analize czy elektrownia atomowa się opłaca, działająca w ramach Polskiej Grupy Energetycznej, współfinansowana też przez inne państwowe koncerny energetyczne (ma efektowną siedzibę, przy jednej z najbardziej ekskluzywnych ulic Warszawy) niby prowadzi wstępne analizy przygotowujące grunt pod inwestycję. Ale tak naprawdę to raczej dobrze płatna synekura dla ustosunkowanych politycznie byłych urzędników ministerstwa skarbu. Swego czasu firmą kierował Aleksander Grad, potem zatrudnieni tam byli wiceministrowie z czasów kiedy Grad kierował resortem. Grad, w czasie kiedy kierował EJ1, zamówił w kanadyjskiej firmie Worley Parsons (równie ekskluzywna siedziba, najpierw w najdroższym wieżowcu w Warszawie, potem przy ul. Wiejskiej) za sumę do 250 mln zł (rachunek mógł być niższy, ostateczny zakres prac miał zostać dopiero ustalony) opracowanie na podstawie którego miała zapaść decyzja w sprawie lokalizacji elektrowni. Kontrakt został zerwany, EJ1 próbuje teraz sama poradzić sobie z przygotowaniem analizy. Oficjalnie dlatego, że kooperacja z Kanadyjczykami się nie układała. A nieoficjalnie dlatego, że projekt budowy elektrowni spadł na odległe miejsce na liście energetycznych priorytetów. Budowa elektrowni to w najlepszym razie 50 mld zł. Pod warunkiem, że ma się takie pieniądze w kieszeni. Jeśli trzeba zaciągnąć kredyt rozłożony na wiele dziesięcioleci koszt budowy rośnie do 100 mld zł. Wszystko wskazuje, że gdyby elektrownia jądrowa powstała produkowałaby drogą energię elektryczną, której nikt z własnej woli nie chciałby kupować. I zdecydowanie lepiej byłoby wyłożyć tych 100 mld zł na wspieranie krajowych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, uzyskanie dostępu do polskich złóż gazu łupkowego (bo amerykańskie pateny w Polsce się nie sprawdziły)Więc na co, poza pensjami pracowników, poszły miliony wydane przez EJ1. Ale w spółce EJ1 praca nadal wre i utylizuje nasze podatki...
DJ Superficial |
Niektórym się zaczyna robić ciepło :) a było tak "fajnie" gdy innych nie było - rynek się zmienia i ci, których działalność polegała na obrażanie klienta odpadną
dj superficial |
A teraz prawda, Niemcy w 2017 mieli już 36,2% energii ze źródeł odnawialnych. Niemiecka energia jest 2x tańsza nominalnie niż brunatna polska.Kupujemy od nich juz 5 % naszych potrzeb,a chcemy więcej bo nasza jest już dawno nierentowna! Z nastaniem dojnej zmiany zakazano budowy nowych wiatraków,a stare mają być zezłomowane bo się nie podobają ministrowi Tchórzewskiemu, który pracował dla SB. Ponad 1/4 węgla do naszej energetyki jest importowana,głównie z Rosji i Donbasu. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE 36 jest w Polsce.To rozumiem Niemcy nam trują powietrze na codzień? Tyle fakty i liczby! Wg. PIS tylko budowa krzyży i kościołów może nas uratować...
Prawda |
Klienta cebulaka, bez kasy, żyjącego na kredyt i debet + żebrającego o 120dni terminu mamy głeboko w poważaniu! haha
dj superficial |
Fajnie to dopiero będzie jak zmiażdżymy nieuczciwą konkurencje! Masz moje słowo cebulaku. Już ja nad tym popracuję. hihi
sol |
Renesola jako ogromny developer ma naprawde dobre ceny jeżeli chodzi o duże farmy pv. Dochodzi do tego że budowy finansują z własnych środków.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...