Polenergia zbuduje farmy fotowoltaiczne

Polenergia zbuduje farmy fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna w Legnicy. Foto. Inga Anacka, Energetyka Sp. z o.o.
REKLAMA

Polenergii nie udało się wejść do systemu aukcyjnego z projektami farm wiatrowych, jednak spółka odniosła sukces w aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy do 1 MW, dzięki czemu postawi swoje pierwsze farmy PV.

Spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk poinformowała w raporcie giełdowym o skutecznym udziale w aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził 15 listopada.

Polenergia zabezpieczyła w tej aukcji prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie w okresie 15 lat dla projektów elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 MW.

Spółka nie podaje informacji na temat zaoferowanej ceny czy lokalizacji planowanych inwestycji. Wiadomo jedynie, że wszystkie farmy PV maja wyprodukować w okresie objętym rozliczeniami w systemie aukcyjnym w sumie 117 GWh energii elektrycznej.

Aukcję oznaczoną jako AZ/9/2018 wygrało 251 wytwórców, którzy złożyli oferty sprzedaży energii dla 554 projektów. W sumie sprzedano 8 169 917,016 MWh energii elektrycznej na łączną wartość 2 878 556 631,19 zł. 

Minimalna cena, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.

Wcześniej Polenergia wystartowała w aukcji przeznaczonej dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził 5 listopada.

W tej aukcji prywatny koncern energetyczny złożył oferty sprzedaży energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 199 MW, jednak ze względu na zbyt wysokie zaoferowane ceny nie został zakwalifikowany do wsparcia w systemie aukcyjnym.

Wcześniej Polenergia informowała o przygotowaniu na aukcje projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW. Spółka podawała, że dla części portfela farm wiatrowych we wcześniejszej fazie rozwoju – o łącznej mocy 26 MW – została podjęta decyzja o realizacji w ich miejsce projektów fotowoltaicznych, w oparciu o wydane warunki przyłączenia oraz zawarte umowy dzierżawy.

Ta informacja może sugerować, że Polenergia znajdzie się w gronie inwestorów, którzy przystąpią do aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej zaplanowanej na przyszły rok.

Na razie na operacyjne aktywa Polenergii w energetyce odnawialnej składają się wyłącznie farmy wiatrowe. Ich łączna moc sięga 249 MW.

Segment energetyki wiatrowej Polenergii zanotował od stycznia do czerwca 2018 roku poprawę wyniku EBITDA o 8,8 mln zł do 49,3 mln zł, a w samym drugim kwartale wynik EBITDA wzrósł o 6,1 mln zł do 26,1 mln zł.

W 2017 r. farmy wiatrowe spółki osiągnęły produktywności na poziomie 35 proc., która wzrosła w porównaniu z 2016 rokiem o 18 proc. W najlepszych miesiącach produktywność czołowych farm wiatrowych grupy przekroczyła 55 proc. Miało się to przełożyć na rekordowy poziom produkcji energii wiatrowej za 2017 rok na poziomie 761 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...