Spowolnienie w Chinach niestraszne największemu producentowi modułów

Spowolnienie w Chinach niestraszne największemu producentowi modułów
Fot. JinkoSolar
REKLAMA

Mimo zapowiadanego na drugą połowę 2018 roku mocnego spowolnienia w inwestycjach na rynku fotowoltaicznym w Chinach, wywodzący się z tego kraju, największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych uznawany w rankingu Bloomberga jednocześnie za najbardziej „bankowalnego” odnotował w trzecim kwartale rekordową sprzedaż.

JinkoSolar to obecnie największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych. Na tę pozycję wywindował go boom w inwestycjach fotowoltaicznych na największym na świecie rynku PV, czyli w Chinach, które w ubiegłym roku odpowiadały za ponad połowę (+50 GW) zainstalowanego globalnie w 2017 r. potencjału elektrowni fotowoltaicznych (blisko 100 GW).   

W pierwszej połowie br. Chińczycy nadal utrzymali wysoką dynamikę inwestycji w energetyce słonecznej, instalując 24,6 GW i zwiększając swój potencjał elektrowni fotowoltaicznych do 154,5 GW. W pierwszych miesiącach tego roku chińskie władze zapowiedziały jednak znaczące ograniczenie kolejnych inwestycji w fotowoltaikę, co w opinii ekspertów rynku fotowoltaicznego miało mocno uderzyć w producentów sprzętu PV.

Dodatkowo w tym roku w producentów sprzętu fotowoltaicznego z Chin uderzyły karne cła nałożone przez władze USA, czyli drugi w ubiegłym roku największy na świecie rynek PV.

Po wynikach JinkoSolar za ubiegły kwartał widać jednak, że te wydarzenia nie wywarły na jego działalność zbyt negatywnego wpływu.

W raporcie za trzeci kwartał JinkoSolar informuje o odnotowaniu rekordowej sprzedaży modułów fotowoltaicznych na poziomie 2,953 GW. To wynik lepszy od zanotowanego w drugim kwartale br., w którym chiński producent sprzedał moduły o łącznej mocy 2,794 GW, a także lepszy od rekordowego drugiego kwartału 2017 r., kiedy odnotowano sprzedaż modułów o mocy 2,884 GW.  

Przychody chińskiej firmy w trzecim kwartale wzrosły o 10,5 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału, do poziomu 974,8 mln dolarów. Odnotowano przy tym wzrost marży z 12 proc. do 14,9 proc. W efekcie zysk operacyjny wzrósł niemal dwukrotnie do 27,4 mln dolarów – mimo – co podkreśla JinkoSolar – dalszego spadku cen modułów PV.

Wcześniej, w drugim kwartale br. przychody JinkoSolar wzrosły do 915,9 mln dolarów i były wyższe o 32,7 proc. w zestawieniu z przychodami z pierwszego kwartału, ale spadły o 23,5 proc. w porównaniu do przychodów za drugi kwartał 2017 r., co pokazuje, jak zmniejszyły się ceny sprzedawanych produktów.

Przeciętny koszt modułów JinkoSolar z uwzględnieniem transportu i ubezpieczenia (tzw. blended cost) wyniósł w drugim kwartale br. 0,323 dol./W, w pierwszym kwartale był niewiele wyższy (0,324 dol./W), a w drugim kwartale ubiegłego roku wynosił jeszcze 0,356 dol./W.

JinkoSolar zbudował swoją potęgę w dużej mierze dzięki inwestycjom w elektrownie fotowoltaiczne na chińskim rynku. Spodziewany na drugą połowę tego roku spadek inwestycji w PV w Chinach ma jednak nie odbić się negatywnie na wynikach chińskiej firmy.

W komentarzu do wyników za ostatni kwartał JinkoSolar informuje, że mimo decyzji Pekinu w pierwszych trzech kwartałach Chińczycy zainstalowali już elektrownie PV o mocy 34,5 GW, a niezależność od ewentualnego spowolnienia w Państwie Środka ma gwarantować mu wysoki udział sprzedaży zagranicznej, sięgający 80 proc.

W ostatnim kwartale br. JinkoSolar chce sprzedać moduły fotowoltaiczne o mocy nawet 3,7-4 GW.

W całym 2018 r. chiński producent chce sprzedać moduły o łącznej mocy 11,5–11,8 GW i zapewnia, że nie straci na zapowiedzianym w tym roku przez Pekin ograniczeniu inwestycji w fotowoltaikę – co potwierdzają jego wyniki za trzeci kwartał.

Potencjał produkcji JinkoSolar wynosi obecnie 9,2 GW w przypadku wafli krzemowych, 6,5 GW w przypadku ogniw fotowoltaicznych oraz 10 GW w zakresie produktu finalnego, czyli modułów. Do końca przyszłego roku Jinko ma powiększyć ten potencjał odpowiednio do 9,7 GW, 7 GW oraz 10,8 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
oo |
najtańsze w necie co znalazłem tej firmy, to JKM275PP-60 za 373,17 zł netto, dla konsumenta będzie 8% VAT, czyli cena brutto 403 zł za 275 W. Przeliczając mamy 1,47 zł/W lub 1470 zł/kW !! Licząc produkcję roczną około 1000 kWh z każdego 1kW i cenie około 75 groszy (pewnie tyle będzie w detalu w 2019), to na poziomie modułów, inwestycja zwraca się w 2 LATA .... nie dziwię. że nie boją się spadku zamówień ;)
gf |
Popłynąłeś z tymi obliczeniami. Nie ująłeś marż itp. i nikt nie robi za darmo. Ale zwrot w okolicy 5-6 lat jest jak najbardziej możliwy.
kaka |
fajne panelki to glass glass znshinesolar.pl
oo |
@gf; cena którą podałem jest już w detalu w Polsce. Piszę o tej firmie, bo są jeszcze tańsze o jakieś 10 zł innych. No i przecież wyraźnie piszę o zwrocie jedynie na poziomie modułów. Można sobie wyobrazić, że ktoś ma inwerter np na 6kW, ale w PV ma tylko 3kW. Gdy razem z Gienkiem, co jest elektrykiem , sobie wrzucą na dach, to jest szansa na tak szybki zwrot ;)
oo |
@kaka; bardzo ładne, glass glass jest super na parkingi, lub jakieś wiaty. Znasz może mniej więcej ceny?
oo |
@kaka; przepraszam, że tak oceniam, ale jeśli promujesz takie panele, to pomyślcie, aby jakoś uwzględnić w kalkulacji koszt alternatywnego pokrycia dachu. ... sorry za kropki, ale tu nie działają entery .... dla przykładu, chcę zbudować altanę, aby sobie ze znajomymi posiedzieć latem, ale wiadomo może padać. Zadaszenie jest konieczne i teraz .. cena OSB + 2xpapa na lepiku to jest minimum X ... a nasze panele to Y, ale Pamiętaj kliencie trzeba odjąć Y-X, bo i tak jakiś dach musisz położyć ... hahaha ... dobre? ;)
alladyn-solar-batt |
Fraunhofer ISE, in collaboration with the EU-funded CPVMatch project, has set a new record for solar module efficiency at 41.4%. The module measures 122 cm² and utilizes a multijunction, tandem cell set up, with multiple layers of active cell material stacked on top of each other to absorb different sections of the light spectrum. Fraunhofer did not specify the cell materials used in the record-breaking module, other than to say that they are based on III-V compound semiconductors. The module also relies on concentrator PV (CPV) technology – whereby sunlight is concentrated onto a cell using a Fresnel lens. The team says it was able to make use of achromatic lenses in the module, further contributing to the record efficiency.
kaka |
ceny pewnie podobne do zwyklych paneli
kaka |
NOCT z najwyższej pólki dla mnie nie manic lepszego

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...