Aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna w Niemczech. Znowu tylko PV

Aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna w Niemczech. Znowu tylko PV
Belectric press
REKLAMA

Inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych w Niemczech znowu zagospodarowali cały budżet drugiej aukcji, w której o gwarantowaną cenę energii mogły konkurować projekty wiatrowe i fotowoltaiczne. W praktyce wspólne aukcje wyglądają jakby dotyczyły tylko fotowoltaiki komentuje niemiecki regulator Bundesnetzagentur.

W pierwszej tego rodzaju aukcji w Niemczech, która odbyła się wcześniej w tym roku, złożono oferty na energię z 18 projektów farm wiatrowych i 36 fotowoltaicznych. Wsparciem w postaci rządowych gwarancji na zakup energii po cenach zaoferowanych przez inwestorów objęto 32 projekty na łączną moc ok. 210 MW – wszystkie wygrane oferty dotyczyły budowy wyłącznie elektrowni fotowoltaicznych.

W pierwszej niemieckiej łączonej aukcji dla wiatru i PV średnia cena dla zwycięskich ofert wyniosła 46,7 EUR/MWh. Najniższe złożone oferty sięgały 39,6 EUR/MWh, a najwyższe 57,6 EUR/MWh.

Teraz, w drugiej mieszanej aukcji dla wiatru i fotowoltaiki w Niemczech, wsparcie w postaci gwarantowanej na 20 lat ceny za energię zgarną znowu wyłącznie inwestorzy planujący postawienie farm PV. Do podziału było 200 MW, a ceny w składanych ofertach nie mogły przekroczyć 87,5 EUR/MWh.

Ostatecznie do wsparcia zakwalifikowano 36 ofert dla projektów o łącznej mocy 201 MW (wszystkich projektów zgłoszono na 307 MW). Przeciętna cena w przypadku projektów, które obejmie wsparcie, wyniosła 52,7 EUR/MWh, przy czym najniższa zaoferowana cena wyniosła 46,5 EUR/MWh.

Beneficjenci tej aukcji w dużej mierze zrealizują swoje projekty w Bawarii, na którą przypadnie 65 MW.

W tej aukcji już po raz kolejny zastosowany został obowiązek doliczenia do oferowanej ceny dodatkowej kwoty w przypadku projektów planowanych w powiatach zakwalifikowanych przez niemieckie władze do charakteryzujących się dużym nasyceniem odnawialnych źródeł energii. Takich powiatów Bundesnetzagentur zidentyfikowała niemal 100 z wszystkich 295.

Ostatecznie taki warunek trzeba było uwzględnić w przypadku większości ofert nagrodzonych wsparciem.

Na uruchomienie produkcji energii z projektów fotowoltaicznych, które wygrały aukcję, Bundesnetzagentur daje 2 lata.

Podobny efekt miała zresztą pierwsza mieszana aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna, którą przeprowadzono ostatnio we Francji. Więcej na ten temat w artykule: Fotowoltaika bezkonkurencyjna we Francji. 55 EUR/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kalina |
Fotowoltaika to przyszłość, każdy może ją miec na swoim dachu :)
Tadeusz |
Jakoś MojaPV jeszcze nie dostał instrukcji co począć w sytuacji gdy cena energii z OZE jest poniżej 250 zł/MWh...
Prawda |
Jeszcze troche i będziemy kupować czystą i darmową energię od Niemców, tak jak dziś kupujemy ich samochody na potęge bo swojego nic nie mamy, opórcz cebuli! :)
q. |
Jemu płaci ZSRR węglem, LOBBYSTA ZSRR
OZE |
Energia z wegla po wszystkich kosztach jakies 600-700 zl TO JEST PRZEPASC !!!
jw |
Te panele powinne byc stawiane pionowo jak maszty, jeden na drugim, powiedzmy do wysokosci 5 metrow, żeby nie przeszkadzać w otoczeniu. Po co rozstawia sie to tylko w poziomie dookoła? Zabiera to masę miejsca.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...