Fotowoltaiczny carport zasili dom spokojnej starości

Fotowoltaiczny carport zasili dom spokojnej starości
Fot. Energy5
REKLAMA

W Sikorzu koło Płocka przeprowadzono modernizację energetyczną znajdującego się tam domu spokojnej starości. Zastosowanie elektroniki do zarządznia energią w budynkach czy własne źródło energii w postaci fotowoltaicznej mikroinstalacji umieszczonej na zadaszeniach budynku, mają istotnie ograniczyć rachunki za energię.

Kompleks wypoczynkowy i rehabilitacyjny w Sikorzu przeszedł gruntowną termomodernizację. Jej zakres nie ograniczył się jednak tylko do docieplenia ścian czy wymiany stolarki, ale zastosowano w niej innowacyjne technologie z zakresu Building Management System (Pactis BMS), kontroli oświetlania (HSK ledy) czy systemu kontroli efektywności energetycznej opartego o rozwiązanie Internetu Rzeczy i Big Data (SEPIN).

Sercem całego systemu energetycznego budynku jest system Pactis BMS, którego zadaniem jest kontrola poprawności pracy wszystkich urządzeń energetycznych oraz sterowanie w czasie rzeczywistym kluczowymi parametrami poszczególnych urządzeń, maksymalizując w ten sposób efektywność energetyczną całego budynku. Na uwagę zasługuje fakt, iż system Pactis BMS współpracuje z urządzeniami wyposażonymi w otwarte protokoły komunikacyjne, niezależnie od producenta, pozwalając na elastyczny dobór urządzeń instalowanych w budynku – komentuje Artur Biernat, Energy Team Leader w firmie S4E, która nadzorowała instalację inteligentnych systemów zarządzania energią w tej inwestycji.

– Na rynku mamy kilka rozwiązań do kontroli i zarządzania efektywnością energetyczną, jednak nadal brak spójnego protokołu. Rozwiązanie Pactis BMS, które zostało zastosowane na tej inwestycji, rozwiązuje ten problem – dodaje Paweł Piętka, prezes zarządu S4E S.A.

Jak zwraca uwagę S4E, dodatkową funkcjonalnością dostarczaną w ramach systemu ma być możliwość generowania raportów efektywności energetycznej zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w programach dotacyjnych, co jest niezwykle pomocne przy rozliczaniu otrzymanych dofinansowań.

Całość zużycia prądu monitorowana jest przez system SEPIN mający zapewnić analitykę oraz predykcję zużycia, wraz z sugestiami jak potencjalnie wygenerować dodatkowe oszczędności zużycia prądu. Wszystkie funkcjonalności działają w oparciu o mechanizmy tzw. machine learning, a całość danych przetwarzana jest w chmurze, co zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca w kraju. 

W ramach modernizacji kompleksu budynków w Sikorzu zainstalowano też system fotowoltaiczny o mocy 40 kW. Monokrystaliczne panele PV niemieckiej firmy Bauer Solartechnik umieszczono na dachach zadaszeń parkingów. Panele obsługiwane są przez falowniki firmy Huawei. Dostawcą konstrukcji tzw. carportu jest firma Energy5.

Ciepło technologiczne oraz niezbędne do systemu centralnego ogrzewania będzie natomiast produkowane w zasilanych pelletem kotłach klasy 5., połączonych w układ kaskadowy.

S4E S.A zakłada, że dzięki przeprowadzonej modernizacji energetycznej w obiektach w Sikorzu zostanie zmniejszone zużycie energii przeciętnie o około 30 proc., co powinno przełożyć się na redukcję emisji CO2 o 67 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Czyli jednak można w tym kraju zrobić coś z sensem bez udziału nierządu i BE:)

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...