Czeskie władze nadal nie chcą nowych farm PV

Czeskie władze nadal nie chcą nowych farm PV
Foto. Conergy
REKLAMA

Po boomie na inwestycje w naziemne elektrownie fotowoltaiczne, który miał miejsce w Czechach na początku tej dekady, od kilku lat tamtejszy rynek naziemnej fotowoltaiki stoi w miejscu i taka sytuacja w kolejnych latach może nie ulec zmianie. Praga nie uwzględniła bowiem naziemnych farm PV w projekcie nowego systemu wsparcia dla OZE.

Już na początku tej dekady w Czechach działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 2 GW, co czyniło ten kraj jednym z największych rynków PV w Europie.

Szybko postawione – niemal wyłącznie w latach 2010-12 – farmy fotowoltaiczne w Czechach zwróciły na siebie uwagę czeskich polityków i mediów z uwagi na wysokie taryfy gwarantowane, które przyznano w ich przypadku za wytwarzaną energię.

Po spektakularnym rozwoju czeskiego rynku fotowoltaicznego, napędzanego wyjątkowo atrakcyjnym systemem taryf gwarantowanych, rząd w Pradze szybko uciął preferencyjne stawki za sprzedaż energii, a do tego nałożył wysokie opodatkowanie zysków ze sprzedaży energii z PV, które objęło również inwestycje zrealizowane przed wprowadzeniem restrykcyjnych regulacji.

Od tamtego czasu czeski rynek PV praktycznie stoi w miejscu, a Czesi przyłączali ostatnio w skali roku systemy fotowoltaiczne o mocy rzędu kilku MW.

Rozruszać czeski rynek fotowoltaiczny mógłby nowy system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, za którego przygotowanie w końcu zabrał się rząd w Pradze. Z przedstawionych dotąd informacji wynika, że ma on bazować na mechanizmie aukcyjnym i taryfach feed-in premium przyznawanych w drodze aukcji ponad cenę energii sprzedawanej na rynku.

Jak jednak wynika ze wstępnych założeń tego systemu, które podaje "PV Magazine", na udział w aukcjach nie będą mogli liczyć inwestorzy planujący budowę naziemnych farm fotowoltaicznych, a w zakresie fotowoltaiki mają nim zostać objęte jedynie dachowe systemy PV o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Wiadomo, że w ramach systemu, który ma wejść w życie w roku 2021, na udział w aukcjach mogą też liczyć inwestorzy planujący produkcję energii w elektrowniach wiatrowych, wodnych i biomasowych.

Co ciekawe, mimo trwającej już od kilku lat stagnacji na czeskim rynku PV oraz mimo braku inwestycji w farmy wiatrowe, Czesi znacznie przekraczają już swój cel OZE na rok 2020. Zgodnie z unijnym prawem, do 2020 r. powinni zwiększyć udział zielonej energii w krajowym zużyciu do 13 proc., podczas gdy już w 2015 r. osiągnęli poziom 15,1 proc.

Na potencjał wytwórczy w czeskiej energetyce składają się głównie elektrownie węglowe o mocy ok. 9,7 GW oraz elektrownie jądrowe o mocy 4 GW, uzupełniane przez fotowoltaikę (2 GW), bloki gazowe (1,2 GW), elektrownie szczytowo-pompowe (1,1 GW), wodne (1 GW), biomasowe (0,35 GW), wiatrowe (0,3 GW) oraz pozostałe źródła OZE o łącznej mocy ok. 0,4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SDF |
Czesi mają małą powierzchnię, i tylko 10,4 mln ludzi tam mieszka (z czego pewnie z 1,5 mln siedzi za granica i pracuje u Niemców. Zatem po co im więcej energii?
X |
@SDF Powierzchnia i populacja nie maja tutaj nic do rzeczy. Gestosc zaludnienia w Czechach jest tylko o 10 osob na km2 wieksza niz w Polsce i o 90 mniejsza niz w Niemczech...
MojaPV |
Z pv w Czechach było podobnie jak z wiatrem w Polsce. W obu krajach zastopowano ten dziki pęd, bo jego skutki byłyby niekorzystne. Z tym, że w Czechach wprowadzono nawet prawo działające wstecz! W Polsce nie.
Olgino |
Mądrzy Czesi kupują rosyjski węgiel, rosyjską ropę i rosyjski gaz, a nie jakieś tam fiu bździu wiatraki albo słoneczka
MojaPV |
@Oligno Jest dokładnie tak jak piszesz Czesi kupują rosyjski węgiel, polski węgiel koksowy, rosyjską ropę i gaz - możesz wierzyć lub nie :)
Kuba |
Mnie zaciekawił ten fragment mówiący że wsparciem będa objęte jedynie instalacji dachowe i nie wieksze niż 1 MW. Zastanawiam się jakie to są dachy żeby zainstalować 1 MW.
Paw30 |
Kuba, firmy? Firmy maja duże dachy :)

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...