Equinor inwestuje w dewelopera PV. Duże projekty na Ukrainie

Equinor inwestuje  w dewelopera PV. Duże projekty na Ukrainie
Foto. Scatec Solar
REKLAMA

Norweski koncern paliwowy Equinor, który ostatnio przejął od Polenergii połowę udziałów w realizowanych w polskiej części Bałtyku projektach morskich farm wiatrowych, teraz przejął mniejszościowe udziały największego norweskiego dewelopera elektrowni fotowoltaicznych, który w ostatnim czasie jest szczególnie aktywny na ukraińskim rynku PV.

Equinor (ex-Statoil) poinformował o zakupie 9,7 proc. udziałów w norweskiej firmie Scatec Solar, z którą paliwowy potentat już wcześniej współpracował przy realizacji projektów fotowoltaicznych w Brazylii i Argentynie.

W pierwszym przypadku chodzi o wspólną budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 162 MW, w której Equinor nabył w 2017 r. od Scatec Solar 40 proc. udziałów. CAPEX tego projektu oszacowano na 215 mln dolarów, a po uruchomieniu produkcja energii zostanie objęta gwarancjami rządu Brazylii w zakresie odkupu energii po cenie 104 USD/MWh.

Z kolei w tym roku Equinor i Scatec Solar kupiły po 50 proc. udziałów w projekcie farmy fotowoltaicznej o mocy 117 MW, realizowanej w Argentynie przez dewelopera Martifer Renewables. Produkcja energii ma wystartować w przyszłym roku i zostanie wówczas objęta rządowymi, 20-letnimi gwarancjami odkupu energii po cenie około 50 USD/MWh. CAPEX tej inwestycji ma wynieść 95 mln USD.

Norweski koncern paliwowy podkreśla w komunikacie na temat zakupu udziałów w Scatec Solar, że globalny rynek fotowoltaiczny rósł w ostatniej dekadzie średnio co roku o 40 proc., a ponadto technologia fotowoltaiczna zanotowała największy spadek kosztów w sektorze OZE i że PV powinno stać się w przyszłości głównym źródłem energii elektrycznej.

Dotąd norweski potentat paliwowy w obszarze OZE był aktywny głównie w morskiej energetyce wiatrowej. Equinor posiada udziały w uruchomionych farmach wiatrowych Sheringham Shoal (317 MW), Dudgeon (402 MW) oraz Arkona (378 MW), a ponadto razem z arabskim funduszem Masdar uruchomił pod koniec ubiegłego roku u wybrzeży Szkocji pierwszą na świecie morską farmę wiatrową, w której elektrownie wiatrowe nie są na stałe przytwierdzone do morskiego dna. Od tego roku pracę tej farmy wiatrowej, której moc sięga 30 MW, wspomaga ponadto zainstalowany przez Equinor bateryjny magazyn energii.

Scatec Solar to największy norweski deweloper i operator elektrowni fotowoltaicznych, który produkuje energię z farm PV o mocy 357 MW. Norwegowie mają być obecnie w trakcie budowy instalacji o mocy ponad 1,05 GW, a ponadto posiadają projekty na ponad 4,3 GW.

Ostatnio norweska firma jest szczególnie aktywna na ukraińskim rynku fotowoltaicznym, gdzie przygotowuje projekty na łączną moc 250 MW, które po rozpoczęciu produkcji energii zostaną objęte systemem wysokich taryf gwarantowanych na poziomie ok. 150 EUR/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...