SMA mocno odczuje spadek inwestycji w PV w Chinach

SMA mocno odczuje spadek inwestycji w PV w Chinach
Fot. SMA
REKLAMA

Niemiecki producent falowników fotowoltaicznych odnotował kolejny kwartał, w którym na jego wyniki wpłynęły negatywnie malejące ceny tych urządzeń. Tym razem SMA tłumaczy niższe przychody i zyski presją cenową wynikającą ze spadku popytu na falowniki na rynku chińskim.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku SMA sprzedał falowniki fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,2 GW w porównaniu do sprzedaży na poziomie 5,9 GW odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Mimo tego wzrostu przychody SMA za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku były niższe od zanotowanych przed rokiem – wyniosły 575,1 mln euro w porównaniu do 592,5 mln euro przed rokiem.

EBITDA niemieckiego producenta za pierwsze trzy kwartały wyniosła 50,5 mln euro przy średniej marży 23,1 proc., podczas gdy w analogicznym okresie 2017 r. jego EBITDA sięgnęła 55,3 mln euro przy niższej, średniej marży 21,1 proc.

Jeszcze większy spadek SMA odnotowało w ujęciu zysku netto, który za pierwsze trzy kwartały br. wyniósł 8,5 mln euro w stosunku do 25 mln euro wypracowanych przed rokiem.

Niższe przychody i zysk niemiecka firma tłumaczy rosnącą presją cenową, która wynika z nadpodaży powstającej na skutek ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne na rynku chińskim, a także przesunięcia realizacji największych projektów na kolejny rok z powodu oczekiwań inwestorów co do spadku cen komponentów elektrowni PV.

Nowy CEO niemieckiej firmy Jürgen Reinert ocenia, że w tym roku inwestycje w Chinach, czyli na największym rynku fotowoltaicznym, zmniejszą się o 26 proc. w stosunku do ubiegłorocznych, a to powinno przełożyć się na większą aktywność chińskich producentów sprzętu PV na rynkach zagranicznych, a także na dalszy wzrost presji cenowej.

Kierownictwo niemieckiej firmy podkreśla, że w oczekiwaniu na ten trend inwestorzy częściowo odkładają na przyszły rok realizację swoich projektów, co nie pozostaje bez wpływu na aktualne zamówienia.

Na koniec września SMA posiadał w gotówce 373,2 mln euro, podczas gdy na koniec ubiegłego roku miał jeszcze 449,7 mln euro.

Na cały 2018 rok SMA zakłada obecnie wypracowanie przychodów na poziomie 800-850 mln euro (wcześniej w tym roku zakładano poziom 900-1000 mln euro). Niemiecka firma dopuszcza teraz wypracowanie nawet ujemnego, całorocznego wyniku EBITDA w stosunku do poprzedniej prognozy mówiącej o zysku rzędu 90-110 mln euro.

W ubiegłym roku niemiecka firma, zaliczana do trzech największych producentów falowników fotowoltaicznych – obok chińskich Huawei i Sungrow, wypracowała przychody na poziomie 900 mln euro.

Firma mająca siedzibę w Niestetal koło Kassel zatrudnia ponad 3 tys., a na opracowane przez siebie technologie posiada ponad 1,2 tys. patentów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Po co przepłacać za niemieckie produkty? wybór jest prosty
Dawid |
SMA uciekł już rynek, aktulanie królują Fronius, Solar Edge, Huawei, Growatt, Sungrow i Zeversolar (też z SMA ale o połowe tańszy)
jj |
Za chwile rynek chiński ruszy ze zdwojoną siłą...
DJ Superficial |
Jakoś nie widzę miejsca na rynku pv dla niemieckiego sprzętu - będzie tak samo jak z panelami, niemieccy producenci zbańczą pewnikiem, szkoda to kupować
Dr Fred |
Mądry konsument kupuje u sąsiada, który ma pracę i płaci podatki, głupi kupi u Chińczyka i za parę lat obudzi się bez pracy. Na tym polega współczesny patriotyzm, a nie pustych hasłach i paleniu czerwonych rac na marszach.
SPS |
@Dr Fred: to jest prawidłowe podejście i zarazem 'next level' na który żeby wejść niestety trzeba mieć środki (kasę).
Krakus |
Patriotyzm polega na kupowaniu niemieckiego sprzętu od PV? Z tego punktu widzenia nie ma znaczenia czy kupujesz chiński czy niemiecki. A tak z doświadczenia, sam przepłaciłem wierząc w bajeczki o lepszej jakości itp.sąsiad nie dal się zbajerować i kupił osprzęt od chińczyka, różnicy nie ma ŻADNEJ.
SPS |
@Krakus: nie kumasz. Nie polega na kupowaniu niemieckiego czy chińskiego tylko kupowaniu od kogoś kto robi z tobą interesy i u ciebie inwestuje. Tak się składa, że już od lat i ciągle to DE jest największym partnerem handlowym PL i to z nimi mamy największą nadwyżkę eksportu.
Sołtys |
@SPS - przecież polak chce jest biedny i musi mieć 60dni terminu płatności bo nie ma ani grosza żeby zrobić przedpłatę, to po pierwsze. Po drugie polak chce jak najtaniej, więc dostanie ale z Chin tak jak telewizor ma z chin i reszte swojego sprzętu AGD i RTV w domu. Po co kupowac drogie polskie panele od lokalnych składaczy? Lepiej kupić z Chin, jakość ta sama i sa 40% tańsze.
Scd |
SMA nie ma nawet wsparcia w polsce, to już jest kompletne dno. Poza tym swoje falowniki produkują już w Chinach a nadal są najdroższe, więc co za róznica czy jest to Sungrow, Huawei czy SMA.
PVexperts |
Dzisiaj wybór raczej jest prosty tak jak napisał Dawid. Jak ktoś szuka dobrego sprzętu, to w zależności czy stać go to SolarEdge lub Fronius, a jak szuka taniej to jest Growatt i ZeverSolar... SMA wypadło z gry ponad rok temu, ani nie ma wsparcia po polsku (Chińczycy generalnie też nie mają, ale dlatego jest taniej), produkty są średnie w porównaniu z innowacjami SolarEdge, nawet Fornius który robi standardowe falownik ma lepszy sprzęt do domu niż SMA. Nie wiem może na farmy ich centralne (nie w Polsce) falownik się sprzedają, chociaż chyba też nie. Nie wiem jak wygląda sprawa z Core1, ktoś montował w Polsce?

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...