Sprawność monokrystalicznych modułów PV coraz bliżej 21 proc.

Sprawność monokrystalicznych modułów PV coraz bliżej 21 proc.
Fot. Longi Solar
REKLAMA

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Longi Solar potwierdza, że przejął rolę globalnego lidera jeśli chodzi o zwiększanie sprawności produkcyjnych, monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych. W tym roku chińska firma już po raz drugi istotnie poprawiła rekord sprawności modułu PV wykonanego w technologii monokrystalicznej.

W październiku ubiegłego roku Longi Solar ogłosił, że test przeprowadzony przez niemieckie laboratorium Fraunhofer ISE CalLab na dostarczonym przez niego monokrystalicznym ogniwie PERC wykazał wydajność konwersji na poziomie 22,71 proc. Zaledwie dziesięć dni później Longi Solar ponownie pobił rekord sprawności ogniw, osiągając w testach wynik znacznie wyższy, bo wynoszący aż 23,26 proc.

Longi Solar wyniki osiągnięte w laboratorium dosyć szybko przeniósł do swoich fabryk. W lutym tego roku Chińczycy mieli rozpocząć seryjną produkcję ogniw PERC o wydajności o 23 proc.

Postęp w rozwoju ogniw fotowoltaicznych, którego dokonał chiński producent, przekłada się również na zwiększenie sprawności na poziomie modułu fotowoltaicznego.

Longi Solar na początku tego roku informował o zwiększeniu sprawności modułu fotowoltaicznego do 20,41 proc. Testami objęto złożony z 60 ogniw, monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny PERC typu P. Dzięki wykorzystaniu technologii ogniw PERC osiągnięto sprawność na poziomie 20,41 proc.

Teraz chiński producent ogłosił osiągnięcie sprawności złożonego z 60 ogniw, monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego, wykonanego w technologii PERC, na poziomie 20,83 proc. Ten wynik został potwierdzony w laboratoriach TÜV-SÜD.

Chińska firma podaje, że obecnie modernizuje wszystkie swoje linie produkcyjne, aby produkować ogniwa PV wyłącznie w technologii PERC.

Longi posiada obecnie potencjał produkcji ogniw rzędu 5,5 GW, a modułów na poziomie 6,5 GW. Chińska firma zapewnia, że jest ponadto największym na świecie producentem płytek krzemowych typu monokrystalicznego, które wykorzystuje się do produkcji ogniw.

Longi Solar został uznany w rankingu wykonanym przez „PV Tech” za 7. największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych pod względem sprzedaży odnotowanej w roku 2017.

Przed kilkoma tygodniami o postępie w zwiększaniu efektywności swoich modułów fotowoltaicznych informował inny, chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Canadian Solar, chwaląc się rozpoczęciem sprzedaży polikrystalicznych, dwustronnych modułów fotowoltaicznych PERC, których moc na przedniej stronie ma sięgać nawet 405 W. Więcej na ten temat w artykule: Rekordowa moc polikrystalicznych modułów PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MZ |
Panele tego producenta można kupić w Keno w Gliwicach.
MlaskaczWaflami |
Postęp jest niesamowity. Jeszcze parę lat temu szczytem marzeń były panele 150W, teraz 330W zaczyna być normą. Oby tak dalej :]

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...