ReneSola sprzeda farmy fotowoltaiczne w Polsce

ReneSola sprzeda farmy fotowoltaiczne w Polsce
Farma fotowoltaiczna ReneSoli w gminie Dobryszyce. Fot. ReneSola
REKLAMA

Chiński inwestor należy do liderów polskiego rynku fotowoltaicznego, mając w portfolio już uruchomione lub będące w trakcie budowy farmy fotowoltaiczne o mocy 55 MW. Wkrótce jednak te aktywa powinny trafić w ręce funduszu inwestycyjnego z Francji.

Chińska firma ReneSola poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży polskiego portfolio projektów PV, których właścicielem ma zostać wywodzący się z Francji fundusz Chroma Impact Investment, skupiający się na inwestycjach w odnawialne źródła energii w Europie i Afryce.

Francuska firma ma na koncie m.in. wykonanie instalacji fotowoltaicznych zasilających w energię elektryczną infrastrukturę takich firm jak Carrefour, Suez czy Decathlon.

Wiadomo, że przedmiotem transakcji między francuskim funduszem i Renesolą ma być 55 znajdujących się naszym kraju projektów fotowoltaicznych, każdy o mocy do 1 MW, które posiadają przyznane na 15 lat gwarancje sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego.

ReneSola podaje, że obecnie uruchomiła już produkcję energii z części tych projektów, o mocy 14 MW, a wszystkie mają osiągnąć operacyjny status do połowy przyszłego roku.

Chińska firma zaznacza w komunikacie, że Polska pozostaje dla niej perspektywicznym rynkiem, na którym może realizować kolejne projekty PV.

Beneficjent aukcji

ReneSola jest jednym z największych beneficjentów aukcji dla nowych projektów OZE, które odbyły się dotąd w naszym kraju. Chińczycy zabezpieczyli w aukcji z grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, a w kolejnej aukcji z czerwca 2017 r. złożyli skutecznie aż 42 oferty na PV o jednostkowej mocy do 1 MW.

W pierwszej aukcji ReneSola zyskała prawo do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Cena zaoferowana przez Chińczyków wyniosła 408,8 zł/MWh. Natomiast w drugiej aukcji ReneSola miała zgłosić ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

W ubiegłym roku ReneSola zwiększyła przychody do 103 mln dolarów wobec 80,5 mln dolarów wypracowanych w roku 2016.

W ubiegłorocznych przychodach 64,8 mln dolarów wypracowano w biznesie dewelopmentu projektów, dział EPC dołożył 25,9 mln dolarów, a na sprzedaży energii Chińczycy zarobili 12,3 mln dolarów.

EBITDA chińskiej grupy wzrosła o niemal 150 proc. rok do roku do poziomu 11,6 mln dolarów przy marży za 2017 r. na poziomie 13 proc. wobec marży 9 proc. osiągniętej w roku 2016.

Prognoza ReneSoli na 2018 rok mówi o przychodach rzędu 130-140 mln dolarów przy marży rzędu 20-25 proc.

Portfel rozwijanych na całym świecie projektów ReneSoli sięga 1,1 GW, z czego ponad 0,5 GW ma znajdować się na finalnym etapie realizacji.

W ubiegłym roku Chińczycy  mocno weszli w Europie na rynek hiszpański, gdzie rozwijają projekty na 162 MW, a także na rynek węgierski, który oferuje atrakcyjne taryfy gwarantowane, rozwijając tam portfolio projektów na niemal 40 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
w |
A oto bajka jak chinczyk na polaku zarabia

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...