Norwegowie postawią na Ukrainie elektrownie PV o mocy 250 MW

Norwegowie postawią na Ukrainie elektrownie PV o mocy 250 MW
Fot. Scatec Solar
REKLAMA

Norweski deweloper Scatec Solar poinformował o pozyskaniu dwóch kolejnych projektów elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie. Portfolio projektów realizowanych tam przez norweską firmę rośnie do 251 MW, a po uruchomieniu generacji mają one wytwarzać w skali roku 320 GWh energii elektrycznej.

Scatec Solar poinformował o przejęciu dwóch projektów elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 121 MW, które po uruchomieniu mają produkować rocznie 155 GWh energii elektrycznej.

Wartość tych inwestycji oszacowano na 137 mln euro, a podłączenie do sieci obu instalacji ma nastąpić do końca przyszłego roku.

W obu projektach Scatec ma być głównym inwestorem, ale Norwegowie nie wykluczają sprzedaży części udziałów.

Wcześniej w tym roku Norwegowie informowali o podpisaniu umów z władzami obwodu czerkaskiego, w wyniku których powstaną dwie ogromne farmy fotowoltaiczne o mocy 33 MW i 50 MW. Scatec Solar będzie w tych projektach głównym inwestorem, a jednocześnie weźmie na siebie wykonanie instalacji w formule EPC oraz późniejsze utrzymanie i serwisowanie.  

Całkowity koszt tych inwestycji ma wynieść 85 mln euro, czyli niewiele ponad 1 mln euro/MW. Projekty zostaną sfinansowane z kredytów przyznanych przez konsorcjum instytucji finansowych, którym przewodzi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Domknięcie finansowania ma nastąpić pod koniec tego roku, a uruchomienie produkcji energii przewidziano na 2019 r. Norwegowie zakładają, że obie elektrownie fotowoltaiczne wyprodukują w skali roku w sumie ok. 106 GWh energii elektrycznej.

Inwestycje zostaną objęte ukraińskim systemem taryf gwarantowanych na okres 10 lat, co oznacza, że taka produkcja energii w skali roku może pozwolić na wygenerowanie przychodów sięgających 15,92 mln euro, a więc ok. 68 mln złotych.

Do tej pory Scatec Solar zbudował na całym świecie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW. Norwegowie pozostają właścicielami elektrowni PV o mocy 357 MW zlokalizowanych w Czechach, RPA, Rwandzie, Hondurasie i Jordanii. Ponadto posiadają projekty o potencjale 1,057 GW.

Notowany na giełdzie w Oslo inwestor celuje w budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 3,5 GW do roku 2021.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...