EBI przekaże 450 mln zł na finansowanie fotowoltaiki w Polsce

EBI przekaże 450 mln zł na finansowanie fotowoltaiki w Polsce
Fot. Europejski Bank Inwestycyjny
REKLAMA

Inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych, którzy otrzymali wsparcie w ramach systemu aukcyjnego, otrzymają możliwość pozyskania kredytów na swoje projekty dzięki mechanizmowi finansowemu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził mechanizm, w ramach którego przyzna fundusze na budowę farm fotowoltaicznych, które mają powstać w latach 2018-2022 w gorzej rozwiniętych regionach Polski,

Finansowanie udostępnione przez Bank ma sięgnąć 450 mln złotych, a całkowita wartość programu ma być dwukrotnie wyższa, wynosząc 900 mln zł.

Na razie EBI nie informuje jeszcze, z kim będzie współpracować przy udzielaniu kredytów na elektrownie fotowoltaiczne w naszym kraju.

Wcześniej, we wrześniu br. Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził finansowanie dla portfolio projektów farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW. Wiadomo, że chodzi o projekty o łącznej mocy 42 MW, dla których zapewniono gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Wiadomo ponadto, że EBI w tym przypadku podjął współpracę z firmą Galway Investments Sp. z o.o. Bank nie podaje natomiast wartości przyznanego finansowania, ani kosztu planowanych inwestycji.

Głównym zadaniem EBI jest inwestowanie środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych (EFSI) w projekty wpierające społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji poprzez projekty rewitalizacji na obszarach miejskich i wiejskich, wpierające plany efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią oraz rozwoju energii odnawialnej podejmowanych przez przedsiębiorstwa i sektor mieszkaniowy, a także promujące produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych.

W roku 2017 wysokość wsparcia finansowego udzielonego w Polsce przez EBI wyniosła 5,04 mld euro, co oznacza wzrost w ujęciu rok do roku o 13 proc. Po uwzględnieniu finansowania ze środków Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) zaangażowanie grupy EBI w Polsce wyniosło około 5,42 mld euro, podczas gdy w roku 2016 było to 4,52 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Już myślałem, że te 40 mln przekaże FBI
Ksiądz |
Przecież PIS jest anty Europa ale kase z UE już rozkrada :)
lol |
To są kredyty, a nie rozdawana kasa... także "FBI ;)" na tym niezle zarobi, oczywiscie my wszyscy za to zaplacimy sowicie.... nikt za nic kasy nie rozdaje, prawda stara jak świat, niepotrzebne złudzenia.
Wykształciuch |
450 euro czy 450 złotych? Bo w tytule i w treści są dwie różne waluty.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...