Kolejne farmy PV powstaną dzięki Facebookowi

Kolejne farmy PV powstaną dzięki Facebookowi
Fot. 8minutenergy
REKLAMA

Działający w stanie Nowy Meksyk koncern energetyczny PNM postawi kolejne duże elektrownie solarne dzięki zdobyciu kontraktów na dostawy energii odnawialnej dla Facebooka. Internetowy potentat ma wkrótce pokrywać umowami na zakup energii odnawialnej 100 proc. konsumowanej przez siebie energii.

PNM poinformował o uzyskaniu zgody od stanowego regulatora New Mexico Public Regulation Commission na zakup energii z farm fotowoltaicznych, każda o mocy po 50 MW. Produkowaną przez nie energię kupi finalnie Facebook na podstawie zawartych na wiele lat umów PPA (Power Purchase Agreement).

Inwestycje zrealizuje deweloper NMRD, czyli joint venture zawarte 50/50 między PNM i firmą American Electric Power.

Pierwsza farma fotowoltaiczna ma osiągnąć operacyjny status do końca przyszłego roku, a druga do połowy 2020 r. Każda z nich ma oznaczać inwestycje warte po około 70 mln dolarów, których realizacja ma skutkować utworzeniem ok. 200 miejsc pracy.

To kolejne inwestycje wynikające ze współpracy Facebooka z PNM, dzięki której w Nowym Meksyku powstaną elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 400 MW.

Dzięki umowom na zakup zielonej energii przez Facebooka, tylko w tym jednym amerykańskim stanie powstaną inwestycje w źródła odnawialne wycenione na około 800 mln dolarów, a w czasie ich konstrukcji i późniejszego serwisowania pracę znajdzie łącznie ponad 1,3 tys. osób.

W sierpniu tego roku Facebook ogłosił, że potrzebuje jeszcze dwa lata na całkowite pokrycie swojego zapotrzebowania na energię w 100-procentach energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych kupowaną na podstawie umów PPA. W ubiegłym roku udział pozyskanej w ten sposób zielonej energii przekraczał 50 proc. miksu amerykańskiego giganta.

Od 2013 roku Facebook podpisał wieloletnie umowy na zakup zielonej energii z instalacji OZE, których moc przekracza 3 GW – z tego 2,5 GW zakontraktowano od połowy ubiegłego roku.

Internetowy potentat podkreśla, że cała kontraktowana energia dotyczy instalacji, które dopiero powstaną i które będą funkcjonować w ramach tych samych sieci dystrybucyjnych, w których znajdują się jego centra serwerowe.

W ubiegłym roku cała infrastruktura Facebooka zużyła w sumie około 2,46 TWh energii elektrycznej. 2/3 konsumpcji energii ogółem przypada na serwerową infrastrukturę firmy Marka Zuckenberga, a pozostałe 1/3 na jej biura.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...