Brytyjskie hrabstwo inwestuje w PV i magazyny energii

Brytyjskie hrabstwo inwestuje w PV i magazyny energii
Magazyn energii w West Sussex. Fot. West Sussex Council
REKLAMA

Położone na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii hrabstwo West Sussex uruchomiło dużą elektrownię fotowoltaiczną, przy której postawiono magazyn energii. Inwestor nie będzie korzystać z żadnych preferencji czy publicznych gwarancji sprzedaży energii.

Farma fotowoltaiczna Westhampnett o mocy 7,4 MW powstała na zamkniętym składowisku odpadów, w pobliżu autostrady A27 – na terenie, którego nie można wykorzystać pod inne rodzaje aktywności gospodarczej ze względu na ulatniający się nadal metan.

Przyjęto, że w okresie 25 lat farma fotowoltaiczna będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 2 tys. brytyjskich gospodarstw domowych (średnie zużycie energii na Wyspach to około 4 MWh w skali roku).

Przy farmie fotowoltaicznej postawiono od razu bateryjny magazyn energii, który ma gromadzić nadwyżki produkowanej energii i wprowadzać ją do sieci w czasie szczytowego zapotrzebowania, zarabiając na wyższej cenie. Dodatkowo operator instalacji będzie świadczyć usługi m.in. w ramach kontraktu na rynku mocy czy w obszarze zarządzania popytem. Parametry urządzenia, które dostarczyła niemiecka firma Tesvolt, to 4,4 MW i 4,06 MWh.

Inwestycja wpisuje się w długookresową strategię hrabstwa West Sussex, które przyjęło cele zwiększania konsumpcji energii ze źródeł odnawialnych. Jest to już zresztą druga instalacja tego typu, którą uruchomiły lokalne władze. Pierwsza była farma fotowoltaiczna w Tangmere, która produkuje energię w ilości około 5 GWh w skali roku.

Ta inwestycja został jeszcze objęta systemem taryf gwarantowanych. Dzięki temu na sprzedaży energii w całym okresie funkcjonowania tej instalacji hrabstwo West Sussex ma zarobić w sumie około 13,8 mln funtów, a okres zwrotu z inwestycji ma nie przekroczyć 10 lat. Cześć energii – podobnie jak ma to być w przypadku nowej farmy PV – zasila budynki lokalnej administracji.

Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne umieszczono już na należących do hrabstwa budynkach biurowych czy obiektach straży pożarnej. Do końca tego roku fotowoltaika będzie pracować także na 70 szkołach położonych na terenie West Sussex.

Energia pochodząca z fotowoltaiki zainstalowanej na publicznych obiektach obniża zużycie i koszty zakupu energii, a nadwyżki trafiają do sieci i sprzedaje je lokalny, należący do hrabstwa dostawca energii Your Energy Susssex.

Władze hrabstwa West Sussex już planują budowę kolejnego magazynu energii o mocy sięgającej aż 36 MW. Finalna decyzja inwestycyjna ma zapaść w marcu przyszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...